Jelenleg kifinomult színárnyalatokban, egyedi méretekben kaphatók a gyakran több funkcióval rendelkező rugós, billenős, nyithatós, tolható szerkezetek. Mindegyik lelke a háló, egy alig észrevehető, hosszú élettartamú impregnált üvegszövet, mely torzításmentes kilátást biztosít, ugyanakkor kiszűri az UV-sugarakat. Erősebb szerkezet a fémháló, mely ellenáll minden időjárási hatásnak: éppúgy megállja helyét a tartós, erős napfényben, mint a mínuszokban. Létezik kimondottan tetőtéri ablakra tervezett szúnyogháló, sőt, pollenszűrős is, amely a pollenallergiában szenvedőknek hoz némi enyhülést.
Ablakra, ajtóra
Házi megoldás
A barkácsáruházakban kapható szúnyogháló házilag egyszerűen felszerelhető. Nem igényel speciális szaktudást, bárki könnyen át tudja verekedni magát a használati útmutatón.
Az öntapadós szúnyogháló tépőzárral kapcsolódik az ablakhoz. A tépőzárat az ablakra kell ragasztani, amihez hozzátapad a háló. Könnyedén méretre szabható, de ügyelni kell arra, hogy ne legyen túl laza a háló, mert akkor belekap a szél. De ne legyen túl feszes sem, mert akkor meg a tépőzárat szedi ki a helyéből. Hátránya, hogy ha nincs megfelelően por- és zsírtalanítva az ablak, akkor a tépőzár leválhat, és máris rés támad a szúnyogok elleni védelmi vonalon. Fontos tudni, hogy a háló minősége kevésbé tartós, mint az üvegszálas változat. Ha állandóan süti a nap, a tépőzár egyszerűen megég és használhatatlanná válik. Amikor pedig le akarjuk szedni, csak hosszas kapargatás, suvickolás után hajlandó lejönni. (Ára kétségtelenül pénztárcabarát: 490-2000 forint között mozog egy panelé, amelynek mérete gyártófüggő.)
A szakirodalomban csak rovarhálóként emlegetett termékpaletta igencsak változatos képet mutat. A szimplább verziók mellett gyártanak kimondottan ablakra és ajtóra szerelhetőt. Az alapvariáns a fix keretes szúnyogháló, mely – ahogy a neve is elárulja – ablakhoz vagy ajtóhoz rögzíthető fix rámát jelent hálós betéttel. Ha nincs rá szükség, bármikor könnyedén kiemelhető a helyéből és elpakolható. A másik alaptípus a nyitható változat, ez többféle verzióban kapható. Az egyoldali rugós főleg egyszárnyú, a kétoldali kétszárnyú ajtóra, ablakra javasolt. Létezik az egy oldalra vagy a két oldalra eltolható fix keretes szúnyogháló is, mely akkor ideális megoldás, ha van hely a fix hálókeretnek a nem nyitható szárny elé becsúsznia. A rolós szúnyogháló egy mozgatható, rugós változat, mely „klikk-klakk” rendszerű zárólécével lehúzott állapotban könnyen rögzíthető, így nyújtva teljes biztonságot a betolakodó szúnyogok ellen. Ha nincs rá szükség, csak kioldjuk a rögzítést, a háló könnyen felugrik a felül található tokba, feltekeredik, tehát gyorsan eltűnik látóterünkből. A pliszé szúnyogháló, mely rendkívül nagy méretben is kapható, esztétikus megjelenésének köszönheti népszerűségét. A tolóajtószerűen működő szerkezet könnyedén mozgatható vízszintes irányba. Nyitása és zárása fokozatos, szinte bárhol megállítható, nem csapódik vissza. Főleg nagy felületekre ideális.
Bízd szakemberre!
Szúnyogháló-gyártással több cég foglalkozik. Ők gyártják az alumíniumból vagy műanyagból készült profilokat, alkatrészeket. Vannak olyan cégek is, melyek a beszerelést is elvállalják. Ugyancsak vannak, akik e kettőn túl a karbantartásból is kiveszik a részüket. Ezért ha valaki az ilyen cégektől vásárol ajtót, ablakot, árnyékolás- vagy rovarvédelmi terméket, akkor az előzetes felmérésen, termékrendelésen, kiszállításon, beszerelésen túlmenően karbantartási és ápolási szolgáltatást is igénybe vehet. Ez utóbbi magában foglalja azt a szakszerű és hosszútávú szervizelést, amit 5-6 évenként így is úgyis igénybe kellene venni.
Van másik!
Szerelést nem igénylő, alternatív megoldások pár ezer forintból, változó hatékonyságban.
- Spray: fújjuk be a szobát naponta többször. A módszer távol tartja a szúnyogokat.
- Füstölő spirál: az 5-8 órán keresztül való hatékonyságot a parázsló spirál füstje adja. Kültéri használatra javasolt.
- Mécses, illatgyertya: már kisebb szellő esetén megkérdőjelezhető a hatása.
- Szúnyogriasztó olajjal töltött petróleumlámpák: az aromagyertyánál nagyobb hatékonyságú.
- Elektromos készülék: a konnektorba dugva azonnal hat. A lapkákat minden nap cserélni kell. Jó hatékonyságú.
- Folyadéktartályos szerkezet: 45 napra garantál nyugalmat.
- Gyári kenőcsök: bőrünket kenjük be krémmel vagy fújjuk le hajtógázos aeroszollal, pumpás aeroszollal. Aki bírja e kenőcsök illatát, ideig-óráig fellélegezhet.
- Baldachinos szúnyogháló: nem csupán hasznos, az ágy fölé lógatva romantikus hatást keltő lakberendezési kiegészítő.
- Gumis szúnyogháló: babakocsira, kiságyra helyezve megfelelő védelmet ad.
- Népi hagyományok: tegyünk kis tálkában ecetet vagy porrá tört szegfűszeget, esetleg szegfűszeggel megtűzdelt, pálinkával meglocsolt fél citromokat és helyezzük el a szobában. Hatása azonnal érezhető.
- Aromás gyógynövények: kis csészékben tegyünk ki aromás gyógynövényekből (citromfű, menta) készített teát. Sokáig elűzi a rovarokat.
- Fokhagyma: együnk sok nyers fokhagymát. Rendkívül hatásos a szúnyogok ellen.
- B-vitamin: kapjunk be egy szem Polivitaplex tablettát, utána a bőr felszínén képződő illatburok fél napra távol tartja a szúnyogokat.
- Illóanyagok: tegyünk csuklónkra, bokánkra illóanyagokkal átitatott szúnyogriasztót. Minimum ötnapos védelmet nyújt.
- Természetes kenőcsök: dörzsöljünk szét testünkön borsmenta-, citromfű-, levendula- vagy petrezselyemlevelet. Sokáig nem kell a nyugalmunk miatt aggódnunk.
- Mobil szúnyogriasztás: Töltsük le a rovarokat távoltartó programot telefonunkra. Ez a hím szúnyogok által kibocsátott hangot utánozza, ami távol tartja a csípős nőstényeket. Szakemberek szerint hatása nem bizonyított. n