Forrás: Getty
Ha igazi kihívásokat keresünk a lakberendezésben, akkor egy stúdió felöltöztetését nekünk találták ki. Egy olyan kislakásét, ahol kifejezetten takarékosan kell bánni a térrel ahhoz, hogy abban minden elférjen, amire a komfortos hétköznapokhoz szükségünk van. És akkor a praktikum és esztétikum egyensúlyáról még nem is beszéltünk. Soknak tűnik ez egyszerre egy apró, egyterű otthonhoz képest, ugye?
De nem féltétlenül az. Itt van például egy klasszikus stúdiólakás, ami tökéletesen ötvözi egymással a legfontosabb funkciókat egyetlen szobába sűrítve. Kételkedsz benne? Engedd, hogy meggyőzzön.
Hogyan lehet egyazon helyiség a lakás pihenő- és aktív övezete egyidejűleg?
A titok a tér maximális kihasználásban rejlik. Vannak olyan lakberendezési elemek, melyek igénytől függően több funkciót is betölthetnek. Ilyen a szófa, a dohányasztal, vagy a kanapé melletti kis asztal, melyek egyik pillanatban még az otthoni munkavégzést támogatják, a másikban pedig a pihenésedet szolgálják. Ha ezt szem előtt tartva választod meg stúdiód központi elemeit, sokat nyeretsz vele.
Hogyan élhetsz úgy egy stúdióban, hogy azt ne lepje el időről időre a káosz?
Minden stúdióban a kulcsszó a multifunkcionalitás. Ahogy a kanapé, úgy egy egyszerű íróasztal is magára vállalhat több feladatot: lehet étkezőasztal reggel, laptoptartó délután, majd sminkelő bázis az esti buli előtt.
Hogyan vihetünk személyességet egy ilyen kicsi térbe?
A színek sok mindenre választ adnak. Sokat segít, ha a lakás központi részének árnyalatai sorra visszaköszönnek más helyiségekben.
Hogyan dekoráljunk úgy egy stúdióban, hogy azzal ne terheljük túl az amúgy is zsúfoltságra hajlamos teret?
Egy valóban kényes pont. Könnyen gondolhatnánk azt, hogy ha valami, hát a falra akasztott műalkotások miatt nem kell különösebb aggódnia egy stúdiólakás tulajdonosának. Pedig de. Egy grandiózus festmény ugyanis méreteinél fogva vizuálisan sokat árthat a lakás összképének. Helyette inkább könnyed mintázatú tapétákat válasszunk egy-egy falra.
A multifunkcionalitás mellett mi segíthet még a szűkösség feloldásán?
Az, ha mindent, amit csak lehet, beépítünk. Hűtőt a konyhaszekrénybe, a mikrohullámú sütőt a polcba, a gardróbot pedig a falba.
Milyen apró trükköket érdemes még bevetnie egy stúdiólakás tulajdonosának?
Például választhat olyan dohányzóasztalt a nappaliba, ami akár ülőalkalmatosságként is funkcionálhat, ha vendégek érkeznek a lakásba.
És legyen bátorsága színezni a falakat. A fehér árnyalat tértágító hatása nem elég indok arra, hogy ne merjünk hozzá nyúlni. Világosabb színekkel bátran helyettesíthetjük azt, ráadásul ez egy tökéletes eszköz arra, hogy saját ízlésünknek megfelelően hangoljuk a teret – amire, ugye, helyhiány okán jóval kisebbek a lehetőségeink egy egyterű lakásban.