Forrás: Getty
Január és február az év két leghidegebb, legkomorabb hónapja – mindenki a tavaszi nap első sugarait várja. Ilyenkor szó szerint a fű sem nő – nem csoda, hogy nagyon alacsony a lakásvásárlási kedv. Azoknak tehát, akik mindenképpen most akarják eladni ingatlanukat, minden eszközt meg kell ragadniuk, hogy rábukkanjanak leendő vevőjükre, aki a megtekintést követően nem is nagyon akar már tovább menni…
Mindenki nyer
Azt a folyamatot, mely arra hivatott, hogy az adott ingatlan legszebb oldalát hitelesen meg tudja mutatni, tulajdonképpen teljesen felkarolja a home staging. Én magam is foglalkozom lakások eladásra felkészítésével. Az a tapasztalatom, hogy azok a lakóhelyek, amelyekben jól érzékelhető minden potenciál, jellemzően kevesebb időt töltenek az ingatlanpiacon, sokkal gyorsabban találnak új tulajdonosra. Ebben a folyamatban mindenki nyertes lesz, hiszen a vevő azonnal tisztában van minden – korábban esetleg rejtett – lehetőséggel, és megismeri az ingatlan legjobban használható oldalát, az eladó pedig a valódi értéken tudja értékesíteni a lakást.
A 10+1 legfontosabb szempont a DIY home staginghez
Nem feltétlenül kell azonban szakemberhez fordulnunk emiatt, magunk is sokat tehetünk azért, hogy vonzóvá tegyük az eladásra kínált lakást. Ne feledjük, hogy az első benyomást az érdeklődő a hirdetésben szereplő képekből szerzi, így azoknak olyannak kell lenniük, hogy a többi megjelenés fölé emeljék az adott portfóliót.
Ehhez a következő 10+1 tanácsot érdemes megfogadnod:
- Figyeljünk rá, hogy a képek készítésekor legyenek kedvezőek a fényviszonyok. Mindig szebb egy ragyogó napsütésben fotózott tér. Pozitív üzenetet küld a böngészőnek a sok napenergia.
- Ne legyenek kiteregetett ruhák a képeken.
- Ne legyen mosatlan edény a konyhában.
- Tegyünk rendet! Ne csak úgy, ahogy esténként szoktunk, hanem úgy, mintha vendégeket várnánk, és le akarnánk nyűgözni őket.
- Pakoljuk el az előszobából a cipőket és a kabátokat is, amíg fényképezünk.
- Sokan nem gondolják, de jobb, ha nincs a képeken használt konyharuha vagy törölköző. Vagy legyen kint egy új és vasalt, vagy inkább ne legyen szem előtt semmi.
- Mindenképpen előnyös, ha van a képeken szobanövény – és nagy hátrány, ha egy elszáradt buxust mutatunk meg.
- Az ablakokon legyen szépen eligazítva a függöny. Nagy felület, így nagyon előnytelen hatást kelt, ha rendezetlen vagy félig van csak behúzva.
- Legyen lecsukva a toalett ülőke! Nagyon sokan elfelejtik ezt, pedig nagyon kellemetlen hatást kelt. Tegyük el a fogkefét és fogkrémet a mosdó széléről, és tegyünk ugyanígy a fésűk és a hajgumik esetében is!
- Érdemes felkapcsolni a kisebb lámpákat és hangulatfényeket is – ez mindig segít fokozni a lakás vonzerejét. De sosem kell égnie a nagy mennyezeti lámpáknak a szoba közepén.
+1. Fotózzuk a térkapcsolatokat is. Ne csak egy-egy szobát, hanem azt is, mi látszik a nappali ajtóból, vagy milyen tereket látunk például az előszobából. Közben legyenek nyitva az ajtók
Tartsuk életben a varázst!
Ha ezzel mind megvagyunk, értelemszerűen a vevő érkezésekor is próbáljuk meg tartani ezeket a körülményeket – a rendet, a növények elhelyezését, a hangulatfényeket stb. A saját kabátokat és cipőket is tegyük el, hogy a potenciális vevő azonnal érezze, akár az övé is lehetne a hely. Ráadásul kényelmesebbnek érzi ezt a szükségszerűen kisebb helyiséget is, miközben pozitív belső érzetet kelt benne, hogy ide jó megérkezni!
Szellőztessünk is ki a bemutatás előtt, és ne süssünk-főzzünk erős szagú ételeket aznap. Az illatokkal is hatunk ugyanis a lakásnézőbe érkező érzékszerveire, észrevétlenül keltünk benne azonnal pozitív vagy negatív hatást, amint először levegőt vesz a lakásban.
Ha háziállattal lakunk, fontoljuk meg, hogy ne legyen otthon abban a 20 percben, amelyben a vevőnk döntést hoz. Még a nagy állatbarátok sem látnak feltétlenül szívesen mindenhol állatszőrt leendő otthonukban.
És ne feledjük: ha véletlenül nem maradt időnk mindenre, és nem tudtunk nagy rendet tenni, akkor a rendelkezésre álló néhány percünket feltétlenül a konyhára és a fürdőre fordítsuk! A legtöbben – az első benyomáson kívül – ennek a két helyiségnek az állapotától teszik függővé a vásárlás esélyét, mert mindkettő felújítása költséges és hosszadalmas. Tehát ha nem makulátlan és felújított ez a két helyiség, akkor is el kell érnünk, hogy vonzónak tűnjenek.
Ha ügyesek voltunk, fel tudjuk gyorsítani az eladást, be tudjuk vonzani az igényesebb érdeklődőket, és akár magasabb áron adhatjuk ez az ingatlant.
Szakértőnk: Perneczky Regina
- Lakberendező, belsőépítészeti tanácsadó, Interior Designer
- A Szegedi Lakberendező Képzés szakmai oktatója
- A LOSZ év lakberendezője 2023 pályázat különdíjasa
- Az Archline Év Képe 2022 (lakberendezési látványterv) pályázat első helyezettje.
- Weboldal: alakitlak.hu
- Facebook: www.facebook.com/alakitlak
- Instagram: www.instagram.com/perneczkyregina_alakitlak/