Forrás: Europress
Egy kis történelem
Nem is volt még olyan régen, amikor a lakásokban nagy számban volt valamilyen tapéta. Különösen a 19. század végén és a 20. század közepén volt ez nagy divat. A tapéta népszerűségét – a divat mellett – annak köszönhette, hogy a fal minden hiányosságát és hibáját elrejtette: a falon lévő repedéseket könnyebb beborítani egy szép tapétával, mint pepecselni a javítással.
A 60-as, 70-es évekbeli lakhatási körülmények javulása és a kor divatjával egyre jobban lépést tartó lakberendezési szemléletek meghozták az áttörést a tapétázás tekintetében. Az addigi praktikus, tisztasági szempontokat előtérbe helyező tapétákat felváltották a dekorációs célú tapéták. Gondoljunk csak bele, hány olyan lakásban jártunk a 90-es évek derekán, ahol szinte kötelező jelleggel szerepelt egy távol-keleti sziget tengerpartját vagy egy esőerdőt megidéző tapéta. A XXI. század azonban némiképp megtépázta a tapéta népszerűségét, a mediterrán jellegű színek, illetve a skandináv fehér falak háttérbe szorították a lakásdekoráció ezen módját.
Újabban azonban ismét reneszánszát éli, így érdemes beletanulni a tapétaragasztás fortélyaiba, ha gyorsan és olcsón szeretnénk újjá varázsolni a lakásunkat. Kevés idő, ámde vastag pénztárca esetén természetesen hívhatunk szakembert, de mi azt gondoljuk, hogy érdemes elsajátítani a lakásunk újjá varázsolásának ezen legegyszerűbb módját.
Következzenek a tippek
Ha belevágunk az otthoni munkába, érdemes az alábbi 10 tippet figyelembe venni, hogy ne kövessük el a legnagyobb hibákat:
1. Mérj kétszer, rendelj egyszer! Kellő alapossággal mérd fel a tapétázandó helyiséget, és ezáltal kerüld el azt, hogy kifogyj a tekercsek számából. A pontos méréseken túl számos mennyiségtervező program található az interneten, ezen felül a tapétaboltban is biztosan készséggel állnak a segítségedre.
2. Ha rendelkezünk a szükséges méretekkel, a tapétán lévő minták bonyolultságától függően rendelj 15-20%-kal többet. Ne feledd, kezdőként benne van a pakliban a hibalehetőség, némi plusz rendelésével biztosra mehetsz.
3. Tedd félre a nagyobb, leeső darabokat a későbbi javításokhoz. A letörölhetetlen jelölések, az óvatlan letépések, vagy akár a falból kiálló szerkezetek látható lyukakat és jeleket hagynak. Ezek az esetleges korrekcióknál jól jöhetnek.
4. Figyelj a mintázatra: vannak olyan tapéták, amelyek egyenesen illeszkednek a szomszédjukhoz, azaz felhelyezéskor a minták pontosan ugyanabban a pontban találkoznak. Azon tapétáknál, amelyek nem illeszkednek, azaz manuálisan kell hozzáigazítanunk, számoljunk 10-15%-ot a mennyiségi becsléshez.
5. A (nem egyenletes mintázatú) tapéta felhelyezésénél szükségszerűen lesz egy kínos végpont, ahol az utolsó felhelyezendő minta nem igazán illeszkedik az első felület mintájához. Próbáljuk ezt előre kitalálni, és ezt a találkozási pontot olyan helyen elhelyezni ahol kevésbé lesz látható (ajtókeretnél vagy szekrény mögött). Soha ne a szoba közepén kezdjük a felhelyezést!
6. A nyomtatott tapétákat gyakran több részletekben készítik, amelyek néha nem egyeznek meg, így a színek kissé eltérhetnek. Ez a másik oka annak, amiért fontos, hogy elegendő mennyiséget rendeljünk a munkához.
7. A tapéta általában nedvesen kerül felhelyezésre, ennek eredményeként a száradás közben kissé összehúzódhat. Kerüljük el a tapéták közötti réseket úgy, hogy a felhelyezéskor kissé átfedjék a szomszédjukat. Ahogy szárad, a papír kissé zsugorodik, és a helyére illeszkedik.
8. A sötét tapétáknál figyeljünk arra, hogy a szélek könnyen kifakulhatnak, elveszítik a színüket a találkozásoknál. Ezek eltüntetésének régi módszere, hogy akvarell festékkel elfedik azokat.
9. Gyakori hiba, hogy a tapéta kisimítását nem középről kezdjük, hanem felülről lefelé vagy oldalirányban. Ezek a módszerek azonban növelik annak lehetőségét, hogy a légbuborékok beszorulnak a papír alá. Mielőtt a tapéta megszáradna, a légbuborékokat óvatosan középről kifele toljuk.
10. Végezetül, de nem utolsó sorban, ügyeljünk arra, hogy jó minőség tapétaragasztóval dolgozzuk.