Mesés pagony a Mátra szívében – Ahol a csend és a béke mindennapos vendég

Miért vágtatok bele a felújításba?

Már jó ideje foglalkoztatott bennünket a kérdés, de az első próbálkozások az ingatlankeresés után el is maradoztak. Mint ahogy sokaknál, a covid hozta bezártság után értékelődött fel bennünk az elhatározás, hogy szeretnénk egy olyan nyaralót, ahol hosszasan időzhetünk a zöldben a kutyusunkkal, és kicsit kiszakadunk a zajos városból. (Budapesten egy régebbi bérházban élünk jelenleg).  Eleinte a balatoni falvakban nézelődtünk, de a járvány után már a bontandó épületek is bődületes drágulásnak indultak. Ekkor fogalmazódott meg bennünk a gondolat, hogy nem feltétlenül saját célra használnánk majd a házat, így az ország egy olyan pontjára esett a választásunk, ahol nincsenek kifejezetten szezonok, és emellett nem is túltelített a vendégház-kínálat. Innen jött a Mátra!

Tisztán emlékszem: egy csütörtök este került fel a hirdetés, és még akkor, este 9-10 óra környékén fel is hívtuk az ingatlanközvetítőt. Másnapra mindketten szabadságot kértünk, és a pénteki bejárást követően szombaton már ajánlatot is tettünk. Sajnos akadt egy másik érdeklődő is, a szokásos ’árvetélkedésben’ viszont nem szerettünk volna részt venni, így lecsúsztunk a házról. Pár héttel később azonban visszahívott minket a szakértő, hogy az első vevők meggondolták magukat, így, ha még mindig érdekel minket, miénk lehet a ház az eredeti áron. Naná, hogy igent mondtunk!

Galéria / 8 kép

Megnézem a galériát

Mik a házikó főbb paraméterei?

A telek 580 nm, a ház maga 67 nm alapterületű, viszont mivel ez eloszlik két szintre, tágas életteret biztosít. A földszinten került kialakításra a konyhasarok, az étkező és a nappali, valamint a fürdőszoba (zuhanyzó és WC) is. Az emeleten egy hálószoba és egy vendégszoba található, valamint egy plusz mellékhelyiség. A házhoz tartozik ezen felül egy garázs, amit elsősorban saját célra, főként tárolásra használunk – a mérete nem alkalmas egy ’mostani’ autó befogadására.

Milyen állapotban volt a házikó a felújítás előtt? Mit szerettetek volna mindenképp megváltoztatni benne?

Röviden és tömören: mindent. Szinte háborús állapotok uralkodtak itt. Több konténer szemetet gyűjtöttünk össze az első napokban, a teljes renoválás pedig körülbelül két évet vett igénybe. A ház a 80-as években épült, azóta nem történt benne átalakítás, sőt, a kert is teljesen érintetlen volt. Ez egyrészt szerencsés, másrészt viszont nagy kihívást is jelentett. Alapvetően falakat nem mozgattunk, a meglévő alaprajzzal dolgoztunk. Azt nehéz megmondani, hogy mi volt a legrosszabb állapotban, ugyanis az idő vasfoga semmit sem kímélt.

A bontás során a konyhánál lévő boltíves átjárót megszüntettük, a kert felé nyíló ablakból pedig egy ajtót alakítottunk ki. A földszint nagy része lambériával volt borítva, amit szintén eltávolítottunk. Az emeleten a teljes szigetelést és parkettát cserélni kellett (alatta „természetesen” szőnyeget is találtunk). Minden burkolatot levertünk – beleértve a kültérieket is az emeleti erkélyen és a földszinten. A terasz járólapjai egy homokos alapra kerültek fel, így azt teljesen át kellett építenünk. A biztonság érdekében a régi korlátokat is elbontottuk, és a helyükre újakat telepítettünk.

Galéria / 9 kép

Megnézem a galériát

A ház előtt elkészült a kavicsos beálló, így két év munka után búcsút inthettünk a sárnak és a koszos cipőtalpaknak. Az utcafronton lévő kerítést is cseréltük, hogy a kisebb testű kutyusok se tudjanak kiszökni az udvarról. Ezzel egy időben már a következő lépést terveztük: maga a kapu nagyjából egyidős volt a házzal, és bármennyire is szerettük volna megmenteni, sajnos az állapota miatt erre nem volt esély. Viszont, ha már új, akkor olyat választottunk, amin akár egy nagyobb autóval is kényelmes a behajtás. A tolókapu fa lécei a ház mohazöldjét kapták, hogy teljes legyen a harmónia a korláttal, a tető fa elemeivel, valamint a garázzsal. (Az ereszt is kicseréltük, viszont a tetőt egyelőre még nem, de ez is tervben van az elkövetkezendő 5 évben.)

A hátsó kert átalakítása nagy kihívás volt: egy szűkösnek mondható járat vezetett odáig, így kérdéses volt, hogy milyen munkagép lesz az, ami el tudja végezni a földmunkákat. A földet közel 50 cm mélyen ástuk ki, helyet adva ezzel a frissen épülő terasznak, a tűzrakónak és a majdani fürdődézsa alapjának. Tavaly telepítettünk új növényeket – babérbokrokat a kert teljes hosszában, lilaakácot és hortenziabokrokat. Kíváncsian várjuk, hogy a kemény tél után mi marad meg belőlük. Mivel a kert végében nincs szomszédunk, nyáron a dús bokrok és az erdő csodás rejtekhelyet varázsolnak a hátsó udvarból.

Mit oldottatok meg egyedül, mit bíztatok szakemberre?

Heti 3 napot itt töltöttünk, és szállás híján folyamatosan ingáztunk Budapest és Mátraszentimre-Bagolyirtás között. Kezdetekben egy kőműves csapat végezte a bontást, de mi is bőven kivettük a részünket a felújításból. Emlékszem, április 1-jén kezdődött a folyamat, és mivel akkor idefent még bőven tél van, 3-4 réteg ruhában hordtuk ki a sittet a fűtetlen, szétbombázott házból.

A villany- és vízvezetékek lefektetése, valamint az új burkolatok és nyílászárók megérkezése után már szinte minden mi csináltunk.

Van valami, amit másképp csinálnátok?

Talán az, több időt szánnék a fal előkészítésére a festés előtt. A házban ugyan mindenütt újra kellett csiszolni a falfelületeket, viszont sajnos messze nem lett tökéletes. Néhol már-már rusztikusnak mondanám, de amit tudtunk, kihoztunk belőle.

Ki álmodta meg a lakásbelsőt?

Az enteriőr kialakításakor szabad kezet kaptam, szerencsére a párom teljes támogatását élveztem ebben. Körülbelül egy évtizede rajongok a midcentury (szabadközepi) modern bútorokért, így nem volt kérdéses, hogy ezt az irányzatot szeretném behozni a négy fal közé – a rideg nordic cabin stílus nagyon távol áll tőlem. A tervezés legnehezebb része az volt, hogy fejben összeálljon a design, hiszen, ha az ember új és vintage bútorokat szeretne keverni, minél több tárgy kerül be a térbe, annál nehezebb lesz a következőt kiválasztani. A cél az volt, hogy egy izgalmas színekből és karakteres elemekből álló eklektikus életteret alkossak úgy, hogy az IKEA elemek jól megférjenek a patinás darabok mellett.

  • Nappali: a keleti blokk egy ikonikus szereplőjét, a Panni polcrendszert az egyik szomszédos házból hoztuk el szinte ingyen. Már első pillantásra tudtuk, hogy mit fogok kihozni belőle: a létrákat első körben géppel, aztán szivaccsal csiszoltuk le, majd jött az alapozás és 3-4 réteg festés. A párom ez idő alatt a fa elemekkel foglalkozott, amelyeket szintén csiszolni kellett, végül lazúrral kezeltük a felületet. Funkcionális és szuperül használható. A polcokra szintén vegyesen régi és új dekortárgyak kerültek a saját gyűjteményemből. Nálunk egyébként szinte mindig ég valamilyen hangulatvilágítás, így a térben helyett kapott egy Szarvasi állólámpa, amelyet a nagymamám után Erzsinek neveztem el, és egy magyar tervezésű Lampalu csillár is.
  • Konyha: mérete és elrendezése nem a legjobb, de az asztalosunknak sikerült rácáfolni erre! A sötét színek szóba se jöhettek, helyettük finom, pasztelles árnyalatokat választottam. Bevallom, nem mindig sikerült elsőre meggyőzni a páromat, Danit, hogy amit kitaláltam, az működni is fog, de azt hiszem, a pisztácia zöld és a rózsaszín szerelme az égben köttetett! A fix méretből adódóan próbáltuk kihozni a térből a maximumot: főzőlap, beépített sütő és mikró is található a konyhában, sőt, még egy mosogatógépnek is jutott hely.
  • Étkező: mivel a székek, valamint az asztal is vintage, itt a színek harmonikus összehangolása jelentette az egyik legnagyobb kihívást. A falra került fotók, textilmunka (Polgár Csaba: Virágok; Idea), Alexander Liberman printek tökéletesen egyensúlyba hozzák a ház ezen részét. 
  • Emelet: a vendégszobában látható állólámpa különleges helyet foglal el a szívünkben. Borsfay Tamás iparművész 1971-ben tervezte a krómozott fém lámpacsaládot, amely négy lamellájával gyorsan a 70-es, 80-as évek dizájnikonjává vált. A világítótest azonban rég elveszítette egykori fényét, sajnos nagyon rossz állapotban került hozzánk. A több hétig tartó felújítást nem mi végeztük, de az eredmény szuper lett – örülök, hogy a magyar design egyik kulcsdarabja is bekerült a házba.

Milyen különleges megoldások találhatók a házban?

Az optikai hálózatot 2024 őszén telepítette a szolgáltató, mely biztosítja a nagy sávszélességet, a gyors adatátvitelt és a hálózati biztonságot. Ennek köszönhetően applikáción keresztül elérjük a klímákat, valamint az akrilbetétes fürdődézsát, így a vendégek érkezésekor már ’üzemi hőmérsékleten’ van a ház.

Összesen 3 darab hűtő-fűtő klímát helyeztünk el a beltérben: egyet a földszinten és egyet-egyet a fenti szobákban. A klímák különlegessége, hogy a távirányítóban van egy beépített hőmérő, így ha a szobát fel-, illetve lehűtöttük a kívánt hőfokra, azok automatikusan kikapcsolnak.

A környéken nincsenek gázvezetékek, így a ház működtetéséért elsősorban az elektromos áram felel. Azonban a keményebb telek és esőzések miatt előfordulhatnak áramszünetek, ezért mindenképp szerettük volna, ha a fűtés ilyen tekintetben nem okoz majd problémát. Az egyik barkácsáruházban vásároltunk egy vaskályhát, amelynek a fűtőerejével ugyan nem volt gond, de az illesztések mentén sajnos érezhető volt a füst – tudtuk, hogy ez így nem maradhat. Ekkor találtunk rá a lauferofen cserépkályhákra, amelyek egyedi formatervezésüknek köszönhetően újra izgalmassá tették a hagyományos fűtőtesteket. A magas minőségű munka garantált, hiszen az egymás mellé illesztett geometrikus csempék bordáinak szép sorban kell követniük egymást. A Relief kollekció kandallója a ház igazi éke, és bár 10-ből 9 alkalommal a hideg kiráz a téglafestéstől, itt bizony előkerült a mészfesték, hogy méltó kiemelést kapjon a nappaliban.

Mit szerettek a végeredményben a legjobban?

Az avatatlan szemeknek talán nem tűnnek fel elsőre a különleges elemek, sőt, manapság a LED lámpák, valamint bézs és szürke enteriőrök mentén talán indokolatlannak is tűnhet egy-egy dolog, de számomra a régi és modern kor találkozását jelentik. A ház belső kialakítása minket tükröz, és azt a szemléletet, hogy nem egy szimpla vendégházat, hanem egy funkcionális, mégis hívogató otthont szerettünk volna megalkotni. Nagyon szeretjük, hogy van egy hely, ahova akár mi is elvonulhatunk a világ elől, és valódi kikapcsolódásban lehet részünk, távol a város zajától. A mesés a környék ezen felül csak egy bónusz, ugyanis csupán pár lépésre érhetők el a közeli túraútvonalak, sőt úton-útfélen összefutunk az erdő állataival.

Galéria / 13 kép

Megnézem a galériát

Ha ti is szeretnétek eltölteni pár pihentető napot a Felső-Mátrában, akkor az alábbi elérhetőségeken vehetitek fel a tulajdonosokkal a kapcsolatot:

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.