Egy felújítás során válik igazán a sajátunkká a tér. Akkor, amikor a magunk energiáival töltjük meg a rendelkezésre álló négyzetméterszámot. Az 53 m2-es lakást Kata 12 éve, egyéves keresés után választotta. Csakis a kedvenc utcáiban nézelődött, mert fontosnak tartotta, hogy nap mint nap legyen kedve hazasétálni, és ne töltsék el rossz érzések, míg eléri az otthonát. Az ingatlan mellett szólt a jó közlekedés, az utcát szegélyező patinás 100 éves, repkénnyel benőtt ódon házsor, de szempont volt a benapozottság is. „Három égtáj felé van ablakom, ami ritka, de igényem, hogy a lakást reggel és délután is érje napfény” – mondja.
MEGTISZTULÓ ENERGIÁK
„A lakásról a megvásárláskor nem sok jót lehetett elmondani. Túlzások nélkül, az akkori állapot felért egy régészeti tanulmánnyal. Az 1937-ben épült ház nem sok felújításon esett át. A bontási munkák során több réteg csempe, falfesték mutatta meg magát, rengeteg felpöndörödött linóleum landolt a konténerben, és sitt is, mert a rossz elrendezésű beltereket szét kellett robbantani. Mindezt örömmel vállaltam, mert úgy gondolom, hogy egy felújítással válik igazán a sajátunkká a tér. Akkor, amikor kipucoljuk az addig ott lakók életét, és az általunk választott burkolatok, bútorok, színek segítségével a magunk energiáival töltjük meg a rendelkezésre álló négyzetméterszámot. Ezért nem szabad sajnálni az időt a felújításra, hiszen az elhúzódó munkálatok közben is mozgásban vannak a dolgok.”
AZ ÉN HELYEM
A konyhát magasított fal választja el az előszobától. Ötletes megoldás a szárikból kialakított csíkfüggöny, ami az építkezés miatt került fel. Takaró funkciója ugyan nem erős, jelképesen azonban segít elhatárolódni a zajos építési területtől. Kata kedvenc helye az étkező körasztala, ami mellé mi is elsőként huppantunk le. Talán a jó fényviszonyok, esetleg a kék kredenc közelsége vonzott, netán a kis beugró, vagy a gyertya miatt helyezkedtünk el éppen itt? Kata azt mondja, a gyertya egyfajta fókusz, melegíti a lelket, mindig gyújt egyet, mert megvan az a jó tulajdonsága, hogy összeköti a beszélgetőket.
NYAKÉKEK A NAPPALIBAN
A nappaliban az indiai behatás megint csak tetten érhető. Kata élt az országban, ahová annak idején textileket tanulmányozni ment. Nem véletlen, hogy a nappaliban a falvédő egy indiai szári. „Szerettem volna zöld falakat, de soknak éreztem volna a színt ekkora felületen, ezért így csempésztem be a nappaliba a zöldet.” A szárin függnek Kata ékszerei, hivatalos nevükön a nyakékek, melyek mindegyike más-más női minőséget jelenít meg. A nappali alkotótér, az íróasztalon született a nyakékeken kívül Kata Tér-lélek-tan – Otthonod titkos üzenete című könyve is.
FÓKUSZPONT
A háló ötletes megoldása az épített ágy, amely egyszerre térelválasztó és tároló. „Kicsi a lakás, többfunkciós bútorok kellettek” – magyarázza Kata, és felhívja a figyelmet, hogy az ágy alatt ne koszos cipőket, inkább kizárólag textilneműt tároljunk. A szoba – ahogy a lakás egésze – nem túlzsúfolt, és öröm látni, hogy nincs minden a falra tolva. A hálóban a terasz előtti holt részt egy Kata hajára emlékeztető páfrány tölti meg élettel, ami megmutatja, hogy nemcsak egy kör alakú tükör, egy kandalló vagy a tévé lehet jó fókuszpont, hanem bármi, ami szokatlan módon dinamizálja a teret. Amit vendéglátónknak nélkülöznie kell, az a kert, ezt a hiányosságot szobanövényekkel és vágott virágokkal enyhíti, de hogy emiatt elköltözzön, eszébe sem jut, inkább felújít: nem is olyan soká a fürdőt hozatja rendbe.
Stíluskalauz – Tárgyakat ma már nem igazán vásárolok, korábbi utazásaim során megtaláltam és hazahoztam azt a néhány textilt és kerámiát, amelyekkel azóta is szeretek együtt élni. Mostanában keveset utazom, úgy érzem, itthon van feladatom: a könyvem és kurzusok formájában igyekszem átadni, amit korábban magamba szívtam a világ különböző pontjain. A lakberendezési trendekkel nem foglalkozom, a lélekből fakadó egyéni stílust érzem közel magamhoz. A francia vagy svéd lakberendezés sok elemét kedvelem, de az otthonom stílusát inkább eklektikusnak mondanám, etnó beütésekkel.
Galéria / 10 kép
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2018/01-es számában jelent meg.