1. Szigeteljük az ablakokat
Nyáron befele, télen kifele szökik a meleg az ablakokon. Álljuk hát útját! Boltban szerezhetünk be kimondottan erre a célra szolgáló ablakszigetekő szalagot, melyet az üveg és a keret találkozásához kell rögzítenünk. De ha teljesen “házilag” szeretnénk orvosolni a problémát, fogjunk néhény, használaton kívüli takarót, és gyűrjük be jól az ablakkeret tövéhez.
2. Tömjük meg a fagyasztót
Minden alkalmommal, amikor kinyitjuk a fagyasztó ajtaját, eltűnik belőle a hideg. A hűtőnek ilyenkor ezt újra és újra kell termelnie, ami rengeteg energiát emészt fel. Ha azonban telepakoljuk a fagyasztórészt – akár csak jeges zacskóval vagy újságpapírral -, az segít bent tartani a hűtött levegőt.
3. Szárogassunk a szabadban
A mosógép nehezen helyettesítő elemévé vált a mindennapjainknak, ezért nem is ésszerű elvárni, hogy a mosás ezen pontján spóroljon az ember az energiával. A szárítás azonban már egészen már tészta. A szárítógépek épp virágkorukat élik, egyre több háztartásban jelennek meg a mosógépek elválaszthatatlan párjaként. Pedig a ruhák télvíz ideján a fűtött radiátorokon, nyáron pedig a friss, tiszta levegőn is megszáradnának. Kicsit több munka, de sokkal kevesebb felhasznált energia.
4. Minden izzó legyen halogén
Apróságnak tűnhet, pedig bizony van súlya: a hagyományos izzók együttes fogyasztása egész éven át sokszorosa lehet a halogén izzók teljesítményének. Nem ennek nyomán fogjuk elsősorban érzékelni a villanyszámlánk csökkenését, de sok kicsi sokra megy.
5. Áramtalanítunk az elektromos készülékeinket, amikor nem használjuk azokat
Hiába kapcsoljuk ki a tévét, az bizony fogyasztja az áramot szép csendben akkor is, amikor úgy tűnik, alszik. Az elektormos készülékeket nem a semmiért hívják vámpír eszközöknek: szívják a energiát magukba, ha kell, ha nem. Éppen ezért ne hagyjunk bedugva készülékeinket, amikor nem használjuk azokat. A legegyszerűbb megoldás, ha egy lekapcsolható hosszabbítóba csatlakoztatjuk őket, így mi is könnyebben rászoktathatjuk magunkat a teljes áramtalanításra.
6. Öltözzünk rétegesen
Persze, mindenki tudja, milyen jó a téli zimankó elől bemenekülni a jó meleg lakásba, odakuporodni a fűtőtest elé, és várni, hogy átjárja testünket a meleg. De van ennek egy másik, energia-hatékonabb módja is: öltözzünk fel jól. Ha magunkra húzunk még egy pulóvert és előkeressük a kedvenc vastag téli zokninkat, hamarosan érezni fogjuk, hogy a fűtést akár lejjebb is csavarhatjuk a lakásban.
7. Gyűjtsük a napenergiát
Szerencsések vagyunk. Magyarország kimondottan napsütötte ország. Élvezzük is ennek minden előnyét tavasszal és nyáron – lássuk máshogy is hasznát. Panelek segítségével a család akár teljes napi melegvíz-szükséglete kielégíthető. Éljünk hát a nap erejével!
8. Használjunk mennyezeti ventilátort
Alternatíva a légkondíra: mennyezeti ventilátor. Ez a régi típusú, ám semmiképp sem elavult megoldás úgy segít felfrissíteni a szoba levegőjét, hogy a légkondi által felhasznált energia-mennyiség töredékét fogyasztja el közben. Ráadásul az utóbbi által okozott légúti megbetegedések sem fenyegetnek minket.
9. Ültessünk fákat
Kutatások bebizonyították, hogy a ház napsütötte oldalánál álló lombos fák segítenek energiát megtakarítani. Nyáron például árnyékot adnak a közvetlen napsütés elől a falaknak, hüvösen tartják a helyiségeket, ezáltal kevesebbet jár a légkondícionáló vagy a ventilátor odabent.
10. Mossunk hideg vízben
Tudtad, hogy mosás közben a felhasznált energia közel 90 %-a a mosóvíz felfűtésére megy el? Pedig ha alig piszkos ruhákat mosunk, akár hideg vízben is könnyen megtisztulhatnak. Arról nem is beszélve, hogy a hideg víz kiméletesebb lehet bizonyos anyagokkkal és színekkel szemben, mint a melegebb. Figyeljük oda erre (is)!