Forrás: Getty
1. hiba – Rossz mosószer
A legtöbben ugyanolyan mosószert használunk az ágyneműhöz, mint minden más ruhához, ami nagy hiba. Fehér ágyneműhöz érdemes olyan mosóport használni, ami fehérítőt is tartalmaz, így nem fog beszürkülni az anyag. Színes vagy mintás ágyneműhöz pedig színes anyagokhoz fejlesztett terméket válasszunk.
Természetesen az anyagösszetétel is befolyásolja a megfelelő készítmény típusát, hiszen a szaténhoz, a selyemhez és a vászonhoz ajánlott finommosószert használni.
Fontos! Ne használjunk öblítőt, ugyanis az érzékenyebb anyagok esetén összeragadhatnak a szálak, továbbá csökken az anyag nedvességmegkötő képessége, ami nyáron problematikus lehet.
2. hiba – Rossz program
A modern mosógépeknél már van külön ágynemű-program, ami a pamutból vagy mikroszálas anyagokból készült ágyneműk tisztítására lett kifejlesztve, azaz olyanokra, melyeket akár 60 Celsius-fokon is lehet mosni. Régebbi gépeknél válasszuk a színes, illetve fehér ruhákhoz ajánlott programokat, kivéve a selyem vagy szatén ágyneműknél, melyeket mindig kímélő mosással tisztítsunk.
3. hiba – Helytelen szárítás
Ki gondolná, de még a szárítás során is követhetünk el hibákat, hiszen nem minden ágyneműt szabad szárítóba tenni. A pamutból és vászonból készülteket általában betehetjük, míg a mikroszálasat és a selymet tilos! Természetesen mindig vannak kivételek, ezért érdemes áttanulmányozni a bilétán feltüntetett infókat. A szárító jele egy négyzet, amiben egy kör található. Ha ez egy x-szel át van húzva, akkor értelemszerűen nem szabad szárítóba tenni, ha egy pont található a kör közepén, akkor bátran használjuk a gépet, azonban csak alacsony hőfokon. Ne szomorkodjunk, ha levegőn kell szárítanunk az ágyneműnket, hiszen ezzel nem csak pénzt spórolunk, hanem még a környezetet is védjük!