Forrás: Getty
A mosogatógép egy rendkívül hasznos találmány, és nagyban megkönnyíti az életünket. De valljuk be, a legtöbben csak az edények, tányérok és konyhafelszerelések tisztítására használjuk. Pedig számos egyéb használati tárgyat beletehetünk, amelyek utána ragyogóbbak lesznek, mint valaha. Lássuk, melyek ezek.
1. Vázák, virágcserepek
Természetesen nem a kézzel festett porcelán vázákra gondolunk, ám számos üveg és kerámia váza, műanyag kaspó és virágcserép tisztítható mosogatógépben. Különösen a keskeny, kézzel nehezen mosható vázákat jobb a gépre bízni, hogy biztosan tiszták legyenek.
2. Szappantartók
A szappantartók egyenetlen felületéről nehéz a rászáradt szappanmaradványokat lekaparni, ami így nem kelt túl szép látványt. A mosogatógép azonban gyönyörű tisztává varázsolja őket.
3. Műanyagfésű
A műanyagfésű fogai közé tapadt koszt és zsírt fellazíthatja és kitisztíthatja a mosogatógép. Fa fésűt és vaddisznósörtés hajkefét azonban ne tegyünk a gépbe, mert könnyen tönkremegy. Hasonlóan kerüljük a színesre festett vagy matricázott hajkefék gépi tisztítását, mert lepattoghat a festék.
4. Fogmosópohár
A fogmosópoharak hamar vízkövessé válhatnak, vagy megjelenhet rajtuk a penész, de ha fogkefetárolónak használod őket, akkor is koszolódnak. Érdemes heti-kétheti rendszerességgel jól elmosni őket, a többségük bírja a mosogatógépet is. De előbb ellenőrizd a pohár alján az erre vonatkozó jelölést.
5. Üveg lámpabúrák
Az edzett üveg lámpaburkolatok, üvegbúrák jó része betehető a mosogatógépbe, és egy átfogó tisztítással visszaadhatjuk a régi kopottas búrák csillogását. Azonban arra figyeljünk, hogy a foglalatot és a lámpa egyéb elektromos tartozékait ne érje víz.
6. A porszívó műanyag alkatrészei
A porszívó kisebb műanyag alkatrészei (résszívó fej, kárpittisztító fej, rövidebb műanyag csövek) alaposan kitisztíthatóak a mosogatógépben. Ha ilyen tárgyakat mosunk, semmiképp ne tegyünk mellé tányérokat vagy evőeszközöket (és mosogatás után érdemes az esetleges szennyeződéséket eltávolítani a gépből).
7. Szilikon sütőlap
A tepsiben használt szilikon sütőlapok tisztítása meglehetősen nehézkes; a ráégett, letapadt zsírt és olajat nem könnyű leoldani. Szerencsére a mosogatógép képes erre is. Ugyanígy betehetünk a gépbe szilikon sütőformát és konyhai szilikon kenőecsetet is (amennyiben a nyele nem fából van).
8. Mikrohullámú sütő tányérja
Nem kell a mosogatóban bajlódnunk a mikro nagy méretű forgótányérjával, egyszerűbb azt betenni a gépbe. Akárcsak a mikrohullámúban használt fröccsenésgátló műanyag tetőt, amiről a gép szépen leoldja a zsírt.
9. Babakellékek
Nagyon sok cumisüveg, itató pohár, baba- és gyerektányér, rágóka, de még a szilikon előke és bizonyos bébijátékok is moshatóak mosogatógépben. Ezt jellemzően feltüntetik a csomagoláson, érdemes figyelni a jelzést. A moshatóságot többféleképpen is szokták jelölni, például négyzetben lévő tányérokkal, melyekre vízcseppek esnek.
10. Mosogatószivacs
A különféle tisztítószivacsokban, melyek a takarítás során kosszal, mosogatáskor pedig ételmaradékokkal érintkeznek, könnyen megtelepednek a baktériumok. Éppen ezért gyakran kell cserélni őket. Élettartamukat azonban jelentősen meghosszabbíthatjuk, ha a mosogatógépben alaposan megtisztítjuk a szivacsokat. Nyugodtan helyezzük őket a felső rácsra a bögrék mellé, és indítsuk el a normál programot.
Mit ne tegyünk a mosogatógépbe?
Nem minden termék bírja a magas hőt, a forró vizet, a gőzt és a szárítást. A következő anyagokat jobb, ha inkább továbbra is kézzel tisztítjuk: az antik, kézzel festett porcelánok, a kristály- és finom üvegáruk, a fa, öntöttvas, ezüst, réz, alumínium edények és tárgyak, az arannyal bevont tányérok és tálcák, a hőtartó termoszok és a vékony falú műanyagok (például tejfölös doboz).