Fptó: Europress
1. Nem kell minden azonnal
Ha boltba mentek, ne vegyél meg mindig, mindent a gyereknek, amit csak meglát. Mondja el, hogy mit szeretne, mi tetszett meg neki, készíthet otthon listát is, amit akár hetente egyszer átbeszélhettek. Mi az a dolog a listáról, amit nélkülözni tud? Mi életbevágóan fontos? Mi az, amiből esetleg hasonló már van otthon, és nincs rá szükség? Mi az, ami a következő születésnapig/karácsonyig még várhat, és mehet a nyuszi/mikulás/nagyi listájára? Vegyétek számba, így megtanulja, hogy egyrészt nem kell mindent megvenni azonnal, illetve hogy sok olyan dolog van, amiről hirtelen úgy érezzük, hogy nagyon kell, de néhány nap múlva kiderül, hogy valójában annyira nem is fontos, és ezért megvenni is felesleges lett volna.
2. Vezessen költségvetési táblázatot
Persze, nem kell olyan komoly és részletes lista, mint amilyen a ti, felnőtt listátok. De vezesse benne, hogy mennyi pénzt honnan és mikor kapott, mire költötte el, mire gyűjt, mik a hosszútávú tervei, mit akar elérni, és ahhoz még mennyi pénzre van szüksége.
3. A zsebpénz beosztása
Sokan nem szeretnek a gyereknek zsebpénzt adni, különösen, ha elkölti. Pedig így pont nem tanulja meg beosztani, spórolni. Kapjon zsebpénzt, de ne mint jutalmat, vagy motivációt. Adjunk neki azért, mert úgy érezzük, megérett rá, ezt a pénzt amúgy is rá költenénk, de ossza be ő, hogy mikor és mire költi. Eleinte lehet, hogy hamarabb és butaságokra költi el, de idővel megtanulja beosztani és jóra, okosan felhasználni..
4. Ha pénzt kap a nagyitól
Tanulja meg, hogy a nagyitól, ballagásra, születésnapra, bármire kapott pénzt is ugyanúgy okosan, megfontoltan kell el (nem) költeni, mint a zsebpénzt. Mehet a költségvetési listába, és azért, mert ez nem várt plusz “bevétel”, még nem kell gyorsan el is költeni. Vagy legalább ne az egészet.
5. Mutasd meg a különbségeket
Vannak dolgok, amikből érdemesebb drágábbat venni, de mondjuk kevesebbet és van, amiből felesleges a drágább, mert nincs különbség aközött és az olcsóbb verzió között. Addig azonban nem érzékeli a különbséget, amíg nem látja, hogy mi az. Mutasd ezeket meg te neki, hogy a jövőben okosan tudjon mérlegelni és a megfelelőt, a hosszútávon pénztárcabarát megoldást választani.
6. Mutass jó példát
Miért várod el a gyerektől, hogy takarékoskodjon, ha azt látja, hogy rengeteg ételt dobsz ki a kukába, bontatlanul, vagy már az ötödik pár ugyanolyan cipőt veszed úgy, hogy a másik négyet is alig hordod? Járj előtte jó példával, így könnyebben fog “leutánozni” téged. De figyelj, hogy tényleg jót tudjon tanulni tőled!
7. Nem minden a pénz
Nem csak azzal lehet spórolni, ha kevesebb pénzt hagyunk a boltban, vagy nem költünk feleslegesen. Azzal is sokat lehet spórolni, ha nem hagyjuk feleslegesen égve a lámpát, vagy nem folyatjuk túl sokáig a vizet fogmosás közben, vagy nem fűtjük télen túl melegre a lakást, miközben kisgatyában is megsülünk. Ezekkel a módszerekkel a számláink lesznek ugyanis kevesebbek, kevesebbet kell befizetni, több marad a pénztárcánkban.
8. Dolgozzon meg a pénzért
A könnyen jött pénz könnyen megy is. De ha a gyerek saját maga dolgozik meg érte, és érzi át, hogy milyen munkával is jár megkeresni a pénzt, rögtön máshogy akarja elkölteni is. Amíg pici, apró otthoni feladatokat lehet adni, ha viszont már nagyobb, akkor akár diákmunkát is vállalhat nyáron, hétvégente, vagy nagyobb ház körüli teendőkben is besegíthet, amiért fizetést kap. Meglásd, a verejtékkel megkeresett pénzt nem akarja majd úgy szórni.
9. Beszélj neki a jövőjéről
Indokold meg, hogy miért fontos, hogy spóroljon. Fontos, hogy majd nyáron elmehessen nyaralni, legyen pénze szállásra, utazásra és legyen költőpénze is. Fontos, mert egy nap majd egyetemre akar menni, ami nagyon sok pénz, és bár ti próbáljátok kifizetni, de egy kis segítség a részéről jól jöhet. Fontos, mert egyszer majd autót és lakást akar, amelyek szintén nem két forintos tételek.
10. Jutalmazza meg magát időnként
Ahhoz, hogy lássa a spórolás értelmét, és az állandó gyűjtögetés, takarékoskodás és lemondás miatt ne menjen el tőle teljesen a kedve, kell időnként a jutalmazás is. Tegyél hozzá a spórolt pénzéhez, vagy biztasd, hogy lepje meg magát valamivel. Egy új játékkal, ruhával, koncertjegyekkel, amit csak szeretne. A pozitív élmények után megint könnyebben majd a megszorítás, meglátod!