Forrás: Getty

1. tévhit: A szobanövények nem nőnek aktívan, csak „pihennek”
Sokan gondolják, hogy a szobanövények bizonyos időszakokban – például télen – teljesen leállnak a növekedéssel, és ilyenkor nincs velük sok teendő. Pedig ez nem feltétlenül igaz!
A növények mindig reagálnak a fényviszonyokra és a környezetükre, de nem minden fajta „kapcsol ki” egy adott évszakban. Ha egy növény világos helyen vagy növénylámpa alatt van, könnyedén hozhat új leveleket és hajtásokat. Sőt, ha azt látod, hogy kinőtte a cserepét, akár át is ültetheted – nincs kőbe vésve, hogy ezt csak tavasszal szabad ezt megtenni.
2. tévhit: A szobanövényekhez nem kell műtrágya
Gyakori hiba teljesen elhagyni a tápoldatozást, mondván, hogy a növény „úgysem nő aktívan” (lásd az előző pontot). Pedig ez nagyban függ attól, milyen gyorsan fejlődik az adott növény.
Ha egy növény folyamatosan hoz új hajtásokat, akkor valószínűleg szüksége van plusz tápanyagokra is. Főleg a gyorsan növő fajták – például a futónövények vagy a növénylámpa alatt tartott különlegesebb fajták – hálásak lesznek egy kis extra energiáért. A lényeg, hogy mindig figyeld a növényed jelzéseit!
3. tévhit: A párásítás kulcsfontosságú a növények számára
Való igaz, hogy sok népszerű szobanövény trópusi vidékekről származik, és elvileg kedveli a magas páratartalmat. De az a módszer, hogy naponta néhányszor spricceled a leveleiket, sajnos nem sokat ér.
A permetezés ugyanis csak pár percre növeli meg a levegő páratartalmát, így ha valódi változást szeretnél, inkább tegyél ki egy párásítót, vagy rendezd csoportba a növényeidet, hogy a természetes párologtatásukkal egymást segítsék. Az viszont nem gond, ha nem tudsz extra párásítást biztosítani – ha a növényedet megfelelően locsolód, általában gond nélkül alkalmazkodik a szobai körülményekhez.

4. tévhit: A szobanövényeket télen alig kell öntözni
Sokan automatikusan visszavesznek az öntözésből bizonyos időszakokban, mert úgy gondolják, hogy a növény kevesebb vizet használ fel. Pedig ez nagyban függ attól, hogy milyen környezetben van az adott cserepes!
Ha például radiátor vagy fűtőtest közelében van, a földje sokkal gyorsabban kiszáradhat, mint gondolnád. Ugyanez igaz a növénylámpa alatt nevelt cserepesekre is. Ahelyett, hogy ragaszkodnál egy fix heti locsolási időponthoz, inkább mindig ellenőrizd a földjét az ujjaddal – ha száraz, akkor locsold meg, ha még nedves, akkor várj vele.
5. tévhit: A szobanövényeket nem támadják meg kártevők
Sokan azt gondolják, hogy mivel a szobanövények bent vannak, védve vannak a kártevőktől. Sajnos ez nem így van.
A pajzstetvek, takácsatkák és levéltetvek imádják a meleg környezetet, és mivel nincs természetes ellenségük bent, villámgyorsan el tudnak szaporodni. Ha pedig egyszer megtelepszenek egy növényen, napok alatt nagy károkat okozhatnak. Ezért mindig ellenőrizd a növényeid leveleit – főleg az aljukat –, és ha gyanús foltokat vagy ragacsos bevonatot látsz, azonnal cselekedj. Ha pedig egy növény fertőzött, ne hagyd a többiek között, hanem különítsd el, amíg meg nem szabadulsz a problémától!