Mikor elterveztük, milyen otthont szeretnénk, hasonló helyzetben éreztük magunkat, mint a népmesei eszes lány: a fővárosban lakjunk, de mégsem; elférjen két iroda, de a hangulat maradjon otthonos, vidékies; ne terhelje túl a büdzsénket, de legyen minimum három szoba, két fürdőszoba és a legfontosabb, egy nagy kert. Rákospalota kertvárosi részén találtunk rá végül arra az ötvenes években épült, nem túl nagy, egyszerű, viszont kedvező árú házra, amelynek 450 négyzetméteres kertje első pillantásra elvarázsolt bennünket. Így lett a két ütemben zajló felújítás és bővítés fő célja, hogy a lehető legtöbb helyiségből élvezhető legyen a zöld, amit néhány barátunk már inkább botanikus kertnek nevez a rengeteg növényfajtának köszönhetően.
ZÖLDFOLYOSÓK ÉS FÜVES SZOBÁK
Az utcáról betérve máris egy buja előkert fogad, ahol a hortenziák, ibolyák, rózsák fölé gránátalma, datolyaszilva és lila gyümölcsű clapp körte ágai hajolnak. A telekhatáron álló ház szomszédtól elválasztó régi vaskerítését lamellakerítésre cseréltük, amire loncot futtattunk. A házat nyáron hőerőművé változtató régi üvegverandát elbontottuk, és a helyén kialakított terasz fölé pergolát építtettünk, hogy a ráfuttatott lila akác délután árnyékot nyújtson. A kert egyéb részeivel is szerencsénk volt, a súlyponti növények, az óriás fenyőfa, a gömb alakú, két méter magas tiszafabokor, a szomszéd nem éppen vonzó házfalát takaró orgonák már adottak voltak. Innen jött az ötlet, hogy alakítsunk ki „szobákat” a kertben is. A virágágyások, a fűszerkert, a veteményes, a különböző gyümölcs- és díszfák között kisebb-nagyobb tisztások látnak el eltérő funkciókat: külön helyet alakítottunk ki a grillezéshez, a hintázáshoz, a kinti kávézáshoz és a jógázáshoz, sőt egy rusztikus balettrúd is helyet kapott a húszméteres fenyő alatt.
A NAPOS OLDAL
Az eredetileg kétszobás családi házat némiképp átterveztük: az egymásból is nyíló szobák egyikéből elfalaztunk egy hálószobából nyíló gardróbot, ami mindkettőnknek régi álma volt, egyúttal megszűnt az átjárás a szobák között. Új helyre került a bejárati ajtó, hogy az egyik előszobát napfényes dolgozószobává alakíthassuk, a konyhából leválasztott kamrát pedig felszámoltuk, így élhető méretűvé vált a teraszra néző konyha. A meglévő szobák az előkertre néztek, de szerettünk volna egy olyan nappalit, ami a teraszra és a kertre nyílik, valamint egy tágas második fürdőszobát. A beépítési korlát miatt maximum23 nm-es alapterülettel gazdálkodhattunk, ezért a fürdőt az új nappali fölé terveztük, viszont így a lépcsőt a nappaliból kellett felvezetnünk. Sikerült találnunk egy ácsot, aki egy légies lépcsőt tervezett a sarokba, a kertre néző falakat pedig széles panorámaablakkal és a vidéki stílushoz illő, osztott üveges ablakkal tettük nyitottá, elkerülve ezzel azt, hogy a szoba zsúfolt érzetet keltsen. A viszonylag kis belmagasság miatt állólámpákat és fali lámpákat használtunk, de mivel beleszerettünk egy láncon függő, vintage mennyezeti lámpába, végül az étkezőasztal plusz megvilágítást kapott. A rusztikus hatású gres padló remekül bevált: télen gyorsan átmelegszik a padlófűtéstől, nyáron pedig kellemesen hűs.
„Szerettünk volna fürdőzés közben is gyönyörködni a kertben, ezért a kádat közvetlenül az ablak mellett helyeztük el.”
ELMERÜLNI A DZSUNGELBEN
Míg a nappaliban semleges fehér árnyalatokat és földszíneket használtunk, és a természet megnyugtató erejét erősítettük, az új, 14 nm-es fürdőszobánál az volt a cél, hogy a dzsungel buja oldala jelenjen meg. A századfordulós, dekadens eklektika hatott ránk, így kaptak helyet az art deco stílusú kiegészítők, a rézszínű, tükrös asztalkák, a szecessziós bisztrók ihlette szék és járólap, a koloniálmintás virágtartó és a preraffaelita dekorelemek. Bár a kivitelező csodálkozott azon, hogy a smaragdzöld metrócsempéhez kobaltkék falat és réz csaptelepeket szeretnénk, a kád oldalára pedig barna, fahatású csempét, az eredmény végül neki is tetszett. Szerettünk volna fürdőzés közben is gyönyörködni a kertben, ezért a kádat közvetlenül az ablak mellett helyeztük el karnyújtásnyira a rózsafa könyvespolctól és simogatásnyi távolságra a macskák egyik kedvenc foteljétől.
MUNKA ÉS KÖRNYEZET
Mivel mindketten itthonról dolgozunk és a nap javarészét mégiscsak az íróasztalnál töltjük, természetesen azokat is az ablakokhoz közel kellett elhelyeznünk. Az egyik dolgozószobából a bírói ítéletek születése közben az előkertre látni, a hallból kialakított dolgozómból pedig – amit leginkább a munkához szükséges mesekönyvek és inspiráció gyanánt kihelyezett gyerekkori meg felnőttkori kacatok töltenek meg – kitűnően megfigyelhető, hogyan játszanak a kutyák a fűben (ami azért is praktikus, mert rájuk lehet szólni, mikor épp a fűszereken taposnak).
Galéria / 15 kép
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2020/03-as számában jelent meg.