Forrás: Getty
Nagyon sokan úgy gondolják, hogy a belsőépítész és a lakberendező ugyanazt a munkát végzi, így ezek a kifejezések egymás szinonimái. Ez azonban nagy tévedés! Cikkünkből kiderül, hogy pontosan miben különböznek.
Mi a különbség a belsőépítész és a lakberendező között?
Az egyik legnagyobb különbség e két szakma között, hogy egy belsőépítész szerkezeti átalakításokat is végezhet, így abban az esetben, ha egy teljesen új teret szeretnénk kialakítani, akkor egy belsőépítészt keressünk erre a munkára. Utóbbi falakat tesz át, bont le, és a legtöbb esetben egyedi megoldásokban gondolkozik, ellenben a textilekkel és a dekorációkkal nem foglalkozik.
Egy lakberendező a finomhangolást végzi, azaz felöltözteti a szobákat és kitalálja, hogy például milyen színűek legyenek a falak, milyen burkolatokat használjunk, milyen stílusú bútorok illenek hozzánk, illetve melyek azok a dekorációs elemek, amelyek elengedhetetlenek az otthonunkba. Mivel szerkezeti átalakításokhoz nincs meg a szükséges műszaki ismerete és tudása, így kizárólag dekorál.
Összefoglalva tehát elmondható, hogy abban az esetben, ha egy új házat építünk, akkor inkább egy belsőépítészt kérjünk fel a terek megtervezésére, hiszen ő ehhez ért és ebben jó. Amennyiben azonban ezt nem szeretnénk megtenni, akkor ez a feladat az építészre hárul, a későbbiekben pedig, amikor már áll a ház, akkor igénybe vehetjük egy lakberendező segítségét.
Mit csinál az építész?
Egy építész álmodja meg a ház külsejét, tervezi meg a szerkezetét, és funkcionálisan alakítja ki a tereket. Annak érdekében, hogy a végeredmény valóban jó és használható legyen. Azonban szükség van arra, hogy az építész pontosan végiggondolja, hogy egy adott helyiségben például hova kerüljön az ajtó annak érdekében, hogy használható legyen a szoba. Tehát az építész a ház vázát tervezi meg, viszont a fürdő kialakításával vagy a világítás megtervezésével már nem foglalkozik, az már nem az ő feladata.
Mi jellemző egy jó belsőépítészre?
A megrendelők szempontjából nagy segítség a megfelelő belsőépítész megtalálásához, hogy annak legyenek referenciái, hiszen azokkal tudja bemutatni korábbi munkáit, illetve látvány- és bútorterveit, vagy akár az elektromos kiállásokét. Egy jó belsőépítész ezen kívül empatikus és türelmes, továbbá nem a saját ízlését próbálja ráerőltetni a megrendelőre, hanem utóbbinak a stílusát szeretné a belső terek kialakításában visszatükrözni.