Forrás: Getty
A nappali ugyanis a konyha mellett a másik olyan tér, ami komoly forgalmat bonyolít le napról napra, ahol a család tagjai szeretik eltölteni, különösen kényelemben eltölteni az idejüket. Ahhoz pedig, hogy ez megvalósulhasson, néhány egyszerű, de fontos tanácsot célszerű megfogadnunk. Kevesen veszik ezeket sorra, mielőtt nekiesnek a nappali be- vagy átrendezésének – az ő hibáikon keresztül mutatjuk most be, miért érdemes alaposan átgondolni ennek a központi helyiségnek a képét.
Valami mindig útban van
Legyen az egy méretesebb szobanövény vagy maga a kanapé – bármi is áll közvetlenül a nappali bejárata előtt, az nagyban rontja a tér komfortérzetét. Ügyeljünk arra, hogy a ki-bejárás szabad, kényelmes, és egy nagyobb vendégsereg mellett is zavartalan lehessen! Azaz a nappaliba vezető ajtó környezetét és a kanapéig vezető utat hagyjuk szabadon!
Nincs meg a három lépés!
Akik nem tudják tartani a mértéket, azok telezsúfolják bútorokkal nappalijukat (is). Ennek pedig egyenes következménye, hogy az ott eltöltött idő kisebb-nagyobb balesetekkel, frusztráltsággal és feszültséggel tarkított. Pedig egy nagyon egyszerű hüvelykujjszabály segít bennünket az ideális arányok megtalálásában. A 3 lépés regulája szerint minden “szomszédos” bútorelemnek pontosan ilyen távolságra kell lennie egymástól, hogy azok között a közlekedés akadálytalan lehessen.
Falhoz állítva!
Ezeréves berögződés, hogy a nappaliban a bútorokat a falig kell tolni. Pedig ez rideggé és személytelenné teszi a teret. Legalább a kanapét célszerű jóval előrébb húzni, ami sokkal hívogatóbbá és kényelmesebbé teszi a helyiséget. A kanapén és a fotelokban ülve lefolytatott beszélgetések is sokkal személyesebbek és meghittebbek lehetnek, ha azok résztvevői fizikailag is közelebb vannak egymáshoz.
Kicsit itt, kicsit ott
A nappaliban hajlamosak vagyunk úgy beállítani az ülőbútorokat, hogy azok fél lábbal rajta, fél lábbal mellette legyenek a szőnyegen. Leszámítva, hogy így akár billeghetnek is, nem adnak választ arra, hogy az egyes elemek a szoba mely részéhez is tartoznak – a dohányzóasztal köré szervezett központi térhez, vagy a “mellékszereplő bútorok” alkotta statiszta sorba. Ehelyett inkább hozzuk egyértelmű döntést! Vagy toljuk a kanapé egészét a szőnyegre, vagy négy lábbal maradjon a padlón.
Rossz megvilágításban
Sem a kevés, sem a túl fény sok nem tesz jót a nappalinak. Ahogy az sem, ha az olvasólámpát olyan magasságban helyezzük el, hogy az a kanapén ülve pont az ember szemébe világítson. A fény útját éppúgy meg kell terveznünk, mint a családtagok szabad mozgását. Annak erősségét pedig állítsuk azokhoz a tevékenységekhez, melyeket jellemzően a kanapén ülve végzünk: a tévénézéshez elég a gyengébb, az olvasáshoz, tanuláshoz, rejtvényfejtéshez viszont kell az erősebb megvilágítás.