Forrás: Europress
Sokan elképzelték már, míg vannak, akiknek meg is adatik, hogy saját tulajdonú ingatlanra tegyenek szert. Optimális esetben a lakásvásárlás nem bonyolult vagy kockázatos folyamat, sokszor találkozni viszont pórul járt vevőkkel. Íme minden fontosabb információ, amit a lakásvásárlásról tudni kell!
Az ingatlan kiválasztása
A legfontosabb: ne engedd, hogy a külcsín megrészegítsen! Alaposan nézz utána a kiválasztott lakás minden egyes fontos tulajdonságának, ideértve a műszaki állapotot, a hitelstátuszt vagy akár a szomszédokat.
A tulajdoni lap ellenőrzése
Ha megvan a kiszemelt lakás, akkor meg kell bizonyosodnod arról, hogy ahhoz a személyhez tartozik, akivel eddig egyeztettél. Érdemes minél frissebb tulajdoni lapot lekérned az eladó lakásról, házról, mert bár ezek a dokumentumok 30 napig érvényesek, a lakások státusza akár egy nap alatt is megváltozhat, ami ellehetetlenítheti azok megvásárlását. Mivel a tulajdoni lap elektronikusan hitelesített másolata ügyfélkapuval online is lekérhető, nem lehet gond egy friss, hiteles lapot beszerezni. Emellett az eladó személyazonosságát is ellenőrizd. Kérd el bátran személyi igazolványát, és nézd meg, hogy az ő neve szerepel-e a tulajdoni lapon.
Legyen egy jó ügyvéded!
A lakásvásárlás hosszas folyamat, többször lehet szükséged egy megbízható szakértőre. A tulajdoni lap ellenőrzése és az árajánlat megtétele után az ügyvéd vagy a közjegyző lesz az a személy, aki megírja az adásvételi szerződést.
Előleg vs. foglaló
A két fogalmat először is nem árt tisztázni. Míg az előleg mindenféleképpen visszajár, ha az adásvétel meghiúsul, ezzel szemben ha a vevő miatt nem jön létre az adásvétel, úgy a foglalót az eladó félnek nem kell visszafizetnie. Amennyiben pedig az eladó fél miatt hiúsul meg az adásvétel, úgy neki a foglaló kétszeresét kell visszafizetnie a vevő részére.
Ha nagyobb hitel felvételének segítségével szeretnél lakást vásárolni, érdemes kikötnöd az adásvételi szerződésben, hogy ha a bank nem ad elég hitelt ahhoz, hogy megvedd az ingatlant, visszakapod a foglalót.
Adásvételi szerződés megírása
A dokumentum ellenjegyzésének felelőssége az adásvételt intéző ügyvédet terheli. A szerződéshez mindenképp szükség lesz a már fentebb említett tulajdoni lapra, mely 30 napnál nem régebbi.
Az adásvételi szerződésben rögzíteni kell az ingatlanra bejegyzett terhek és az eladóhoz kapcsolódó jogok rendezésének módját. Ez leggyakrabban jelzálog lehet, így a tehermentesítési módról már a szerződés megírása előtt meg kell egyezni.
A szerződésben rögzíteni kell továbbá a határidőket – mint például a teljes vételár kifizetésének időpontját vagy a kiköltözés dátumát.
A kifizetés
A folyósítás után – amennyiben kölcsönt veszel fel a lakásvásárlásra – következik a korábban fixált vételár kifizetése az adásvételi szerződésben meghatározott ideig. Vannak esetek, amikor a teljes ár egy részét már korábban át kell adni az eladónak vagy az ingatlanirodának, hogy érdeklődésünk komolyságát jelezzük. Nem kell aggódnod, ez az összeg beleszámít majd a végleges vételárba.
Az ingatlan átjelentése és átvétele
Az átjelentés folyamatát az eladóval közösen kell intézned, természetesen ügyvéd vagy közjegyző jelenlétében. Ez úgy megy, hogy személyesen megjelentek a Földhivatalban, ahol az eladó írásban jelzi, hogy lemond az adott ingatlan tulajdonjogáról, téged pedig felvesznek a nyilvántartásukba új tulajdonosként.
Amint ez megtörtént, a közüzemi szolgáltatóknál is jelezned kell a tulajdonosváltást. Ez feltétlenül fontos ahhoz, hogy ne legyen gond a számlákkal. Az új lakcímet a bankodnál is be kell jelenteni.És ha már itt tartunk: ne felejts el új lakcímkártyát csináltatni.