Forrás: Getty

Zajvédő fal a kertben – A megoldás az utcáról érkező hangzavar ellen

Egy zajvédő fal nagy segítségünkre lesz, ha egy nyugodt és pihentető oázissá szeretnénk változtatni az otthonunkat, ugyanis ez jelentősen csökkenti a beszűrődő zajt, így a jövőben nem fogja megzavarni a relaxálásunkat a csikorgó fékek, a hangos fűnyírók zaja vagy a szomszéd fütyörészése. Bár sokan úgy vélik, hogy ezekhez a zavaró hangokhoz egy idő után hozzá lehet szokni, sose felejtsük el, hogy ha ezek egyfolytában meghaladják a 70 decibelt, akkor már az egészségünkre is károsító hatással lehetnek, ugyanis a vérerek összeszűkülnek, a légzésünk szaporább lesz, és a szívünk is gyorsabban ver.

Zajvédő fal

Hogyan védhetjük magunkat a zajok ellen?

Pont a kertben van szükségünk nyugalomra, hiszen itt tudunk kikapcsolódni és kipihenni a mindennapi stresszt. Ehhez azonban csendre van szükségünk, így ki kell zárnunk a zavaró zajokat. Ezt úgy tehetjük meg, ha visszareflektáljuk a hangot, például egy téglakerítés segítségével. Minél magasabb és masszívabb egy ilyen kerítés, annál hatásosabb is.

A gabionfalak esetén egy tömítőanyag látja el a zajvédelmet, amit kövek vesznek körbe, így ez a megoldás rendkívül hatékony és még mutatós is.

Milyen anyagok használhatóak egy zajvédő falhoz?

Számos anyagból készülhet zajvédő fal: beton, fa, üveg, szövet vagy tégla. A választott alapanyagtól függ, hogy a fal elnyeli vagy visszaveri a zajt. Alapvetően elmondható, hogy az üvegből, betonból és téglából készült sima felületek visszaverik a zavaró hangokat, míg a porózus anyagok elnyelik azokat. Ha például egy látásvédő kerítést kibélelünk egy hangelnyelő kókuszfonattal, majd beburkoljuk fával, akkor felerősíthetjük a zajvédő hatást. A sövények inkább csak látásvédőként funkcionálnak, de egyes esetekben már ez is elegendő ahhoz, hogy úgy véljük, kevesebb zaj szűrődik be.

Hogyan vonhatjuk el a figyelmünket a zajról?

Szintén jó megoldásnak bizonyul, ha nem egy zajvédő fal megépítésével szeretnénk megoldani a problémát, hanem figyelemeltereléssel. Ehhez olyan kellemes hangokat használjunk, melyek elnyomják a zavaró zajokat. Közterületek vagy bevásárlóközpontok esetén ezt a módszert „soundscaping”-nek hívják. Már biztosan mi is észrevettük, hogy ezeken a helyeken nyugtató zenéket vagy akár madárcsicsergést is le szoktak játszani, nyugalmat sugározva ezzel. Ez a kertben hasonlóan működik, mindössze azzal a különbséggel, hogy ott a természetet hívhatjuk segítségül. Egy víz- vagy széljáték például kellemes hangulatot teremt, így sokkal kevésbé figyelünk a kellemetlen zajokra, de az olyan magasabb növények, melyek leveleit a szél fújja, szintén ilyen hatással lehetnek.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.