Forrás: Getty
A fürdőszobai szőnyeget jellemzően használat után kiterítjük, hagyjuk megszáradni, majd mikor legközelebb fürdeni vagy zuhanyozni megyünk, újra lerakjuk a földre. Megfelelően kitisztítani azonban sokkal ritkábban szoktuk, mint kellene. Pedig ezek a textíliák nagyon könnyen szennyeződhet, és a baktériumok gyorsan elszaporodhatnak rajtuk. Ráadásul a gombáknak is kiváló táptalajt biztosítanak, hiszen a penészgombáknak mindössze két dologra van szükségük a növekedéshez: táplálékra (elhalt és lehullott bőrdarabokra), valamint nedvességre.
Az, hogy milyen gyakran célszerű kimosni a fürdőszőnyeget, a használat mértékétől is függ, de rendszeres igénybevétel mellett legalább kéthetente érdemes. Ne várjunk a tisztítással, ha szennyeződés jeleit észleljük, foltokat látunk rajta, vagy kellemetlen a szaga.
Mire figyeljünk a tisztításnál?
Kezdjük a fürdőszobaszőnyeg kezelési útmutatójának elolvasásával, hogy
megbizonyosodjunk róla, hogy mosógépben mosható-e. A legtöbb termék igen,
azonban ezt fontos ellenőrizni, hogy ne sérüljön meg a szőnyeg.
Kevesebb szennyeződés jut a mosógép szűrőjébe, ha mosás előtt leporszívózzuk a kádkilépőt. Előfordulhat azonban, hogy a felület nem teljesen száraz, ezért érdemes száraz-nedves porszívót használni. (A porszívós tisztítást mosástól függetlenül két-háromnaponta megismételhetjük.)
Ha PVC alapanyagú kilépőszőnyegünk van, még mielőtt betennénk a mosógépbe, ellenőrizzük az esetleges sérüléseket rajta, a leváló nagyobb műanyagdarabok ugyanis dugulást is okozhatnak. A baktériumok elpusztítása és a kellemetlen szagok eltávolítása miatt érdemes fertőtlenítő mosószeradalékot használni. A friss illatról öblítőszerrel gondoskodhatunk.
Fontos a megfelelő szárítás
A nagy sebességű centrifuga megkönnyíti a szárítási folyamatot, ugyanakkor figyeljünk arra, hogy nem minden anyag bírja az erős centrifugálást. Ugyanez igaz a szárítógépre is: bár ez a legegyszerűbb megoldás, a csúszásgátló gumival ellátott szőnyegek nem tolerálják a nagyon magas hőfokot.
Fontos azonban, hogy a szőnyeget teljesen szárítsuk meg, nedvesen semmiképpen ne vigyük vissza a fürdőbe. Hagyjuk lecsöpögni, és ha lehetőségünk van rá, akkor a szabadba teregessük ki, mert így ki is tud szellőzni.