Forrás: Getty

7 szokás, amivel minden mosáskor károsítod a mosógéped és szárítógéped

A mosógép és a szárítógép a két legkeményebben dolgozó háztartási gép otthonodban – és gyakran természetesnek vesszük őket. Beletesszük a szennyes ruhákat, hozzáadjuk a mosószert vagy a szárítólapot, bekapcsoljuk őket, és csak akkor figyelünk rájuk, ha nem működnek.

Azonban néhány mosási szokás kárt tehet ezekben a gépekben, megrövidítve azok élettartamát. Ezért összeállítottunk egy listát azokról a rossz szokásokról, amelyek ártanak ezeknek a készülékeknek, és abban is segítünk, hogyan kerülheted el ezeket a hibákat a következő mosás során.

1. Nyitva hagyod cipzárakat, és nem üríted ki a zsebeket

Ürítsd ki a zsebeket, húzd fel a cipzárakat, és rögzítsd a csatokat, mielőtt beteszed a ruhákat a mosógépbe. A zsebekben hagyott tárgyak és fém rögzítők megrongálhatják az ajtótömítést, megkarcolhatják a dobot, eltörhetik a mosógép lapátjait, vagy elakadnak a leeresztő szivattyúban. A zsebekben maradt zsírkréta, ajakbalzsam, rágógumi vagy toll pedig megolvadhat a szárítógépben, és nagy kárt tehet a dobban és a ruhákban is.

2. Túl sok mosószert és öblítőt használsz

A szakértők egyetértenek abban, hogy a túl sok mosószer megrövidíti a mosógép élettartamát. A felesleges mosószer és öblítő lerakódik a mosógépben, amely roncsolja a tömítéseket és tömítőgyűrűket. Ez a lerakódás ráadásul csapdába ejti a szennyeződést és a testükről származó bőr- és egyéb maradványokat, ami tökéletes táptalaja a penész és a gombák növekedésének. Ráadásul emiatt a ruhák ragadósak és kevésbé tiszták is lesznek.

3. Soha nem tisztítod a mosógépet

Mikor tisztítottad meg utoljára a mosógéped? Legyen szó felül- vagy elöltöltős gépről, havonta legalább egyszer érdemes időt szánnod erre, hogy megszabadulj a lerakódott szennyeződésektől és mosószermaradványoktól. Ha forró, párás területen élsz, vagy gyakran mosol erősen szennyezett ruhákat, érdemes kétszer is tisztítani havonta.

4. Szárítólapokat használsz

A szárítólapok használat közben bevonatot hagynak a szöszszűrőn, ami lerakódáshoz vezet. Ennek következtében csökken a szárító teljesítménye, sőt, akár a szellőző is eltömődhet. Érdemes megfontolnod gyapjú szárítógömbök használatát, vagy ha mégis szárítólapot használsz, ne használj többet, mint amit a csomagolás javasol, és rendszeresen távolítsd el a szöszszűrőt, majd alaposan tisztítsd meg forró vízzel és kefével, hogy a levegő megfelelően áramolhasson át rajta.

5. Nem üríted rendszeresen a szöszszűrőt

Ha hajlamos vagy úgy tenni, mintha nem is lenne szöszszűrő a szárítógépeden, akkor szinte biztos, hogy előbb-utóbb túlmelegszik a motor, vagy – ami még rosszabb – tűz keletkezhet a mosókonyhában. A szárítógép szöszszűrőjét minden mosás után ki kell üríteni! Még egy vékony szöszréteg is komoly terhet jelent a szárítógépnek.

6. Túlterheled a készülékeket

A szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a mosógép túlterhelése felesleges nyomást gyakorol a motorra, a szíjakra és a csapágyakra. A szárítógép túlterhelése pedig csökkenti a légáramlást, és a szárítógép túlmelegedését okozhatja.

7. Nem biztosítasz megfelelő szellőzést

A mosógépek és szárítógépek motorjai működés közben hőt termelnek. Elengedhetetlen, hogy minden oldalon megfelelő szellőzést biztosíts a készülékeknek, hogy elkerüld a motorok túlmelegedését.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.