Forrás: Getty
#1 – Televízió és multimédiás eszközök
A tévék egyre laposabbak, viszont egyre nagyobb a képátmérőjük. Ez a fejlődés az áramfogyasztás szempontjából azonban nem túl jó, ugyanis ezek a készülékek igencsak megnövelik az áramfogyasztást. A tévén kívül ne feledkezz meg a konzolról, a beltéri egységről, a laptopról és még sok más készülékről sem, melyek szintén folyamatosan áramot használnak. Hogy mit tehetsz? Egy olyan elosztóba vagy hosszabbítóba dugd be ezeket a készülékeket, amit két használat között egyetlen mozdulattal ki tudsz kapcsolni. Ez azért fontos, mert ezek az eszközök bizony standby üzemmódban is fogyasztják az áramot – azaz nem elég csak kikapcsolnod őket.
#2 – Hűtőszekrény és fagyasztó
Manapság a kombinált hűtők a legelterjedtebbek – és bizony ezek fogyasztják a legtöbb áramot. Ez főleg akkor igaz, ha nem használod a hűtődet hatékonyan. Az alábbiakra érdemes odafigyelned:
- A hűtő vagy fagyasztó ajtaját csak olyan rövid ideig hagyd nyitva, amennyire szükséged van, hogy kivegyél vagy épp bepakolj valamit. A cél ugyanis, hogy minél kevesebb meleg levegő juthasson be a gépbe, amit aztán sok energiájába telik lehűteni.
- Rendszeresen olvaszd le ezeket a háztartási gépeket, így évente akár 15-45 százalékkal is csökkenhet az áramfogyasztásunk.
- A No-Frost technika azt a hatást kelti, mintha azzal áramot lehetne spórolni, de valójába épp az ellenkezője igaz.
- Tedd hűvös helyre a hűtőt (napfénytől és fűtőtesttől távol), így kevesebb áramot használ.
- Egy 2/3-ig telepakolt hűtőnek jelentősen kevesebb áramra van szüksége a működéshez.
#3 – Tűzhely
A konyha egyik legfontosabb eszköze a tűzhely, ezzel együtt azonban az egyik legdrágább is. Ha odafigyelsz az alábbiakra, érdemben csökkentheted a fogyasztását:
- Mindig akkora edényt válassz, ami méretben tökéletesen passzol a használt főzőzónára.
- Használj fedőt, így jelentősen, akár 65 százalékkal is lecsökkentheted az áramfogyasztást.
- A vizet ne egy edényben, hanem a vízforralóban forrald fel.
- A pirolízis funkciót csak nagyon ritkán használd. Tény, hogy nagyon okos találmány, hiszen nem kell a sütő takarításával bajlódnod, de ezzel együtt jelentősen megnöveli az áramszámládat is.
#4 – Szárítógép
A szárító egy fantasztikus találmány, hiszen rövid időn belül szárazzá varázsolja még az ágyneműt is, ami télen igazán nagy segítség. Az áramfogyasztás tekintetében azonban nem a legjobb barátunk. Ha neked mégis nagy szükséged van rá, akkor az alábbi trükkökkel csökkentheted a felhasznált energia mennyiségét:
- Alaposan centrifugáld ki a ruhákat, mielőtt a szárítógépbe teszed azokat.
- Rendszeresen tisztítsd ki a gép szűrőjét, ellenkező esetben az nem tud hatékonyan működni, azaz többet fogyaszt.
- Meleg napokon inkább szárítsd a szabad levegőn a frissen mosott ruhákat. Fontos azonban megjegyezni, hogy hűvösebb időben, akár mínusz fokokban is megszáradnak kint a ruhák, mindössze tovább tart.
- Mellőzd a késleltetett indítást, hiszen ez idő alatt standby módban van a gép, ami szintén fogyaszt áramot.
- Egy szárítólabda használatával nagyban lerövidítheted a szárítási időt.
#5 – Mosógép
Helytelen használat esetén a mosógép is rengeteg áramot használ el feleslegesen. Ennek minimalizálására hoztuk az alábbi tippeket:
- Itt is kerüld a késleltetett indítást, inkább manuálisan indítsd el a programot.
- Ne használd az előmosást, ugyanis arra a legtöbb esetben nincs szükség.
- Használd az ECO-programokat. Ezekkel nem csak áramot, hanem vizet is spórolsz.
- Ne használd a rövid programokat. Tény, hogy rendkívül praktikusak, de a mosógépnek rövid időn belül kell felfűtenie a vizet, amihez rengeteg energiára van szükség.
Lecserélnéd régi készülékedet egy új, energiahatékonyabb darabra? Többek között beépített főzőlap, beépített gáztűzhely, beépített hűtő- vagy mosogatógép cseréje is megvalósítható Fundamenta Lakásszámlával! A részletekért látogass el a Fundamenta oldalára!