Forrás: Europress
Lakásvásárlás vagy albérlet? Hitel vagy bérlés? Sokakban merülnek fel ezek a kérdések, főleg, mivel sokan csak akkor tehetnek szert saját ingatlanra, ha adósságba verik magukat. Aki ezt nem szeretné, marad albérletben, de ez szintén “pénzkidobásnak” tűnhet, hiszen csak más zsebébe lapátolod a pénzt. Mi éri meg jobban? Drága lakás vagy drága albérlet
Sokan gondolják úgy, hogy jobban megéri a saját lakás hitelét fizetni, mint egy albérletet, hiszen így legalább a futamidő végén saját lesz az ingatlan. Valójában mindkét esetben bérlésről van szó: egyik esetben a pénzt, a másik esetben az lakást vesszük kölcsönbe. Lássuk a lakásvásárlás előnyeit és hátrányait.
Lakásvásárlás pro és kontra
A magyarok számára fontos a saját tulajdon, így mi leginkább a vásárlás mellett döntünk. Nyugodtabban tervezhetünk, nem rakhatja ki a szűrünket senki, voltaképp azt csinálunk a lakással, amit szeretnénk.
Azonban ha túlvállalod magad, már más a helyzet. Sokan jóval nagyobb összegben gondolkoznak annál, mint amijük van, hiszen úgyis az övék lesz majd az ingatlan.
Emellett számos plusz költséggel is számolnunk kell. A saját lakásban minden téged terhel, a beköltözéstől a felújításon át a hibák javításáig. Adók, biztosítási díjak, az önerő hozama: ezekre sokan nem gondolnak. Hiszen az önerőt máshova is befektethetnéd – például kötvényekbe vagy állampapírba.
Albérlet pro és kontra
Általában a röghöz kötöttség az, ami a saját ingatlan ellen szól. Egy albérletből rugalmasabban ki lehet költözni, ha máshova visz a sors. Ez fiatalként különösen fontos lehet, hiszen karrier szempontból még igen változó a tendencia.
Ha valami tönkre megy, elromlik, akkor nem téged terhel a költség, hanem a főbérlőt.
Ami viszont nagy hátrány, az az, hogy voltaképp az ablakon dobálod ki a pénzt, hiszen nem látod pontosan, hova is pakolod. Se önerő, se fogyó hitel. Ha a hiteltörlesztő olcsóbb, mint az albérlet nyert ügyed van, de valóban így van?
A döntéshez számolj! Nézd meg, hogy az adott környéken mennyi egy eladó ingatlan, és mennyire jönne ki a törlesztő, majd hasonlítsd össze az albérletárakkal.
A válasz nem egyszerű és nem egyértelmű. Mindenképpen fontos, hogy ne csak emocionálisan közelítsd meg a dolgot, hanem úgy is, hogy mi a legjobb a pénztárcádnak.