Fotó: Getty
Egy esztétikus elegy. Tömören így jellemezhető az egyik legújabb stílusirányzat, mely tavaly már bontogatta a szárnyait, de igazán magasra vélhetően 2018-ban repül majd. A japandi a skandináv minimalizmus modern és rusztikus vibrálását elegyíti a a japán hangulatvilág eleganciájával. Ennek az első hallásra is rendkívül újszerű keveréknek a végeredménye pedig a minimalista irányzat izgalmas változata. Nézzük, mitől is működik olyan jól!
Nem nehéz belátni, hogyan és miért talált egymásra ez a két trend. Habár a glóbusz két ellentétes pontjáról származnak, nagyon hasonló elveken nyugszanak. Mindkét stílusvilág kiemeli a praktikum-alakította terek fontosságát és a minimalista jegyek szépségét. Van azonban néhány éles különbség is közöttük – és pont ettől lesz találkozásuk annyira izgalmas.
Míg a japán terek leginkább laposak, addig az északi stílus hozzájuk képest sokkal változatosabb. Ráadásul egy skandináv enteriőr a neutrális színekre, rengeteg fényre és természetes fa felületekre alapozva steril hatást kelt, ezzel szemben a távol-keleti otthonok árnyalatokban gazdag, nem ritkán a piros és a fekete éles kontrasztjára épülő belső tere melegséget sugároz magából.
A bútorokat mindkét világban a letisztult vonalvezetés jellemzi. De míg a skandináv elemek világos és nyers fa alapanyagokból készülnek, addig japán megfelelőik ennél kifinomultabbak: kezelt fa felületek és elegánsan hajlított formák uralják őket.
A kiegészítők – a funkcionalitás árnyékában – mindkét stílusvilág elvei szerint kisebb hangsúlyt kapnak. Míg azonban az északi irányvonal eredendően a a puha szőnyegekben, a könnyű díszpárnákban és a plüss plédekben látja a kényelem zálogát, addig a japánok az olyan hasznos dekorelemekre esküsznek, mint a vázák és a tálak.
És hogy mi lesz ebből?
Egy klasszikus japandi szoba tökéletesen elegyíti egymással a fenti két stílusvilág összepasszoló jegyeit. Egy ilyen szellemben berendezett “keverék” tér sötét, neutrális alapokat kap, melyhez világos fa felületek társulnak. Ezt élénkíti néhány “természetes” kiegészítő – például egy méretesebb szobanövény – a maga vibráló színeivel. És ott vannak még a vegyes hangulatú bútorok is, melyeket az egyenes és hajlított vonalak keveréke tesz igazán egyedivé. Így fér meg egymás mellett egyszerűség és elegancia kényeztető harmóniában.