Dolgozzunk hatékony, természetes anyagokkal!
Annyit beszélünk a környezetvédelemről, a környezetkímélő megoldásokról, itt az ideje, hogy sutba vágjuk a mesterséges színezékektől, illatanyagoktól, és az agresszív szerektől (ammóniától, fehérítőtől és savtól) terhes termékeket. A tavaszi nagytakarítás kiváló alkalom arra, hogy lecseréljük a drága, légszennyező, egészségre is ártalmas, ráadásul vegyi anyagokkal teli szereket. Helyettük pedig bevethetjük a rég bevált, hagyományos, sokszor igen egyszerű recepteket.
Mire mit használjunk?
Általános tisztításra: A legegyszerűbb megoldást az olcsó ecet nyújtja, amely ráadásul minden háztartásban fellelhető. Tisztít, szagmentesít, foltot távolít el. Ám létezik egy nála hatékonyabb, de hasonlóképp teljesen ártalmatlan házi tisztítószer is. Ehhez csak keverjünk össze 250 milliliter hidrogén-peroxidot fél liter vízzel és fél deci citromlével. Az elegy egyetlen hátránya, hogy egy hétnél tovább nem áll el, így nem érdemes bespájzolni belőle.
Ablak és tükör tisztítására: A vízben oldott ecet újságpapírral párosítva egyszerűen csodákra képes, de a fapadlón sem mond csütörtököt. Ha azonban ez a megoldás nem tetszik, kipróbálhatjuk a fekete teás receptet is. Ennek csersavtartalma egyszerűen leolvasztja a koszt az ablakról, de ha felmosunk vele, azt sem bánjuk meg, hiszen szép fényes padló lesz az eredmény. Ha ezt alkalmazzuk, főzzünk le három fekete tea filtert 2,5 liter vízben. Várjuk meg, amíg kihűl, majd töltsük spriccelős flakonba, és már használhatjuk is.
Bútorfényezésre: A bútorokat ápolja is amellett, hogy tisztítja, ha összekeverünk két rész olajat 1 rész citromlével, amivel aztán átkenjük a kopott darabokat. A hatás nem marad el!
Szőnyeg esetében hatásos tisztítószer a sütőpor. Szórjunk belőle a száraz szőnyegre, hagyjuk egy kicsit hatni, majd porszívózzuk fel. Ugyanakkor ha friss folyadékfoltot akarunk eltávolítani a szőnyegből, tegyük azt citrommal, glicerinnel vagy tiszta alkohollal.
Vécé, lefolyótisztításhoz: Még ezen a területen is megvan a bolti, igen brutális vegyszer természetes változata. Öntsünk ki egy tálba 250 gramm szódabikarbónát, majd keverjünk hozzá 10-10 csepp teafaolajat és levendulaolajat. Amikor a vécét takarítanánk, öntsünk fel egy részt belőle egy kis ecettel, és ezt a bugyborékoló elegyet öntsük be a kagylóba. De a dugulás elhárításához sem kell egyéb egy kis ecetnél és szódabikarbónánál. Öntsünk 150 gramm szódabikarbónát a lefolyóba, majd töltsünk utána bő egy deci ecetet. Ezután takarjuk le a lefolyót egy nedves ruhával, várjunk öt percet, majd öblítsük le jó meleg vízzel.
A mosógépbe: Futtassunk le egy programot üresen, úgy, hogy ecetes vizet öntünk a dobba. Eltávolítja a mosószermaradványokat, a penészt, a szennyeződéseket és szagtalanít.
Kád, vécé és a mosdó tisztítására: Erre alkalmazható a nem igazán olcsó, de annál hatékonyabb megoldást nyújtó grépfrút. Ez nem csak tisztítja a felületet, de jó illatot is biztosít a fürdőalkalmatosságnak. Nem kell mást tennünk, minthogy elfelezünk egy gyümölcsöt, és beszórjuk a felét sóval. Emellett a kádat is meghintjük sóval. Ezután kezdjük el sikálni a felületet a sós gyümölcs felével, miközben finoman facsarjuk, hogy kicsorogjon a leve. Ha végeztünk, öblítsük le.
Csempetisztításra: A fürdőszobában és konyhában található csempe tisztításánál a leghatékonyabb a citromlé és az ecet, míg a konyhai felületeken a szódabikarbóna és a víz keveréke lehet hatékony. A vízkő természetes eltávolítója a citrom sűrű vizes oldata.
Hűtőhöz, mosogatógéphez: Tulajdonképpen valamennyi háztartási berendezéshez az egyik legjobb választás az ecet, hiszen zsírtalanít és folt nélkül szárad. Ott pedig, ahol makacsabb, súrolást igénylő szennyeződés van, érdemes kipróbálni a citrom és a sütőpor keverékét.
Szemetes megtisztítására: A citrom, az ecet és a szódabikarbóna közül bármelyiket bevethetjük.
Mikrohullámú sütő tisztításra: Forraljunk fel a készülékben citromos, vagy sütőporos oldatot, ami lecsapódik a berendezés belsején. Ezt töröljük le. Vele együtt eltűnik a kosz és az ételszag is.
Sütő, tepsi makacs foltjainak remek súrolószere a szódabikarbóna és a homok, valamint a hidrogén-peroxid keverék. Csak szórjuk be az eleggyel a piszkos felületeket, hagyjuk úgy pár órán át, végül töröljük le. Citrommal is variálhatjuk, ilyenkor a fél citromra szórjuk a szódabikarbónát, és így dörzsöljük át a tűzhelyet és a rozsdás felületeket.
A leégett edények megmentője továbbra is egyértelműen az ecet. Öntsünk kis vizet az edény aljába, töltsünk bele két deci ecetet, és forraljuk fel. Amikor levettük a tűzről, szórjunk bele sütőport, majd öntsük ki a levet, és tisztítsuk ki.
Műanyagdoboz zsírtalanítására, szagtalanítására: Kenjük be néhány órára szódabikarbóna- citrom keverékkel a dobozokat, majd öblítsük el őket.
Rozsdafoltot eltávolítani: Oldjunk fel ecetben sütőport és dörzsöljük át vele az érintett felületeket. n