Családom és egyéb állatfajták – lehetne ez is a cikk címe, mert a tulajdonosok a lovaglószenvedélyükhöz rendelték az otthonukat, amely két kutyának is lakóhelye. Petra, aki történetesen lakberendező, így mesél a kezdetekről.
A keresés szempontjai
„Amikor házat kerestünk, nem lőttem be a stílusát. Tudtam, hogy Fót érdekel, ehhez a Budapest melletti településhez van a legközelebb a gyerekek iskolája. Tudtam ezen kívül, hogy szeretnék karámot, hogy a lovaimat otthon tartsam, és azt is, hogy természeti környezetbe vágyom. A kör már így is eléggé beszűkült, nem gondoltam stílusbeli megkötésekkel tovább nehezíteni a dolgunkat. A házunkat lóhátról pillantottam meg először egy tereplovagláson. Természetvédelmi övezetben található, az ide vezető úton összezárnak a fák lombjai, aki nem tudja, nem is sejtheti, hogy az erdő mélye házakat rejt. A család nem fogadta osztatlan örömmel költözési szándékomat, de a környezetet látva biztos voltam benne, hogy mindenki lelkes lesz. A gyerekeket a medence fogja meggyőzni, a férjemet a házat körülölelő erdő. Így is lett. Nem vártunk sokat, leelőlegeztük, eladtuk budai lakásomat, aminek az árából megvettük új otthonunkat.”
A homlokzat
A ház korábban egyszerű kis erdei lak volt flinstone lábazattal, terrakotta vakolattal, az előtte képek nem kívánkoztak otthonteremtő magazinok hasábjaira. Ezzel a lakberendező tulajdonos, Petra is egyetértett, rögtön hozzálátott hát az átalakításhoz „Tudtam, hogy a sárga falakat fehérre szeretném festetni, az oszlopokat világosszürkére, csak a spalettákkal voltam gondban. Sokat kutattam. A kéket/zöldet elvetettem, mert túl divatosnak éreztem, a szürke is szóba került, de azt unalmasnak gondoltam. Végül rengeteg fotót átnézve beleszerettem egy amerikai fekete spalettás erdei faházba. Arra jutottam, hogy ez nálunk is működhet, és hogy ez a fekete szín a bejárati ajtónak is milyen jól állna. Amikor elmondtam az itt dolgozó mesterembereknek, azt kérdezték, halottasházat tervezek-e, de nem volt már olyan gúnyos a kacajuk, miután meglátták a végeredményt.”
Kint
„A tornác adottság volt, nem jutott volna eszembe ilyen házat építeni, de megszerettem. Igaz, a szobákat leárnyékolja, de a teraszt a tornác teszi intimmé és hangulatossá, a fény miatt pedig kár aggódni, azt a megnagyobbított ajtónyílás és a kazettás üvegajtó ereszti be a nappaliba.” A tornác jó helyet biztosít a függőfotelnek és az egyéb ülőalkalmatosságoknak. Sokat lendítenek az összképen a függönyök, a létrapolc, a vitrines szekrény, melyek szobaszerűvé teszik a kültéri étkezőt, ahonnan remek kilátás nyílik a medencére. A kert kedves zuga a karám felé vezető úton egy intim dohányzó. A telek alsó részén legelésznek kissé szeparáltan, de a házból is beláthatóan a hátasok. „A foltos Kara, akivel nap mint nap nagyokat tereplovagolok, a kisebbik Fülöp herceg, a lányom, Léna megbízható partnere” – veszi számba a lovakat Petra.
Bent
A konyha hatalmas ablakából jól látható a kifutó, de onnan elfordulva is van mit nézni. A konyhafal festett fehér MDF anyagból készült, a fenyőfrontok pedig speciális rétegelt lapból. Ezek eredetileg házhomlokzatok burkolására szolgáltak, itt azonban beltérre kerültek. A konyha titka, hogy a szemnek minden láthatatlan, az okosan tervezett bútor elrejti az eszközöket, így a rend is könnyen fenntartható. A konyhából tágas étkezőbe jutunk. „Ennek karakteres darabjai az asztal, amely egy váci antikvitásüzletből származik, a pad, amelyet egyedileg csináltattam, a székek eredeti Vitra Pantonok, az óriási fehér függesztékek a Normann Copenhagen ikonikus Bell lámpái. Az egyszerű minimál kandallót, mely fölött egy trófea szofisztikálja az erdei hangulatot, Ferencz Lukács építette. A szék a kandalló előtt kecskeszőrrel, finom meleg kötött pokróccal borítva annyira hygge, hogy az északi népek is megirigyelnék. A Havelka Zoltán által simított cementpadlónak jól áll a kanapé, a patchwork szőnyeg, ahogy jó vizuális elem a padlóra rálógó, ettől kissé szabálytalan függöny is.
Háló-fürdő-gardrób
A nappaliból a fürdőt szemrevételezzük. Itt található az asztalból készített fürdőszobapult, amely a kő mosdótál súlya alatt sem roskad össze. A zuhany üvegkabinja és maga a zuhanytálca is egyedileg épített. „A fürdőszobát a hálószobától egy két oldalról használható gardróbszekrény választja le. A fürdő felőli a férjemé, a háló felőli az enyém. Egymásnak fordítottam a 60 cm és 40 cm mély IKEA-elemeket, így lett összesen egy méter mély a szekrény. A szintén egyedileg gyártatott (220 cm hosszú) táskarugós matracunkat egyszerű raklapra helyeztem el, és a falra mosható festékkel festettem ágytámlát, amíg kicsit meg nem erősödünk anyagilag és megrendelhetem a csodabőr ágyamat” – meséli Petra.
Gyerekbirodalom
Induljunk az emeletre, ahol a két gyerekszoba tartogat izgalmakat. Ahogy felérünk a lépcsőn, a közlekedőben a gyerekek hencsergője található. Ide került be egy ülőgarnitúra néhány könyvespolc társaságában. A gyerekek szerencsére nagyon sokat olvasnak, a család már alig tudja hova rakni a rengeteg könyvet. Léna szobája nem tipikus lánykabirodalom csillámpónikkal, egyszarvúakkal és Hello Kittykkel, a szürke-fekete színkombináció kiválasztása meglepő ebben az életkorban. Szása szobája sem hétköznapi. Látványos a kerekekkel szerelt íróasztal, ami valaha egy gyári hordozóalkalmatosság volt, de pasis-indusztriális a piros IKEA-s szekrény, ahogy izgalmas dekoráció a méretes világtérkép is, kommersznek pedig ugyancsak nem mondható az ágy fölötti falszakasz feketére festve. A gyerekszobák jó lenyomatai a háznak, ami nagyon más, mint amihez a szem Magyarországon szokott.
Galéria / 14 kép
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2018/03-as számában jelent meg.