Ne ítélj elsőre – mondják, és tényleg kár is. Káposztásmegyer majdnem Dunakeszi, mégis a főváros része. Az egykor sík területen a nyolcvanas évek elején 20 ezer lakásos lakótelep építése kezdődött, majd a projekt 1990-es leállításáig 6000 otthon készült el. Az, hogy csak a tervezett lakásszám töredéke épült fel, kifejezetten kedvez a ma ott élőknek. Minket is meglep, amit látunk. A lakótelep természetközeli, a környezet kellemes, platánfák levelei tapadnak az esőáztatta őszi betonjárdához. Vajon mennyibe kerül a sátortetős panelekben egy lakás? – morfondírozunk a lépcsőkön kaptatva már kicsit kedveszegetten, amikor kiderül, lift nincs. A lépcsőzés azonban meghálálja magát, mert jön a felismerés: így is lehet panelben?
GYORSFÉNYKÉP A TEREKRŐL
A legfelső szinten lévő legénylakásba megérkezni jó. Az előszoba úgy tágas, hogy azt a nyolcvanas években tervezték ilyennek, egyszóval nem kellett falakat mozgatni. A tükör előtti komódon Tóth Kristóf Gyorskorcsolyázók című kisplasztikája a jég hátán suhanás szeretetéről üzen, nem véletlenül, vendéglátónk hobbiszinten hokizik. „A beköltözés pillanatától világos volt, hogy rumliszobára szükség lesz majd. Egyrészt a hokiszerelésnek, másrészt az összes többi holminak akár elpakolt, akár száradó állapotában. Ez lett a bejárattól balra eső helyiség, amelyet a tervezők konyhának szántak” – meséli a tulajdonos, Balázs. A helycsere következtében a nappali amerikai konyhás nappalivá változott, amelyhez egy 7 m2-es erkély tartozik. Ehhez jön a levegős hálószoba egy kisebb, 4,5 m2-es erkéllyel, mindezeken felül a jó közérzetet egy nagyméretű fürdő külön vécével biztosítja. És aki erre most azt mondja, micsoda nagyvonalúság a házgyári tervezőktől, nos, ezt még lehet fokozni, hiszen nem ez a telep legnagyobb otthontípusa, létezik 137 m2-es lakás is két szinten, amely alapból ekkora, nem pedig összenyitás eredménye.
BENTLAKÁSOS BRIGÁD
A lakásvásárlás albérletkeresésnek indult. Balázs lakott előtte errefelé, úgy 15 éve, azokból az időkből pedig csak jó emlékei voltak. „Nyugis és zöld, ráadásul nem kell fizetni a parkolásért” – foglalja össze a pozitívumokat, majd hozzáteszi, van, aki úgy keres lakást a postaládákba dobott cetliken, hogy „visszaköltöznék”, ami sokat elmond az atmoszféráról. A vételi szándékot megerősítette a dupla terasz, hogy a panel sátortetős, ami negyedik emeleti lakás esetében a beázás és a szigetelés tekintetében sem mindegy. A lakást Balázs 16,5 millió forintért vette közepes állapotban 2015 októberében, ezután 7 millió forintot költött rá. A burkolatot egységesítette, a padlót szintbe hozatta, a küszöböket kiszedette, a falakat kivakoltatta. Került a lakásba álmennyezet, ez rejti a világítást és a gépészetet, melynek megtervezésében Perge Ágnes lakberendező volt segítségére. A felújítás árába beleértendők a bútorok, a műszaki cikkek és az egyedi tervezésű konyhaszekrény, no meg a konyhamalac is. A munkákkal egy brigád hat hét alatt végzett úgy, hogy annak tagjai egy hónapig a lakásban éltek.
SZÍNEK A PANELBEN
A lakás alapszíne fehér, némi szürkével kombinálva. Balázs azt mondja, az első dolog, amit megvett, az a laminált padló volt, ehhez igazított mindent. Ez fut végig a lakáson egységbe hozva a teret. „A konyhában minden egyedi – derül ki –, az is egészen egyedi volt, amennyit az asztalosnak kellett könyörögnöm, hogy elkészüljön a konyhaszekrénnyel.” Elnézve a végeredményt, megérte rá várni. A faltól falig magasfényű MDF lapokból készült bútor elnyel mindent, az élelmiszereket, az étkészletet, de még a konnektorokat is. Látványra nagyvonalú, miután a teljes falat betölti, a szekrénysorok közé csempe helyett festett üveg került, munkapultja pedig a szokásos 60 cm helyett 80 cm mély. A lakás legolcsóbb bútordarabja a kanapé volt. Tudatos döntés eredménye, hogy a térbe nem került dohányzóasztal, a kanapé háttámlája ugyanis tárolóhelyekkel szerelt, a Playstation pedig kicsi, a tévé alatt is elfér. A fehér falak között jól mutatnak Jármai Valéria munkái. A fehér szín a fürdőbe már túlzó lett volna, így a padlóra csúszásmentes szürke greslapok kerültek, melyek semlegességükkel időtállónak bizonyultak.
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2016/04-es számában jelent meg.
Képek: KARL PÉTER