Fotó: Europress

9 kérdés a lakcímkéről, amire neked is tudnod kell a választ

Mi az a lakcímke?

Már biztosan hallottál te is a lakcímkéről, csak legtöbben energiatanúsítványként emlegetik. Szóval a lakcímke egy műszaki dokumentum (címke), amely lakásod energiaállapotát értékeli. Akár lakászöldkártyának is hívhatnánk.

Ki készíti el?

A lakcímkét egy független szakértő készíti el, aki a tanúsítványban az energiamegtakarítás lehetőségeire is javaslatot tesz. Tehát ennek köszönhetően takarékosabb, kényelmesebb, környezetkímélőbb és értékesebb otthonod lehet.

Mi derül ki pontosan a tanúsítványból?

A lakcímke arról ad tájékoztatást, hogy az adott épület műszaki állapota (szigetelése, fűtési rendszere, hőveszteségei) alapján mekkora lesz az éves várható energiafogyasztása. Ha a lakásunk üzemeltetéséhez, azaz a fűtéshez, hűtéshez, vízmelegítéshez több energiára van szükség, mint amit az aktuális műszaki követelmények előírnak, akkor „C” kategória alá kerül az ingatlanunk, ha kevesebbre, akkor jobb „A+”, „A” vagy „B” kategóriát kaphat.

Milyen energiahatékonysági osztályok vannak?

Az energiafogyasztás alapján a tanúsítvány egy skálán energetikai osztályokba sorolja az ingatlanokat. A skála a legkedvezőbb „A+” kategóriától a legkedvezőtlenebb „I” kategóriáig terjed. A „C” kategória az, amelyik éppen megfelel a jogszabályban rögzített energetikai követelményeknek.De íme az osztályok részletesen is:

A+ <55%        Fokozottan energiatakarékos
A 56-75%       Energiatakarékos
B 76-95%         Követelménynél jobb
C 96-100%      Követelménynek megfelelő
D 101-120%      Követelményt megközelítő
E 121-150%     Átlagosnál jobb
F 151-190%      Átlagos
G 191-250%     Átlagost megközelítő
H 251-340%    Gyenge
I 341%<            Rossz

Mi az a fontos plusz, amiért még megéri kiállítani a tanúsítványt?

A lakcímke kiállítását végző szakember javaslata, amelyben az energiatudatos használatra ad tanácsot és egyben rámutat a lakás hőtechnikai, illetve épületgépészeti hiányosságaira, problémáira. Ha ugyanis betartjuk a tanácsait, akár éves szinten több tízezer forintot spórolhatsz meg a megfelelő fűtési rendszer, a rossz szigetelés vagy más energetikai okok miatt.

Pontosan mivel és mennyit lehet spórolni éves szinten?

Fűtéssel: 200-240.000 forintot,
Vízmelegítéssel: 60-80 000 forintot,
Főzéssel: 15-20 000 forintot,
Egyéb árammal: 50-70 000 forintot,
Vízfelhasználással: 45-55 000 forintot,
tehát összesen: 370-465 000 forintot.

Mikor és kinek kötelező a lakcímke?

A 2008. június végén megjelent 176/2008. kormányrendelet szerint az új épületek építésekor, valamint a lakás eladásakor, illetve bérbeadásakor kötelező a tanúsítvány elkészítése az épület egészére vonatkozóan. Üdülő, ideiglenes létesítmény, műemlék és helyi védelem alatt álló épület esetében nem kötelező. Ha azonban az üdülőépületet szeretnénk lakóházzá átminősíttetni, a minimálisan „C” besorolású tanúsítvány megléte már előírás. De ettől függetlenül egyébként bárki elkészíttetheti otthona energetikai tanúsítványát.

Kinek a dolga, illetve kinek kell fizetnie a tanúsítvány kiállításáért?

A tanúsítvány kiállíttatása mindig az eladó vagy bérbeadó dolga, így a költségek is őt terhelik.

Mennyibe kerül a lakcímke kiállítása?

A kiállítást végző cégek áraitól, valamint az ingatlan fajtájától és méretétől függően 10 és 30 ezer forint között mozog az ár.

Forrás: www.e-tanusitas.eu , www.lakcimke.hu

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.