Forrás: Getty
Ha rózsaszín foltokat észlelsz a kád lefolyója, a zuhanyfüggöny vagy a csaptelep körül, esetleg a mosogatógépben, akkor valószínűleg rózsaszín penésszel van dolgod, amely leggyakrabban a vizes helyiségekben jelenik meg. Azonban jó tudni, hogy a rózsaszín penész valójában nem gomba, hanem a Serratia marcescens baktérium telepe. Ez a baktériumfaj nagyon szereti a nedves környezetet és a zsíros anyagokkal (szappan- vagy samponmaradványokkal táplálkozik).
A rózsaszín penész kialakulásának 3 leggyakoribb oka
1. A nedvesség
A rózsaszín penész nedves, párás helyeken virágzik. Ha szeretnéd megelőzni a kialakulását, akkor ne hagyj nedvességet a mosdókagyló szélén, töröld le a csempét száraz ronggyal zuhanyzás után, és szellőztesd át a fürdőszobát zuhanyozás után.
2. Szappanmaradékok
A rózsaszín penészt okozó baktériumok szívesen táplálkoznak a tusfürdő, szappan vagy sampon maradékaival, amelyek visszamaradtak fürdés után. Tartsd tisztán a hézagokat, a csempét, a zuhanyzót és a mosdókagylót. A rendszeres tisztítás megakadályozza a szappanmaradványok kialakulását, így nem marad táptalaja a baktériumnak.
3. Rossz szellőzés
A rossz szellőzésű helyiségekben gyakrabban jelennek meg a penészgombák. A fürdőszobában, konyhában legyen nyitva az ablak, amennyit csak lehet, de használhatsz páramentesítő készülékeket is, ezek mindenképpen segítenek.
Mit tehetsz, ha már megjelent az otthonodban?
Nem muszáj egyből vegyszerek után nyúlnod, bár a penészgátlók alkalmazása is hatékony lehet. Ha azonban inkább a hagyományos módszereket és a természetes megoldásokat részesíted előnyben, akkor alkalmazd az alábbi, bevált receptet.
Mire lesz szükséged?
Fehér ecetre, szódabikarbónára, teafaolajra (ez opcionális), mosogatószivacsra, egy régi fogkefére, szórófejes palackra, mikroszálas törlőkendőre, gumikesztyűre és szájmaszkra.
Így csináld
Mielőtt hozzákezdesz a takarításhoz, vegyél fel gumikesztyűt és szájmaszkot, hogy megvédd magad a penészgombák érintésétől vagy belélegzésétől. A szórófejes palackba egyenlő arányban önts vizet és ecetet, majd rázd jól össze. Ha nagy mennyiségű, makacs penészképződéssel állsz szemben, növeld az ecet mennyiségét az elegyben, vagy használd hígítatlanul. Jól permetezd be az érintett területet, majd hagyd hatni 10-15 percig. Ezután a szivacs puha felével töröld át a felületet; a sarkoknál, a repedéseknél, illetve a fugán pedig használd a fogkefét. Ha ezzel megvagy, alaposan öblítsd le a területet: egy száraz mikrószálas törlőkendővel itasd fel a nedvességet, és hagyd a felületet teljesen megszáradni. Ha szeretnéd megakadályozni a penész visszatérését, akkor csepegtess teafaolajat egy rongyra, és töröld át vele a felületet.