Könnyen készíthetsz tojásfát
Asztal, ajtó, párkány, polcok a húsvéti dekoráció feliratú doboz kincseinek első számú felvevőhelyei. Elgondolkodtál már azon, vajon mit jelképez egy-egy húsvéti dekorációs tárgy? Milyen üzenetet hordoz egy piros tojás vagy, hogy kerül a húsvéti nyúl az asztalra? Ha nem, nézzünk a húsvét titkai mögé!
1. Barkát a vázába!
A mi éghajlati viszonyaink között a barka helyettesíti azokat a pálmaágakat, amelyeket lengetve üdvözölte a nép a Jeruzsálembe bevonuló Jézust. Ennek emlékére szentelik meg a barkát virágvasárnap a templomban. A megszentelt barkát a hívek gondosan megőrzik, majd az ünnep után valamelyik kép háta mögé szúrva tárolják, bízva abban, hogy az ág erőt és védettséget ad nekik.
Így dekorálj vele: Tegyél egy vázába barkaágakat, aggasd rá a tojásokat és máris kész a tojásfád. Ezzel látványos, friss, tradicionális dekorációt kapsz. Modernizálhatsz az összhatáson, ha a tojásokat mai technikákkal készíted el (dekortapasz, metálos festékek, csillámporba hempergetés). Ha a barka mellé fűzfavesszőt, aranyesőt, cseresznye- és a barackvirágot tűzöl, még tavasziasabb lesz az összhatás.
2. Piros tojást a fészekbe!
A tojás ősi termékenységszimbólum, a születés, a teremtés, a megújulás jelképe, a kereszténységben a feltámadás szimbóluma. Piros színben azért is közkedvelt, mert Krisztusnak az emberiségért kiontott vérére emlékeztet.
Így dekorálj vele: Tedd a tojást natúr anyagból készült kosárba, fűből, raffiából, szalmából készíts alá fészket. Vidd el falusias irányba a hangulatot: keríts mellé egy szép terítőt, kendőt vagy valamilyen népművészeti tárgyat, megidézed vele a vidék ízét, ahol még tudják, hogy kell húsvétolni.
3. Bárányt az asztalra!
A húsvéti bárány a fegyvertelenség szimbóluma a vadállatokkal szemben. A húsvéti bárány szerepe az étkezésben, a dekorációban Magyarországon az utóbbi időben jelentősen csökkent, de ábrázolásokon, képeslapokon, szalvétákon még mindig sűrűn találkozhatsz vele.
Így dekorálj vele: A bárány húsvétkor sütemény formájában is az asztalodra kerülhet. Készíts mézeskalácsból vagy vegyél egy szép bárány formájú sütőedényt. A benne készült süteményt porcukorral megszórva helyezd az asztal közepére, végül köss egy szalagot a bárány nyakára. Mesés látványban lesz részed!
4. Nyuszi ül a fűben
Német mintára honosodott meg nálunk a nyúl, mint húsvéti szimbólum. Egy elmélet szerint ógermán legenda él tovább a tojást rakó nyúlban: a tapsifüles az ősidőkben madár volt, de magára haragította az alvilág istennőjét, aki nevetséges, nagy fülű lénnyé változtatta őt. Ezért ugrál a nyúl, mint sok madár és ezért tojik tojást is…
Így dekorálj vele: Ne vegyél élő nyuszit, mert mi lesz vele az ünnep után? Az állatkert befogadóképessége is véges. Keresd a csokiverziót, annak elhelyezésével nem lesz gond, családon belül biztosan elfogy. Gyerekszobai dekorációnak tökéletes megoldás!
5. Mondd el virágnyelven!
A virág a tavasz újjáéledését szimbolizálja. Ekkor bújnak elő az első hagymások. Ezek igen gyakran társulnak a fenti ünnepi jelképekhez, díszítve a húsvéti csendéleteket, erősítve és gazdagítva a húsvéti jelképvilágot.
Így dekorálj vele: Virágboltban, kertészeti árudában vásárolj előkezelt, hajtatott hagymás növényt, esetleg a virágboltban kapható cserepes növényeket ültesd át egy hosszúkás vagy kerek tálba. A jácint, a törpe írisz, a krókusz, a tulipán, a fürtös gyöngyike külön-külön, de együtt is jól mutat. A színkavalkádot a virágföldre ültetett mohával fokozhatod.
+1. Frissíts színekkel!
A piros, sárga, pink, rózsaszín, halványkék és a manapság oly divatos kivizöld mind-mind a tavasz harsogó, friss színe. Ha ezeket a színeket a kevésbé erős, sokkal inkább pasztell árnyalatok formájában viszed be a lakásba, azzal a természet éledezésére is reflektálsz.
Így dekorálj vele: Fesd le a falaidat, vagy ha ilyen nagy lélegzetvételű feladatra most nem vállalkoznál, ne félj a színeket kaspók, virágok vagy textilek formájában bevinni a lakásba! n