Forrás: Europress
A takarítás hasznos és szükséges dolog. Viszont nagyon időigényes is. Ezért is fontos, hogy ésszerűen és megfontoltan csináld, különben sok energiád kárba veszhet vele. Mutatunk is azonnal 7 tipikus hibát, amivel nem közelebb, inkább csak messzebb kerülsz a célodtól rendrakás közben.
7 takarítási hiba
1. Nem tartod tisztán a takarító eszközeidet
A mosogatógépet és a mosógépet arra tervezték, hogy tisztává varázsoljanak dolgokat. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nekik nincs szükségük néha törődésre. Ha például nem takarítod ki meghatározott időközönként a mosogatógéped, nem hogy edényeidet nem mossa el rendesen, a benne felhalmozódó ételmaradékok miatt hamar kellemetlen szagot áraszt majd magából. Aztán indíthatsz még egy programot az étkészletnek, amivel csak időt és vizet pazarolsz, miközben reménytelenül próbálod azonosítani a nem kívánt aromák forrását.
2. Piszkos törölgetőronggyal takarítasz
Ha nem tiszta textildarabbal törlöd le a konyhában a pultot, hiába igyekszel, az bizony csíkos és zsíros marad. Arról nem is beszélve, hogy egy régóta használatban lévő ronggyal akár a rajta megtelepedett bacilusokat is szanaszét hordhatod a lakásban.
3. Nem a megfelelő eszközt használod az adott feladathoz
Igaz, ami igaz: tele vannak a boltok olyan specializált takarítóeszközökkel, melyek a legkevésbé sem érik meg a pénzüket. De azzal is tisztában kell lennünk, hogy akadnak olyanok is, melyekre egyenesen kötelező áldozni. Mikroszálas törlőkendő helyett újságpapírral ablakot tisztítani például az időpocsékolás klasszikus iskolapéldája. A papír elázik, és apró darabjaira hullik az üveglapon, miközben csak csíkokat hagy maga után.
4. Nem áztatod be a nagyon piszkos edényeket
Ha vacsora után egész éjszakára a mosogatóban hagyod a serpenyőt és tányérokat, biztos lehetsz benne, hogy az ételmaradék úgy beleköt valamennyibe, mint a beton. Ha nem is mosogatod el azonnal, fontos lenne, hogy legalább beáztasd az edényeket, különben a szennyeződéseket csak kőkemény dörzsölés, sok mosogatószer és még több feleslegesen elfolyatott víz árán tudod eltüntetni róluk.
5. Elfelejted kiüríteni/kicserélni a porszívó porzsákját
Noha egyre több háztartásban porzsák nélküli porszívó van, a hagyományos gépek esetében a tartály ürítése kritikus pont. Mire az egész lakást végigporszívózod, – érthető módon – nem feltétlenül marad energiád arra, hogy a porzsákot is kiürítsd. Márpedig az összegyűjtött hajszálak és állatszőrök sokat rontanak a porszívó hatékonyságán, arról nem is beszélve, hogy a teli tárolóból egy idő után a por újra visszakerül a levegőbe – azaz olyan, mintha nem is csináltál volna semmit.
6. Nem fentről lefele haladsz
Vegyük például a konyhát. Sokan a sepréssel kezdik, majd letörölgetik a konyhapultot, harmadik körben pedig a magasban lévő polcokat teszik rendbe. Amikor pedig azt hiszik, végeztek, bosszúsan veszik észre, hogy a padló tiszta por és koszos. De hát mi más lenne? Ha nem fentről haladsz lefele, a saját munkádat teszed folyamatosan tönkre azzal, hogy a magasabb szintekről “ráhúzod” a port a korábban már rendbe tett részekre.
7. Egy napra hagysz mindent
Sokan szeretik a hétvégére hagyni a takarítást, ami azzal jár együtt, hogy hét közben semmihez nem nyúlnak hozzá. Márpedig ha ez így van, szombatra annyira eluralkodhat a káosz otthonodon, hogy az már-már kezelhetetlen lesz. Nem biztos, hogy minden feladatot észben tartasz, ami hétfő óta felmerült, ahogy az sem, hogy egy nap elég lesz arra, hogy az egész heti piszkot összetakarítsd. Ilyenkor jön a vészmegoldás: a látszattakarítás, ami szintén nem vezet sok jóra hosszútávon.