Forrás: Europress
Egy lakás felújítása során sosem ússzuk meg a festést, hiszen ez a legkönnyebb módja annak, hogy felfrissítsük az otthonunkat. Ez azonban sajnos nem azt jelenti, hogy pikk-pakk elkészülünk vele, hiszen számos előkészület szükséges hozzá. Továbbá a falak száradása után következik az egyik legfárasztóbb meló, méghozzá a festés utáni takarítás. Ha azonban az előkészületek alatt nagy figyelmet szentelünk a padló és a bútorok védelmének, akkor azért nagyban egyszerűsödik a takarítás. Na de lássuk, hogy mi mindent szükséges megtisztítanunk egy ilyen munka során.
Festés utáni takarítás
1. teendő
Annak érdekében, hogy ne hordjuk egyik szobából a másikba a koszt és a festéket, érdemes levenni a cipőnket vagy papucsunkat, mielőtt elhagynánk a munkaterületet. Ezáltal legalább megússzuk, hogy az egész lakásban fel kelljen takarítanunk a festékfoltokat.
2. teendő
Minden olyan eszközt tisztítsunk meg, amit a festés során használtunk. Jelen esetben nem az ecsetekre és hengerekre gondolunk, mert azokra később térünk ki, hanem például a szegélyvágóra, a festéktálcára, a spaklira stb. Ha ezeket jó alaposan letakarítjuk, akkor legközelebb is tudjuk használni, így nem kell ismét pénzt költenünk ezekre.
Amennyiben vizes alapú festéket használtunk, akkor mindössze meleg szappanos vízre lesz szükségünk, oldószeres festék esetén azonban oldószer bázisú tisztítót kell használnunk.
3. teendő
Ezután következik az ecsetek, illetve hengerek tisztítása. Vizes alapú festék esetén tartsuk az eszközöket hideg, folyó víz alá, és nyomkodjuk ki belőlük a festéket. Ezután tegyünk egy kevés mosószert meleg vízbe, majd ebben is öblítsük át a hengereket és ecseteket, végül hideg vízzel ismét mossuk át azokat.
Oldószeres festék használata esetén oldószer bázisú tisztítószer segítségével tisztítsuk meg az eszközöket, majd meleg, mosószeres vízben mossuk át.
4. teendő
Rövid időn belül ismét festésre kerül sor? Ebben az esetben van egy jó hírünk: ha megfelelő módon tároljuk az ecseteket, akkor azokat ismét tudjuk használni, így nem kell újakat vennünk. Ehhez csomagoljuk be ezeket valamilyen nedvszívó anyagba, például konyhai papírtörlőbe, és ragasztószalaggal ragasszuk le. Természetesen a hengereket sem kell kidobnunk. Miután kitisztítottuk azokat, nyomkodjuk és rázzuk le róluk a vizet, majd tegyük egy nejlonzacskóba, esetleg szemeteszsákba, annak száját pedig kötözzük össze.
5. teendő
Annak ellenére, hogy letakartuk a padlót, festékfoltos lett? Sőt, az ablaküveg és a konnektor sem úszta meg? Ebben az esetben sem kell kétségbeesnünk, hiszen száradás után egy nedves ronggyal pikk-pakk meg tudjuk tisztítani ezeket a felületeket is. Ha azonban dörzsöléssel sem tűnnek el a foltok, akkor egy tompa kés segítségével kaparjuk le azokat.