A család a beköltözéskor a fehérrel a rendelkezésre álló helyet maximálisan ki tudta használni. Pár év elteltével a fehér falakat szürke, a fehér bútorokat ezüst és fekete váltotta fel. Természetesen a konyha sem úszhatta meg a radikális változást. A magas fényű hófehér bútor egy merész húzással matt feketévé változott. A konyha, bár nem túl nagy alapterületű, de szerencsés adottságokkal rendelkezik, hiszen két ablaka elegendő természetes fényt ad és remek kilátást biztosít a társasház szépen gondozott kertjére, így a feketével nem borult sötétbe teljesen a helyiség.
Galéria / 4 kép
ÖSSZHANGBAN A TÖBBI TÉRREL
„Szobaszerűbb konyhára vágytam, ami sokkal inkább az étkezős nappali része. A melegebb hatást a konyha padlójára tett kilim szőnyeg is fokozza. Szeretem a sok színes kiegészítőt, jóleső érzés a tárgyakkal az évszakokhoz illő hangulatot teremteni – meséli a háziasszony. – Ennek a lakásnak a tervezésénél szó szerint tiszta lappal szerettem volna indulni. A skandináv stílus nagyon tetszett, de idővel rá kellett jönnöm, hogy nálunk nem működik, nem tükrözte családunk vérmérsékletét. A kontrasztos színek megjelenésével számomra sokkal otthonosabb, megnyugtatóbb lett a végeredmény.”
GYORS, DE HATÁSOS VÁLTOZÁS
Az új konyha kialakításánál sem volt teljes az elszakadás a skandinávoktól, hiszen a bútor a svéd lakberendezési áruházból érkezett. Az eredeti elrendezésen nem változtattak, de sok apró praktikus fiók és polc került a szekrényekbe. Minimális mennyiségű csempét használtak, azt is csak a mosogató és a tűzhely közelében. A falakat képekkel dekorálták és egy neten talált régi képkeretre emlékeztető polccal, amelyben elférnek az apró dísztárgyak. Az elképzeléstől a megvalósulásig rövid idő telt el. Az eredeti konyhabútort egy kedves barátnak ajándékozták. Mivel a padló- és falburkolaton nem kellett változtatni, így egynapos szerelési folyamat után már vissza is lehetett pakolni a felszereléseket. A konyhapult tölgyfa lett, ezzel is fokozva a természetes hatást. A padlóra tett nomád szőnyeg könnyen tisztítható, nem kell félteni a főzés közben előforduló balesetektől. A világításnál nem csak a mennyezeti fényre hagyatkoztak, pár irányított fényforrást is elhelyeztek a munkapult és a tűzhely fölé. A hangulatvilágítás ebben a helyiségben sem maradhatott el, több kisebb-nagyobb asztali lámpa gondoskodik az esti megvilágításról, egyben az otthonos hatásról.
A MEGÉRZÉSEKBEN BÍZVA
„Mindenki, akinek lelkendezve meséltem a változtatási elképzeléseimről, kissé furcsán nézett rám. Próbáltak meggyőzni arról, hogy ne váltsak, mert a fekete majd beszűkíti az amúgy sem nagy teret, a konyha elveszíti a légiességét, és egyébként is, majd minden ujjlenyomat ott fog díszelegni a szekrényeken. Aztán amikor meglátták a végeredményt, egyértelműen az volt az érzésük, hogy sokkal jobb lett, mint amire számítottak, csupa pozitív visszajelzést kaptam. Számomra a felújítási folyamat tanulsága, hogy merni kell változtatni és megéri a saját elképzelésünk és szimatunk után menni. Nem biztos, hogy a gyönyörűen fotózott konyhák a magazinok hasábjain nálunk is ugyanúgy működnek majd, mint másoknál. Hagyjunk időt, hogy kiderüljön, hogy milyen színek és textúrák között érezzük jól magunkat.”
A skandináv stílus nagyon tetszett, de idővel rá kellett jönnöm, hogy nálunk nem működik, nem tükrözte a családunk vérmérsékletét.
Galéria / 4 kép
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2017/04-es számában jelent meg.