A birtok, amelyen western lovakat tenyészt Attila és Szilvi, akár egy film helyszínéül is szolgálhatna. Nekünk, városlakóknak mindenképp felüdülés a bennünket fogadó öt kutyus kíséretében megcsodálni a különleges, kék szemű lovakat és érezni azt a nyitott szellemiséget, ami a házigazdákból árad.
LOVARDÁBÓL KÉNYELMES OTTHON
„Eredetileg nyolc évvel ezelőtt lovardának épült ez az amerikai típusú gerendaház. Egy évig működtettük is, de be kellett látnunk, hogy ahhoz, hogy minden flottul menjen, ide is kell költöznünk – meséli Szilvi. – A lakóházzá alakításkor előny volt a 230 nm-es alapterület, így kényelmesen elfér minden. Nagy étkezős konyhát tudtunk kialakítani, és a központi hely, ahol az egész család és a gyakran vendégségbe érkező barátok is szívesen tanyáznak, az a kandallós nappali.” A nappali nagyvonalúságát a több mint 5 méteres belmagasság is növeli, tudatos döntés volt, hogy a légtér megmaradjon. A ház stílusához illő egyedileg gyártott kovácsoltvas csillárt vendéglátóink nászajándékba kapták. Egy kovácsmester méretre gyártotta számukra, hogy pontosan illeszkedjen a szoba arányaihoz. A már felnőtt lányuk, Blanka külön lakrészt kapott a földszinten, a többi hálót a tetőtérben alakították ki, így a tízéves Marci még a közelükben aludhat.
KIEGÉSZÍTŐK
Sok személyes kötődésű festmény és zománckép díszíti a falakat, ezek mind a képző- és iparművész nagyapa hagyatékából valók. A házra egyébként sem a mai trendi megjelenés a jellemző. Bár akad pár modern bútor, de a legtöbb kiegészítőnek és kisbútornak története van. Ilyen például a kézzel festett állólámpa, ami egy battonyai padlásról került elő, vagy a szülők hálójában lévő éjjeliszekrények, amelyek szintén az enyészettől megmentett kincsek. Egy vidéki lomtalanításból hozta haza őket Szilvi. De remek látványt nyújtanak az előszobában sorakozó westerncsizmák, a cowboy stílus elnyűhetetlen kellékei és a felakasztott bőr lószerszámok is. A bőrt kilimekkel párosították a háziak, az intenzív színű szőnyegek és párnák tökéletesen illenek a rusztikus elemekhez. Ilyen minta került a kandalló melletti füles fotelra, ami amellett, hogy kényelmes, látványelemnek sem utolsó.
AZ ELŐSZOBA KIEMELTEN FONTOS
„A berendezésénél arra törekedtünk, hogy minden évszakban öröm legyen bejönni a házba. Mivel Attila főleg itthon dolgozik a lovak körül, így ez egy kis oázis a birtokon. Már az előteret is úgy alakítottuk ki, hogy alkalmas legyen a pihenésre, így nyáron második nappaliként funkcionál. Ott meghagytuk a padló téglaburkolatát és kényelmes bőrkanapét, foteleket választottunk az enteriőrbe. Nem hagyományos előszoba, de nálunk semmi sem olyan, mint egy szokványos családnál.”
JÁTÉK A SZÍNEKKEL
Az építkezéskor felhasznált gerendák Oroszországból, a ház burkolásául szolgáló faanyag Ausztriából érkezett. A külső burkolat színe világos, így nincs robusztus megjelenése az épületnek. A fa szépségét a belső tereknél csak egy kis páccal hangsúlyozták, ott megmaradt a barna árnyalat. Az előtér és a konyha viszont szintén világos színeket kapott, ezzel hatását tekintve frissebb, üdébb.
EGYSÉGBEN A TERMÉSZETTEL
„Ez a vidék, ahol élünk, több mint egy hely. Itt szimbiózisban vagyunk az állatainkkal, nem kapok sikítófrászt, ha valaki csizmában végigtrappol a padlón, vagy valamelyik kutya bekéredzkedik éjszakára. A barátaink bármikor betoppanhatnak, ha nem is egy tál gőzölgő sütemény, de egy kávé vagy egy bögre tea mindig akad a számukra. Igyekszünk a természetet a házba is becsempészni. A dekoráció általában a kertből kerül az asztalra. Karácsonyi időszakban is elég pár örökzöld ág vagy a kandallóban lobogó tűz a meghitt hangulathoz. A bennünket körülvevő természet a legszebb dekoráció. Főleg, ha havas a tél, annál csodásabb látvány szerintünk nincs is.”
Galéria / 9 kép
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2019/04-es számában jelent meg.