A felnőttkor balatoni nyaralásai nem ebben a minden igényt kielégítő apartmanban kezdődtek, hanem egy kempingben. Azon belül is egy 30 éves lakókocsiban, ahol a luxust az elősátor jelentette, melyben egy konyha szolgálta a lakók kényelmét. Szép emlék maradt a nomád körülmények között töltött öt év közvetlenül a vízparton, de a család részéről igény mutatkozott egy privát környezet megteremtésére.
Vágy a felújításra
A pár éve németektől vásárolt apartman egy néhai üdülő legfelső emeletén található. Akkori kialakítása egy darabig megfelelt a tulajdonosoknak, de amikor összegyűlt az erő és a pénz egy komolyabb felújításhoz, belevágtak. Egy idő után ugyanis képtelenség volt együtt élni a kilencvenes évekre jellemző boltívekkel, a barnára festett tetőgerendákkal, illetve a mélybordó tapétákkal.
Lift nincs
A renoválás 2018 őszén kezdődött és három hónap csúszással ugyan, de befejeződött 2019 márciusára. Mindehhez kellett egy belsőépítész, aki komplett stábbal vonult fel a helyszínen és generálkivitelezőként menedzselte a munkafolyamatokat. A felújítás legnagyobb kihívása kimondani azt a mondatot: „harmadik emelet, lift nincs”, aminek hallatán minden munkásban meghűl a vér. A bontás során keletkezett sitt, illetve a beépülő anyagok gyalogos mozgatása miatt viszont a megrendelőkben állt meg az ütő, mert az bizony egy szemmel jól látható összeget képezett a végső árban.
A legértékesebb extra
Az apartmannak jót tett, hogy megszabadították a sötét színektől, új tulajdonosai felszámolták a galériát, a tetőgerendákat fehérre festették, az előteret bepolcozták és csináltak belőle egy nyitott gardróbot méretre szabatott szekrényekkel. Ezt persze csak azután veszi észre az ember, hogy megcsodálta a panorámát, ami Balatonra néző és már a belépéskor szemmágnesként működik. A tekintet nem akad meg semmiben, az erkélykorlátok ugyanis üvegre lettek cserélve. Ezeken átnézve hatalmas szeletet kapunk a Balatonból, ami megunhatatlan látványelem, egyben pedig a lakás legértékesebb extrája.
Vezérszínek, kiegészítők
Az apartman egységességét a mindenhol azonos, küszöbök nélküli járólap adja meg és az, hogy annak színei köszönnek vissza a térben: a szürke, a fekete, a fehér. Hogy ez így együtt ne legyen annyira lehangoló, a türkiz is helyet kért magának, ami jól reflektál a Balaton színére. A tér izgalmát a tetőszerkezet geometrikus mintái és az abban elhelyezett indusztriális hangulatú bútorok, a tévéállvány, a komódok, a csillárok, az állólámpák, a lámpatestek, az étkezőasztal adják.
Panorámás főzőcske
Több helyre gipszkarton válaszfal került, arra terméskő hatású burkolat. A nappali és az étkező közé azért, mert a funkciókat el kellett választani egymástól, másrészt a belsőépítész szerint nem mutat jól, ha a nappaliban heverészők lábára látnak rá azok, akik a konyhában tevékenykednek vagy az étkezőben esznek. A konyha egy külön világ. Kialakításával vendéglátónk régi álmát valósította meg: a főzőlapot a Balaton felé fordította. Míg ő itt tevékenykedik, férje a teraszon lévő grill, a Green Egg segítségével süti a húsokat szintén szemben a tóval.
Leköltözés
A kilátás kétségtelen erénye, hogy nem lóg be elektromos vezeték a panorámába, ami a Balatonon elég ritka, de ez a harmadik emeleti elhelyezkedésnek tudható be. A tavaszra elkészült ingatlan nem nyaraló funkcióval bír, erről árulkodik a dolgozószoba. A család régi álmát valósította meg azzal, hogy budapesti életét balatonira cserélte. Először csak a vasárnapi hazatérések voltak fájdalmasak, amit hétfő hajnalra tolt ki a család, de ez sem segített, így miután mindkét lányukat felvették egy közeli iskolába, nem volt kérdés, hogy a balatoni élet zöld utat kapjon.
Galéria / 12 kép
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2019/02-es számában jelent meg.