Forrás: Getty
A stúdiólakások rendkívül népszerűek az egyedülállók és fiatal párok körében. Nem véletlenül: praktikusak, könnyen berendezhetőek, és relatíve alacsony a fenntartási költségük. Az egyterű lakásoknál azonban nem sok lehetőségünk van az elvonulásra. Így egy idő után felmerülhet az igényünk arra, hogy kialakítsunk egy kis dolgozósarkot, leválasszunk egy kényelmes hálókuckót, esetleg az amerikai konyhás étkezőt elszeparáljuk a nappalitól.
Erre nyújtanak kiváló megoldást a térelválasztók, melyek ma már széles kínálatban állnak rendelkezésünkre. Praktikusan elhelyezve úgy osztják külön részekre a szobát, hogy nem keltik zsúfoltság érzését, és nem zárják le a teret.
Ezekre figyelj a választásnál
Először azt gondoljuk végig, hogy mennyire fontos számunkra a leválasztandó tér beláthatósága. Zártabb, tömörebb elemeket válasszunk, ha egy csendes hálófülkét szeretnénk kialakítani, de szellősebb megoldásokat keressünk, ha csak az étkezőt és a nappalit választanánk külön. Arra is figyeljünk, hogy ne zárjuk el a természetes fény útját, és ne hozzunk létre zavaróan sötét sarkokat a szobában.
Inspiráló megoldások
1. Egyszerű és nagyszerű: a függöny
Fontos, hogy a térelválasztó illeszkedjen az enteriőr stílusához. Ha gyakran változtatunk a belső térben, akkor jó alternatíva lehet a függönyös térelválasztás, hiszen a sötétítőket, dekorfüggönyöket könnyen lecserélhetjük.
2. Klasszikus és praktikus: szekrények, polcos elemek
Térelválasztóként legtöbbször polcos szekrényekkel találkozhatunk, melyek töretlen népszerűségüket praktikusságuknak köszönhetik. Az egyterű stúdiólakásokban ugyanis jellemzően kevés hely áll rendelkezésre a pakoláshoz – a polcos térelválasztó pedig erre is megoldást jelent. Ám arra figyeljünk, hogy ne tömjük tele ezeket, mert az zsúfolt és kaotikus hatást kelthet. Hátrányuk továbbá, hogy elég helyigényesek. A kialakításnál pedig számoljunk azzal, hogy a polcok mélysége mellett a hozzáférést is mindkét oldalról biztosítani kell.
3. Ha csak alkalmanként bújnánk el: paraván
Egyszerű és költséghatékony megoldás az összecsukható paraván, amit elég csak időnként, szükség esetén kinyitni. Például ha szeretnénk egy zavartalan munkaállomást kialakítani, vagy ha váratlan vendégek érkeznek, és nem volt időnk beágyazni.
4. Ha optikailag növelnénk a teret: tükrök
Tükrös elemeket is használhatunk térelválasztóként, ami kiváló megoldás, ha nem szeretnénk, hogy kisebbnek tűnjön a részekre bontott szoba. A tükör megfelelő beállítására azonban nagyon figyeljünk: fontos, hogy ne verje vissza zavaróan a fényt a szobában.
5. Van is, nincs is: a tolóajtó
Ha kis méretű stúdiólakást bontunk két részre – például nappalira és hálóra –, akkor szinte biztos, hogy leszűkítjük a teret. A tolóajtó azért jó opció, mert biztosítja a szellőzést, az átláthatóságot, a nagy térérzetet, ugyanakkor praktikus és dekoratív megoldás.
6. Divatos és mutatós: lézervágott elemek
A lézervágott dekorfalak nagy előnye, hogy átengedik a napfényt, így nem sötétítik le a lakást, és beépítésük után is megmarad a nagy térérzet. Ma már számos mintából és méretből választhatunk, így teljes mértékben a lakás stílusához alakíthatjuk őket. Megfelelő megvilágítás esetén csodás árnyjátékot kaphatunk, ami még különlegesebbé teszi a belső teret. A lézervágott térelválasztó gipszkartonba is beépíthető, és készülhet fából, fémből, műanyagból.
7. A természetesség híveinek: fák és növények
Ha az organikus megjelenést helyezzük előtérbe, akkor beépíthetünk bambusz térelválasztót, felszerelhetünk fa lamellákat – amelyek igen divatosak mostanában –, de akár nagy méretű növényekkel vagy jól rögzített virágtartókkal is megoszthatjuk a teret.