Forrás: Getty

1. hiba – Túl meleg mosás
Az ágyneműket a legtöbben 60 Celsius-fokon mossuk, hiszen ezen a hőfokon pusztulnak el a baktériumok. Ez a teória azonban már teljesen elavult, ugyanis a modern mosógépek alacsony hőmérsékleten is képesek teljesen tisztává varázsolni a textileket. Elsősorban az ágynemű anyaga határozza meg azt, hogy hány fokon szabad mosni, továbbá a szín és a minta is befolyással van erre.
Színes vagy mintás ágyneműt 40 Celsius-fokon ajánlott mosni, nehogy idő előtt tönkremenjen. Ha éjszaka nagyon izzadunk, akkor tegyünk a mosáshoz fertőtlenítőt, így biztosan elpusztulnak a bacilusok. A fehér színű ágyneműt sem szükséges 60 Celsius-fokon tisztítani, ugyanis ennek is elegendő a 40 Celsius-fok.
Mindig nézzük meg az ágynemű bilétáját, hiszen azon pontosan fel van tüntetve, hogy hány fokon szabad mosni, illetve az anyagösszetételének is ott tudunk utánajárni. Általánosságban elmondható, hogy a frottírból, vászonból és pamutból készülteket simán betehetjük akár egy 60 Celsius-fokos programra, míg a szatén és selyem ágyneműket tilos.
2. hiba – Túl ritka tisztítás
Az ágynemű mosásáról szeretünk megfeledkezni, annak ellenére, hogy mindennap kb. 8 órán át érintkezik a bőrünkkel, a hajunkkal és különböző testnedvekkel, azaz pikk-pakk bekoszolódik. Sőt mi több, az éjszakai izzadás és a testhőmérsékletünknek hála egy nedves, meleg közeget hozunk létre, ami kedvez a bacilusok terjedésének.
Általában 2 hetente javasolt az ágynemű cseréje, de bizonyos esetekben érdemes ezt hetente megtenni:
- ha háziállatok is érintkeznek az ágyneművel
- ha erősen izzadunk
- ha betegek voltunk
- ha porallergiánk van
- ha dohányzunk
- ha a vendéglátóiparban dolgozunk
- ha meztelenül alszunk