Forrás: Europress
Sok modern belső térrel találkozhatunk, amelyeket a japán élet stílusa és lakberendezési szokásai befolyásolnak. Európában leginkább az a jellemző, hogy a japán stílusjegyeket ötvözik az igen népszerű skandináv elemekkel, de például Brazíliában, ahol a legnagyobb külföldi japán közösség él, teljesen autentikus tereket alakítanak ki.
Ez a tendencia egy ideje népszerű, és biztosak vagyunk benne, hogy a jövőben sok belsőépítész alkalmazni is fogja a terveiben. A japánok híresek arról, hogy tereiket a saját szellemiségük mentén rendezik be, és elképzelhető, hogy ez a trend vissza fogja szorítani a skandináv dekorációs trendeket.
Wabi-Sabi
A Wabi-Sabi – amit sokan már az új hyggenek hívnak – Európában is betört a köztudatba. A kifejezés és a szemlélet nem új keletű. A Wabi-Sabi annyit jelent: szépség a tökéletlenségben. Gyökerei a zen buddhizmusból erednek, de ma már egyet jelent a japánok ősi, szépségről alkotott szemléletével. “Semmi sem örök, semmi sem befejezett és semmi sem tökéletes” – így szól a Wabi-Sabi alaptézise.
A japánok belső tereikben egyesítik a tiszta vonalakat és a japán esztétikát. A Wabit legtöbbször “rusztikus egyszerűségként” vagy “letisztult eleganciaként” aposztrofálják, és a természet, valamint az ember által készített tárgyakra egyaránt alkalmazzák. A Sabi pedig maga “az öröm felfedezése a tökéletlenben”, az a szépség, ami az idő múlásával alakul ki.
Milyennek képzeljük el a japánok által inspirál teret?
A berendezés mindenképpen legyen szellős, a színek és anyagok tekintetében törekedjünk a természetességre. A ház szíve a nappali, a konyha és az étkező nyitott együttese legyen.
A legfontosabb pont, a kapcsolódás a természettel, ami kiegyensúlyozottságot sugall. Alkalmazzunk tolóajtókat, burkoljuk fával a mennyezetet, az ablakokat pedig vízszintesen osszuk meg.
A japánok számára fontos természeti elem a víz, így ha van kertünk, akkor érdemes egy mini tavat kialakítani benne, amivel a japán kerteket idézhetjük meg. Legyen ez egy olyan hely az otthonunkban, ahol el tudunk vonulni a külvilágtól, és nyugodtan tudjuk hallgatni a csordogáló vizet és kapcsolódhatunk a természethez.