Forrás: Getty
Amikor elmész az ablak előtt, érzed ahogy húz be a hideg? Sőt mi több, szeles időben konkrétan mozog a lakásban a függöny? Ilyen és ezekhez hasonló esetekben három dolgot tehetünk. Az egyik, hogy nem foglalkozunk a problémával, de ebben az esetben tudatában kell annak lennünk, hogy az utcát is fűtjük. A második lehetőség, hogy kicseréljük a nyílászárókat, viszont ennek nagyon magas a költsége. A harmadik dolog, amit tehetünk, hogy mi magunk tesszük ez ellen, azaz leszigeteljük a nyílászárókat! Ebben nyújt segítséget a cikkünk, aminek a középpontjában az „ablakszigetelés házilag ” áll.
Ablakszigetelés házilag – Az előkészületek
Több különböző típusú ablak – fa, alumínium, műanyag – létezik, melyek szigetelése is természetesen másképp működik. Az új építésű házakban legtöbbször alumínium vagy műanyag ablakokat szerelnek be, míg a régebbi épületekben zömében fa nyílászárók találhatóak. Mielőtt nekilátnánk az ablakok szigetelésének, nagyon fontos, hogy először megnézzük, hogy nálunk egyáltalán milyen típusú nyílászárók vannak beépítve.
Ezután ki kell derítenünk, hogy pontosan hol rossz az ablakunk szigetelése. Ennek legegyszerűbb módja, ha egy gyertyát vagy egy öngyújtót végig vezetünk az ablakkereten, és ahol mozogni kezd a láng, ott biztosak lehetünk abban, hogy szökik a levegő. Egyes esetekben erre nincs szükség, mert szabad szemmel látható, hogy erősen porózus a szigetelés.
A zsanérokat is érdemes átnézni, ugyanis az is lehet, hogy mindössze azért tud be-, illetve kiszökni a levegő, mert azok elállítódtak, így nem zár rendesen az ablak.
Ablakszigetelés házilag – Módszerek
A barkácsáruházakban számos különböző szigetelőanyag között lehet válogatni. Létezik gumitömítés, habszalag, szilikon és akril tömítő is. Lássuk, hogy melyiket hogyan kell alkalmazni.
Gumitömítés és habszalag
Ezeket a szigetelőanyagokat különböző hosszúságban és szélességben lehet megvásárolni, így bármilyen méretű ablak esetén használhatóak. A gumitömítés esetén le kell mérnünk, hogy mekkora a rés, nehogy túl vékonyat vegyünk belőle. A habszalagokkal nagyon gyorsan lehet orvosolni a problémát, ugyanis ezeket utólag is méretre lehet vágni, továbbá öntapadók, így könnyedén felhelyezhetőek az ablakokra vagy ajtókra. Annak köszönhetően, hogy rugalmas a hab, nagyon könnyen lehet különböző résméretekre alkalmazni. Míg a habszalagnak kb. 2 év az élettartama, addig a gumitömítés akár 8 évig is bírja. Sőt, ha rendszeresen ápoljuk grafittal, akkor még tovább növelhetjük az élettartamát.
Szilikon és akril tömítő
Az állaguk tekintetében nincs sok különbség a két anyag között: a szilikon fényes, az akril matt. A funkcionalitásukban már nagyobb a különbség: a szilikon vízzáró, az akril tömítő pedig átfesthető. Utóbbi használata épp ezért javasolt faablakok esetén, míg előbbi egy fürdőszobaablak szigetelésére ajánlott. Mindkét anyaggal ugyanúgy kell dolgozni: a régi tömítéseket szedjük ki az ablak réseiből, ezután alaposan tisztítsuk le azokat. Ezután egy kinyomópisztollyal vigyük fel a szilikont vagy az akrilt, majd egy spaklival simítsuk el. Ezt követően már csak meg kell várnunk, hogy megszáradjon a tömítés, és készen is vagyunk.