Forrás: Getty
Akinek picike konyhája van, tudja, mennyit számít minden egyes centiméter. Azonban nem jó megoldás, ha plafonig polcozzuk a helyiséget, és bedobálunk oda minden konyhai felszerelést. Egyrészt mert átláthatatlan lesz, és zsúfolt hatást kelt, másrészt mert ezek többségéhez többé nem fogunk könnyen hozzáférni. Mit tehetünk hát a jobb helykihasználás érdekében? Íme, néhány ötlet, amit érdemes kipróbálni.
1. Rejtett pult
A kis méretű konyhákból leginkább a megfelelő méretű előkészítő pult hiányzik. Ha kint hagyjuk a pulton a kávéfőzőt, a melegszendvicssütőt meg még egy-két konyhai gépet, akkor nem marad helyünk arra, hogy akár csak szem krumplit felszeljünk. Erre a legjobb megoldás a beépített, kihúzható pult, ami hatalmas segítség a főzésnél.
Szintén kiváló és sokkal egyszerűbben megvalósítható ötlet a felnyitható asztal, amit a falra szerelhetünk. Amikor főzünk vagy leülünk enni, akkor kinyitjuk, majd étkezés után visszahajtjuk, így nem vesz el értékes helyet.
2. Fűszertartó polcok beépítése
A konyhai pult felét elfoglalja, ha oda rakod ki a fűszereket, ám nem biztos, hogy a falon van hely egy fűszertartónak. Toldd meg a konyhabútor külső széleit egy polcos elemmel, ahová rengeteg mindent pakolhatsz.
Szintén kiváló ötlet a főzőlap közelébe, az alsó tároló részek közé beapplikálni egy kihúzható, polcos elemet, ahová a fűszereket teheted. Így pont kézre esnek majd a főzésnél, és nem foglalnak a pulton helyet.
3. Szekrények helyett rendszerezett fiókok
Ha egy nagy konyhaszekrénybe bedobálod az összes edényt és serpenyőt, akkor a hátulra kerülő dolgokat nagy valószínűséggel soha nem fogod használni, mert nem fogod kipakolni a fél konyhát egy lábasért. Sokkal átláthatóbbak és könnyen kezelhetőbbek a fiókok, persze csak akkor, ha rendszerező is van bennük.
4. Spájz helyett szekrény
Ha minden rendelkezésre álló helyre bepakoljuk az edényeket és egyéb eszközöket, akkor a hosszú lejáratú ételeknek, alapanyagoknak, szárazárunak már semmi hely nem marad. Jó lenne egy kamra! Ha erre nincs is terünk, egy önálló, nagy méretű szekrényt dedikálhatunk ennek. Ráadásul mivel ez teljesen független a konyhabútortól, máshol is elhelyezhetjük, ahol több hely van a lakásban – például az étkezősarok mellett.
Figyeljünk arra, hogy a szekrény megfelelő mélységű legyen, és sok praktikus tároló rész álljon rendelkezésre. Nagyszerű ötlet például fűszerpolcokat helyezni a bútor ajtajának belső részére.
5. Csomagolásmentes konyha
Egy kis konyhában nincs felesleges hely, pedig a csomagolóanyagok, zacskók, papírdobozok rengeteg teret elvesznek. Vásárolj átlátszó üvegedényeket, amelyekbe a különböző alapanyagokat teheted. Cukor, liszt, tészta, rizs gabonapelyhek – minden szárazáru helyet kaphat ezekben. Nemcsak mutatós, de helytakarékos és praktikus megoldás, hiszen így nyomon követheted, miből mennyi fogy, és ennek megfelelően vásárolhatsz.
+1. Sütőtepsik elhelyezése
Nagy méretükből adódóan a sütőtepsik elhelyezése fejtörést okozhat. Ha a konyhabútorunk nem ér el teljesen a falig, akkor érdemes a pultot meghosszabbítani, és a fal, valamint a bútor széle közé, a pult alá egy tárolót kialakítani. Szintén megoldást jelenthet, ha a konyhabútor alsó részére, a kinyitható szekrények alá olyan fiókos elemeket építünk be, amelyekbe a nagyobb tepsik elférnek. A beépíthető sütő alá is kerülhet egy fiók, ami azért praktikus, mert a sütő szélessége adott, ide biztosan beférnek alá a sütőtepsik.