Forrás: Europress
Álmainkban már biztosan elképzeltük a legtakarosabb kamrákat, legtágasabb konyhákat. Mindazonáltal az élet nem ennyire egyszerű, és a legtöbb esetben – mind anyagi, mind helybeli – lehetőségeink erősen limitálnak minket. Ugyanakkor egy jól rendszerezett kisebb vagy nagyobb kamrát bármikor könnyedén kialakíthatunk, megkönnyítve ezzel a mindennapjaink során a konyhában töltött perceket. Nem utolsó sorban pedig egy jól átlátható karma gazdaságilag is jó döntés. Sokkal jobban számon tudjuk tartani meglévő hozzávalóinkat, és kevesebbet fogunk feleslegesen vásárolni, ami a pénztárcánknak is igen jót tesz. A káosz helyett válaszd a rendet!
Íme tippjeink!
- Egy beépített szekrény remek megoldás lehet egy kisebb kamra kialakítására. Az adott falfelület könnyedén elnyeli az összes eszközt, konyhai hozzávalót, száraz alapanyagot. Mindemellett beleolvad a környezetébe, így a szemnek sem zavaró.
- Amennyiben különösen precíz emberek vagyunk, úgy egy nyitott polcrendszer is remek megoldás lehet, amelyet a konyha egyik oldalsó falából alakítunk ki. Ehhez a verzióhoz azonban különösen fontos, hogy mindig minden rendben legyen rajta. Másképpen könnyedén káoszba fulladhat az, amit éppen rendszerezni próbálunk.
Olvasd el ezt is!Nyílászáró csere ősz előtt – Időben készítsd fel lakásod
- Sok helyed van, de nem tudod hogyan használd ki? Amennyiben olyan szerencsésnek mondhatod magad, hogy egy egész helyiséget kamrává tudsz alakítani, úgy rendszerezz mindent, amit tudsz! A száraz alapanyagok mellett a sütőtálcák, tisztítószerek, törölközők is jó helyet találhatnak a kamrában. Sőt mi több, a nem mindennap használt háztartási kisgépeidet is elhelyezheted benne. A kávéfőzőre bizonyára minden reggel szükséged van a konyhádban, de egy botmixer, kenyérpirító vagy a turmix nem biztos, hogy minden egyes nap használatban van, ám annál több helyet foglalnak el a munkafelületedből.