Forrás: Getty

Használatbavételi engedély feltételei – Ilyenkor indulhat a beköltözés

Az építkezés sokunk számára életünk egyik legnagyobb vállalkozása, és talán a többség életében az egyetlen ilyen. Hosszú és nehéz folyamat, ami garantáltan több meglepetést és kihívást tartogat, mint ahogy arra eredetileg számítunk. De ezek nem tarthatnak vissza minket, mert már amikor belevágunk, várjuk is a napot, hogy kezünkbe vehessük a kulcsokat, és belakhassuk új otthonunkat. Azonban ez a pillanat nem csak a mi döntésünkön múlik, a jogszabály ugyanis engedélyhez köti. Nézzük is meg, mik a használatbavételi engedély feltételei.

A használatbavételi engedély feltételei

A jogszabály ide vonatkozó pontjai szerint (köznyelvre lefordítva) a használatbavételi engedélyezés során az építésügyi hatóság többek között az alábbiakat vizsgálja egy helyszíni szemle keretében:

  1. az építkezés az építési engedélynek megfelelően zajlott-e le
  2. ha eltérést tapasztalnak, azt előzetesen engedélyeztették-e
  3. a ház a rendeltetésének megfelelő és biztonságos használatra alkalmas állapotban van-e
  4. a zavartalan használathoz szükséges járulékos építmények felépültek-e

Fontos azonban megjegyezni, hogy mindig az adott önkormányzat hatáskörébe tartozik pontosan meghatározni azokat a pontokat, melyek alapján használhatónak, biztonságosnak és élhetőnek minősítenek egy frissen felépült családi házat. Összegyűjtöttünk néhány lehetséges szempontot, melyek segítenek érzékeltetni, mi is kellhet ehhez:

  • az épületszerkezet 100 százalékos készültsége (ez alapkövetelmény)
  • a tervben szereplő hőszigetelési rendszer megléte
  • az elektromos hálózat üzemképes és biztonságos megléte
  • a vízvezeték hálózat üzemképes és biztonságos megléte – ezen belül van a házban legalább egy vízvételi hely és egy WC
  • emeletes ház esetén a lépcsők és a korlát megléte
  • a belső falak vakolt és lefestett állapotban vannak
  • a helyiségek legalább aljatbetonozva vannak

FONTOS!!!

2021. január 1-jén hatályba lépett egy új szabályozás, mely szerint már csak közel nulla energiaigényű épület kaphat használatbavételi engedélyt, függetlenül az épület tulajdonosától, használójától és az építési engedély iránti kérelem beadásának időpontjától. Az építészek minden bizonnyal tisztában vannak ezzel, így nem a mi feladatunk szemmel tartani a terveket, viszont jó azzal tisztában lenni, hogy már csak így lehet építkezni. Az építkezés költségeit bizonyos mértékig nyilván feljebb tolja ez, viszont garantáltan meg is térül. És nem kellenek hozzá évtizedek.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.