Őszi szöszmötölés
Tipp
A festék bármely stílusba jól illeszthető, nem csak a shabby, vintage, antik világokban érzi jól magát, technika és felvitel függvényében modern enteriőrben is megállja a helyét.
A festék 25 éves múltra tekint vissza. Az akkor hiánypótló, majd a válságban felkapottá vált termék egy képzőművész édesanya fejéből pattant ki, aki három kisfia mellett megelégelte, hogy minden felületre más-más festéket kell vennie, méghozzá egy teli vödörrel. De talán ennél is jobban utálta az előzetes csiszolást és felülettisztítást. Családanya-kompatibilis festéket keresett, egyszerűen, gyorsan használhatót, de nem talált, így maga lépett a tettek mezejére.
Időspórolás
Művészként a varázslatos színeket ő alkotta meg, Belgiumban pedig talált egy festékgyártó manufaktúrát, amelyik a kémiai hátteret adta a végeredményhez. Az időfaktor a termék esetén a jelentős, és nem az a lényeg, hogy gyorsan szárad, ami egy körömlakk erénye lenne, hanem hogy az előkészítő munka megspórolható, mert az az igazán fáradtságos, ami miatt sokan csak legyintenek a kreatív alkotótevékenységre. A megunt kredencet nem kell lecsiszolni, festésre felkészíteni, hanem portalanítás után neki lehet állni.
Különóra
Az anyaggal könnyű dolgozni, szépen terül, sűrűbb, mint a hagyományos zománcfestékek, vizes bázisú, 33 színben kapható, viasszal fixálva bársonyos, matt hatású végeredményt ad. A festékre a szintén háromgyermekes anyuka, Szendrődi Enikő, a Nemiskacat blog (nemiskacat.cafeblog.hu) szerzője lett figyelmes, aki ugyancsak egy szabadidő-kímélő festéket szeretett volna, hogy bútorfelújító hobbijának hódolhasson. Meg is szerezte a festék forgalmazásának jogát, ma pedig workshopokat tart vele. Egy különórán nekünk is megmutatta, mit tud az anyag. A foglalkozásra egy napszítta lamellás képkerettel érkeztünk, amit átfestéssel szerettünk volna ismét mutatóssá tenni.
Púderes keret
Ehhez az Antoinette árnyalatot választottuk, ami Marie Antoinette francia királyné púderes rózsaszín világát idézi. Enikő szerint a keret alapszíne is jó, így azt javasolta, hogy széles, hanyag mozdulatokkal vigyük fel rá a festéket, ami nem fedi el teljesen a barnát, itt-ott nem is baj, ha átüt rajta. 15 percnyi száradás után került rá a viasz, de csak az óvatos duhajok attitűdjében, áttetsző színben. A koszosabb hatásra, amit a fekete viasszal lehet elérni, nem vágytunk. A viaszt a felvitel után mindig vissza kell törölni, hogy ne maradjon fölösleg a felületen. Így lett kész közel 20 perc alatt a keret. n
Forrás: Tóth Milán, Kitzinger Szonja