Forrás: Europress

Fa vagy műanyag?
A kérdés továbbra is adott. A választ keresve ITT már kiveséztük a műanyag ablakok előnyeit és hátrányait. Ezek közül a legerősebb pro érv egyértelműen kedvező árfekvésük, míg a kontra oldalon kevésbé természetes megjelenésük dominál. Vajon a fa ablakok mit tudnak riposztként felmutatni ezekre?
Megéri az árát?
A fa vs. műanyag vita középpontjában nagy általánosságban a fent említett két tényező áll. Leegyszerűsítve: előbbiek természetes és kellemes külseje képes-e kompenzálni azt, hogy utóbiakhoz képest lényegesen magasabb áron szerezhetők és szerelhetők be? Mert nincs ezen mit szépíteni: egy fa nyílászáró beruházási költsége azonos műszaki tartalom mellett legalább 30%-kal magasabb, mint műanyag társaiké. Azonban a mérleg másik serpenyőjébe nem csupán a külsőségeket, mint pozitívumot tehetjük be. A tartósságtól a praktikumon át a biztonságig sok egyéb szempont is felmerül.
- A fa, mint alapanyag időtállóságára a legjobb bizonyíték, hogy az utcán sétálva garantáltan találunk olyan régi épületeket, melyek fa ablakai ma is minimum jó állapotban vannak. A fa tehát volt, van és lesz, azaz soha nem megy ki a divatból. Így e mellett voksolni azon kevés döntések egyike, amit garantáltan nem bánunk meg.
- A műanyag nyílászárókkal szemben fa alternaítváik egyik legnagyobb adu ásza természetességükben rejlik. Ennek hála bármilyen stílusú otthonhoz passzolnak hangulatukban, javítva az ott élők közérzetét. Eredeti mintázatuknak köszönhetően pedig egyediségük is garantált.
- A fa minden más opciónál gazdagabb alapanyag az ablakok szín- és alakvilágára tekintettel.
- A faanyag kiváló hőszigetelő képességének hála komoly megtakarításokat jelenthet a fűtési költségekben. Az ablakkeret nem veszi fel és vezeti be a lakásba a kinti hideget, ezzel pedig a páralecsapódást és az abból következő penészesedést is gátolja.
- A fa nyílászárók speciális üvegezéssel akár 52 dB feletti hangszigetelési értéket is elérhetnek.
- Tény ugyanakkor, hogy – a műanyag ablakokkal szemben – a fa nyílászárók rendszeres karbantartást igényelnek. Érdemes minden tavasszal egy UV-álló réteggel lekezelni, öt-hat évente pedig átfesteni a felületüket. A törődést viszont sokkal nagyobb tartóssággal hálálják meg. Ráadásul a sérülések és öregedésből adódó esetleges hibák is könnyebben javíthatók a fa felületeken, hiszen egy kevés csiszolással és újrafestéssel pillanatok alatt eltűntethetők. Mindezeknek hála a fából készült keretek hosszabb ideig képesek megfelelően ellátni a feladatukat, érdemben kitolva ezzel a következő ablakcsere időpontját.

Forrás: Europress
- A megfelelő technikával készített fa ablakok sokáig megtartják formájukat és méretüket. Az időjárás viszontgaságainak közvetlenül kiett nyílászárók esetében ez különösen nagy előny, hiszen mind a csapadék, mind a közvetlen napfény komoly kárt tehet(ne) bennük. A minőségi vízlepergető réteggel kezelt fa felületek azonban tökéletesen ellenállnak előbbinek, míg hőtágulási képességüknek hála a napsugarak ereje sem kezdi ki olyan könnyen őket.
- Bár soha ne kelljen ezt megtapasztalnunk, de egy esetleges tűzesetben a fa ablakok sokkal ellenállóbbak a lángokkal szemben, így lassítják azok terjedését. A hő hatására egy nehezen éghető réteg keletkezik a kereten, ami akár másfél órán át is megtarthatja annak szilárdságát.