Forrás: Europress
1. Papírok, papírok mindenhol!
Ismered azt az érzést, hogy körbejársz a lakásban, és mindenhol papírfecniket, blokkokat, újságokat, magazinokat és post-it-eket találsz? Borzasztó egyszerű a megoldás: nevezz ki egy dobozt vagy kosarat a bejáratnál, amibe gyűjtheted a felesleges papírokat. Ami pedig a hivatalos iratokat, papírokat illeti: néhány iratrendező és egy nyugodt délután, és hidd el, minden a helyére kerül.
2. Zöld lámpa a penésznek
A penész nagyon hamar megtelepszik, különösen, ha még rá is segítünk. A fürdőszoba veszélyes terep, és ha a törölközőid összegyűrve hagyod, a zuhanyfüggönyt pedig elhúzva, a penész pillanatok alatt beeszi magát az otthonodba. Minden fürdés után terítsd ki a törölköződ, a zuhanyfüggönyt pedig hagyd széthúzva, így nem érhet kellemetlen meglepetés.
3. Túl sok tisztítószer
Nem kell százféle takarítószert beszerezned. Ha egy bevált, használd csak azt. Sőt, ha szeretnél kicsit környezettudatosabb lenni, használj ecetet, citromot és szódabikarbónát. A túl sok tisztítószer ráadásul nagyon sokat árt a földnek, így jó, ha követed a dobozon lévő utasításokat.
4. Piszkos szerszámok
A koszos takarítóeszközök nem csak bosszúságot okozhatnak, hanem egészségkárosítóak is lehetnek. Vegyük például a vizesen hagyott mosogatórongyot, a tisztítószeresen hagyott mosógépet. Ez utóbbi a ruháidnak sem tesz jót, hiszen büdösek lehetnek. Ha a porszívó tele van porral, az a levegőbe kerülhet. A piszkos törlőronggyal pedig csak szétkened még jobban a koszt. A megoldás: minden használat előtt szánj egy kis időt az eszközök tisztítására.
5. Egy törlőkendő nem csinál nyarat
Egy fertőtlenítő törlőkendő szuper megoldás a mosdó letisztításához. De ahhoz már kevésbé, hogy az egész fürdőt ezzel az egy ronggyal töröld át. A legjobb hatás érdekében használj több törlőkendőt vagy kimosható rongyot. Utóbbinak jobban örül a környezetünk.
6. A csetresz és a mosogató esete
A mosogatógép helyett a mosogatóba teszed a szennyes edényeket? Ez már csak azért is rossz ötlet, mert a rovarok és élősködők csak erre várnak. Ha nem szeretnéd rovartanyává változtatni az otthonod, pakolj be egyből a mosogatógépbe.
7. Kinti cipők bent
A sarat és szemetet nagyon könnyű széthordani a lakásban. Csak 1-2 perc levenni a lábbelit, cserébe akár órákat is spórolhatsz a porszívózáson. Tedd szokássá a cipőlevételt egy cipőtartóval és székkel a bejárati ajtóban.
8. A tisztítószerek rossz tárolása
Ha az összetartozó takarítószerek egy helyen vannak, akkor az nagyban megkönnyítheti neked a tisztogatást. Az adott szerek azon a területen legyenek, ahol azokat használni szoktad: a mosogató alatt, a fürdőszobában, a WC-ben.
9. Maradék a hűtőben
Ha a családod nem eszi meg a maradékokat, akkor felesleges azokat a hűtőben tárolnod. Tedd inkább a komposztálóba. A sokáig tárolt élelmiszer megromlik, és magával rántja a többit is.
10. Ágyazz be minden nap!
A be nem ágyazott paplantól az egész szoba rendezetlennek tűnik. Válassz olyan ágyneműt, amit könnyen össze tudsz hajtani, és tedd napi rutinná az ágyazást.
11. Tisztítószerek és az olvasás
Előfordul, hogy 1-1 tisztítószer azért nem működik, mert nem használod az utasításoknak megfelelően. A legtöbb termék nem hat azonnal, hanem csupán pár perc elteltével. Várj türelmesen, és meglesz az eredmény.
12. Megfelelő szer a megfelelő helyre
Vannak olyan vegyszerek, mint például a hideg zsíroldó, amelyeket csak a megnevezett helyen érdemes használni. Nem véletlenül van ez így, hiszen más helyeken sokkal többet árt, mint amennyit használ. A túl erős vegyszerek nagyon durva gázokat szabadíthatnak fel az otthonodban, amelyek károsak az egészségre.
13. Profi portörlés
Sok időt spórolhatsz magadnak, ha fentről lefelé takarítod ki a lakást. Így a letörölt port egyből fel is porszívózhatod. Apropó porszívó: mindig tartsd tisztán a porzsákot, így nem fogod szétfújni, amit egyszer már összeszívtál.
14. Be nem fejezett feladatok
A vasalás remek példa erre: ha félbehagyod a folyamatot, könnyen a ruha vagy akár a lakás láthatja kárát. Ha kevés időd van, csak pakolj össze, vagy csinálj meg részfeladatokat.
15. Várni a katasztrófáig
Az egyik legnagyobb hiba az, ha kivárod, amíg túl sok lesz a tennivaló. Sokkal nehezebb eltakarítani a katasztrofális állapotokat, mint a részproblémákat megoldani. Foglalkozz mindennap egy keveset otthonod tisztaságával, így nem fog elhatalmasodni a káosz.