Hogy keveredik ki valaki a jó ízléssel megáldott franciákhoz, hogy feljavítson egy otthont?
Mint minden kaland, ez is egy véletlennel kezdődött. A saját lakásom sikeres eladását elmeséltem a barátaimnak, és amikor egyikőjüknek segítségre volt szüksége, feltette a kérdést, hogy segítenék-e neki? Először még csak online tanácsadásról volt szó, majd hamar kitaláltuk, hogy mégiscsak ki kellene utazni Franciaországba, hogy az utolsó simításokat közösen végezzük el a házon.
Lehet erre nemet mondani?
Határozottan nem.
Hogyan folytatódott a történet?
A ház Párizs mellett egy kedves kisvárosban található. Már egy éve a piacra dobták, és nem sok érdeklődő akadt. A gyerekek kirepültek, a ház két főnek túlságosan nagynak bizonyult, a tulajdonosok pedig más városba szerettek volna költözni. Miután eltelt az első év sikertelenül, komolyan átgondolták, hogy mit tehetnének annak érdekében, hogy a ház eladhatóvá váljék. Így jutott eszükbe az én történetem, hogy milyen gyorsan elkelt a lakásom home staging után, abban azonban bizonytalanok voltak, hogy ez kint, illetve nagyobb méretekben is működőképes lehet-e.
Mekkora változtatásokra volt szükség?
A házat virtuálisan tudtam csak körbejárni, és szobáról szobára haladva beszéltük át, mi fér bele a költségvetésbe, milyen prioritásokkal haladjon a munka. Be kellett látnunk, hogy teljes festés és mázolás kell, alapos kertészeti beavatkozásokra van szükség, és a régóta halogatott javításokat is el kellett végezni. Emellett alaposan átgondoltuk a szobák funkcióit, némelyiken változtattunk is: dolgozószoba lett a gyerekszobából, az átjárónak használt virágos tapétás szoba játszószoba lett, az egyik tiniszoba pedig kisgyerekszobává alakult.
Az eladás sikeréről mi tudható?
Home staging után a ház 2,5 hét alatt kelt el 10 százalékkal az eredetileg meghirdetett ár felett. A feljavítási munkák költségei (ebben a festés, mázolás, kiegészítők vásárlása, az én munkadíjam is benne van) a ház eladási értékéhez képest 2 százalék alatt voltak.
Mi bizonyult a legjobb döntésnek a munka során?
Hogy rászánva az időt több változatot kipróbáltunk a színekből és a kiegészítőkből. Illetve, hogy minden textilt kimostunk, majd alaposan kivasalva tettünk vissza a helyére.
Mi az, amit a legjobban szeretett a munkában?
A kreatív megoldásokat, a sok nevetést és a francia borokat (ez a kettő néha összefüggött).
Mi az, ami nem a tervek szerint alakult?
Az időjárás – egy napot teljesen ki kellett hagynunk, mert mire a kertet szépen rendbe raktuk, felsöpörtük és berendeztük, jött egy vihar, így másnap kezdhettük újra az egészet.
Mi az, amit kihagyott volna a munka során?
Az órákig tartó vasalást és a cipekedést – a csocsó 80 kg volt és szét is kellett szedni, mert nem fért el a folyosón.
Galéria / 11 kép
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2020/01-es számában jelent meg.