Forrás: Getty
1. Ne legyen állott víz a talpban!
A vágott fenyő alatti öntözőtalp igencsak praktikus, hiszen segít, hogy könnyedén gondoskodj a fád életének meghosszabbításáról. Egy karácsonyfa – méretétől függően – akár napi fél liter vizet is „megihat”, ám ez a mennyiség számos tényező függvénye. Az alulöntözöttség idő előtti elhaláshoz vezethet, a túlöntözöttség pedig eleinte a poshadt víz árasztotta szagban nyilvánul meg. Két-három evőkanál ecet segít a baktériumok semlegesítésében anélkül, hogy ártana a fának.
2. Tárold jó helyen, mielőtt behozod a lakásba!
A vágott fán akár már azelőtt elszaporodhatnak a penészgombák, hogy bevinnéd azt a lakásba. Ezt úgy előzheted meg, ha egy nem túl sötét és párás helyen tárolod a vásárlás és a feldíszítés között.
3. Szagold meg, mielőtt megveszed!
Nem minden fenyőnek egyforma az illata, mint ahogyan az emberi ízlés is széles keretek között változhat. Ha alaposan megszimatolod a kiszemelt fát, elkerülheted, hogy túl későn döbbenj rá, hogy kellemetlennek érzed a természetes illatát. Akármilyen meglepő, az erőteljes fenyőillat is sokakat zavar, tehát olyan fajtát válassz, amelyikkel egy darabig szívesen együtt élsz majd.
4. Ültesd át a gyökeres fát!
Ha a gyökeres fenyődnek rossz a szaga, akkor annak gyökérrothadás is lehet az oka. A túl gyakori vagy túl bőséges öntözés követkeménye nem csupán a jellegzetes bűz, hanem a narancsos-barnásra színeződött tűlevelek is. Jó hír, hogy a fa ilyenkor még bőven menthető: ültesd át, és ezután ne öntözd túl!
5. Fújd be ecetes vízzel a műfenyőt!
A jellegzetes műanyagszagot és a tárolás miatti állott szagot is képes eltávolítani egy gyors ecetes permetezés, ha már nincs időd az egész fát alaposan „megfürdetni”. Az ecet elpusztítja a szagért felelős mikroorganizmusokat, ráadásul a koszt is hatékonyan feloldja. Ezután akár illóolajat is fújhatsz a műfenyőre, s máris kész a mennyei illathatás!