Történelmi épületbe érkezünk, melyben a szecessziós lépcsőház nyűgözi le elsőként az embert. Felütésnek kiváló, a tökéletes beteljesedés mégis a lakásba toppanva következik be. A minőségi módon felújított otthon szemrevételezése a háttérbe szorul, ugyanis azonnal a hosszúkás lakás ajtajából nyíló kilátás kér figyelmet. Az ajtóval szemben az ablak, innen kitekintve lábunk előtt hever Buda, méghozzá zavartalanul, akadálymentes panorámával, a hömpölygő Dunával és a rakpart komótos forgatagával. A város nyugodt, fenséges, pont olyan, amilyennek mindig látni szeretnénk, de ehhez itt és most nem kell lehunynunk a szemünket és a képzeletünkre hagyatkoznunk, mert ez bizony maga a kézzel fogható valóság.
MÚLTIDÉZÉS
A bérpalota több mint 100 éve magasodik a város fölé, persze amikor építették, 200 m2-es lakásokat terveztek bele a kor minden extrájával, liftekkel, központi fűtéssel, meleg vízzel, cselédszobákkal, „gardróbokkal”, nagyvonalú terekkel. Az épület fénykorát a második világháborúval elfújta a szél, csillagos ház lett, az ötvenes években megkezdődött a lakások feldarabolása, egyben az uraságok kitelepítése. A barbár szabdalás eredménye többek között ez a 43 m2-es otthon, amelynek szépségét az ésszerűtlen csonkítással sem sikerült megtépázni. Kicsit ugyan csőszerű lett a tér, de tulajdonosa egy teljes felújítás után maximálisan élhetővé varázsolta.
APRÓSÁGOK EGYSÉGBEN
A bejárat mellett jobbra egy kis méretű, U-alakú gardrób nyeli el a ruhákat és menti meg a nappalit a szekrények terhes látványától. Balra találjuk a hálót, amely aprócska, a gangra néz, és teljesen funkcionális, miután a tér mérete az oda nem illő tárgyakat eleve száműzte a rendszerből. A konyha egyedi munka, a tulajdonos, ahogy fogalmaz, 4-5 saját tervezésű bútor után ezzel már igazán elégedett, ebbe a kreációba már beépítette a háziasszonyok összes igényeit. A tetriszszerű elrendezés és a minőségi faanyag, továbbá az asztalként szolgáló konyhasziget látványossá és észszerűvé teszi a helykihasználást. A fürdő ajtaja színes ólomüveg berakást kapott, a nagy belmagasságú polgári otthon vizesblokkja pedig lehetővé tette, hogy a fürdőből lecsapott részen, a magaslatban még egy tároló jöhessen létre.
HAB A TORTÁN
Mégis a nappali az, ami mindent visz. Kialakítása a melegsárga falfestéknek köszönhetően barátságos, a csiszolt és felújított halszálkában rakott parketta hagyománytiszteletről árulkodik. Ehhez jönnek az eredeti tervek mentén fából újragyártatott ablakok. Persze nem minden régi, a fűtést a tulajdonos gazdaságos, hőcserélős rendszerre változtatta, ami a felújítás egyik legdrágább, 2,5 millió forintos tétele volt. Megtérülésről majd hosszabb távon tud nyilatkozni, egyelőre elégedett azzal, hogy korszerű megoldásra váltott. A bútorok jó része szintén kortárs, a múlt időt inkább a festmények csempészik vissza a sokat látott falak közé. Az ablak előtti félköríves beugró előtt ma még egy asztal áll, de egy pihe-puha kárpitos beülőpad van tervbe véve, ahonnan a varázslatos panoráma zavartalanul élvezhető.
Kell-e függöny egy szuperpanorámás lakásra?
Egy függöny minden lakást öltöztet, de ez esetben jogos a kérdés: függöny vagy panoráma? Ilyen esetekben jöhet jól a dekorfüggöny, amely épp csak egy szépen megvarrt sötétítőt jelent az ablakok legszélére kitolva. Amellett, hogy díszít, nem vesz el a kilátásból, mégis keretbe foglalja a látványt, amely az itt élők elmondása szerint napfelkeltekor és alkonyatkor, a város fényeinek felkapcsolásakor a legmegkapóbb.
Galéria / 11 kép
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2017/04-es számában jelent meg.