Ezeknek a látogatóknak egyetlen háziasszony sem örül

26 tipp, hogyan szabadulj meg a rovaroktól az otthonodban

A legtakarosabb háziasszony otthonában is előfordulhat moly, hangya, sőt csótány is. Bár kicsik és gyengének tűnnek, igen komoly életképességű állatokról van szó: nem könnyű feladat végleg kitenni őket a lakásból. Mindaddig, amíg nem ismerjük meg a szokásaikat, nem tudunk eredményesen tenni ellenük.

Moly

A légies, szinte porszerű barnásszürke molylepkével való találkozás a következő hetekre programot ad a házigazdának: hosszú harc várható. Mert a moly (az élelmiszer-kedvelő lisztmoly és a ruhamoly) a legapróbb zugokban is meg tud maradni, több hónapig képes ennivaló nélkül létezni, és rendkívül szapora jószág. És ami a legrosszabb, hogy tönkreteszi a tartalék élelmiszerünket és a ruháinkat is. De szerencsére van gyenge pontja: nem szereti a hőingadozást, egyes szagoktól menekül, és viszonylag mozdulatlan élettérre vágyik. Ezek alapján pontokba szedtük, mit tehetünk ellene.

  1. Takarítsunk rendszeresen! Ne csak a felszínt, hanem a bútorok belsejét, hátulját is töröljük át ecetes-vizes ronggyal!
  2. Szárazvirág, csokimaradék, dióhalom, vagy éppen egy nemezelt terítő – ahhoz, hogy végképp megszabaduljunk a molytól, meg kell találni a gócpontot.
  3. Szellőztessünk minél többször! Nem elég a bukóra nyitott ablak, napi többszöri kereszthuzat kell.
  4. Tartsuk a tartalék élelmiszereket (lisztet, müzlit, magvakat, csokit, stb.) jól zárható műanyag dobozokban vagy üvegtárolókban!
  5. Vásárláskor győződjünk meg arról, hogy megfelelően steril zacskóban van-e az új élelmiszer, illetve nem viszünk-e haza a csomagolással potyautast.
  6. A frissen vásárolt dolgok közül pár órára tegyük mélyhűtőbe, amit lehet.
  7. Tartsunk a ruhásszekrényben szárított levendulát, illetve levendulaolajjal vagy citromfű-olajjal átitatott párnácskát, fakockát. Segítség lehet még a citromhéj, a babérlevél, a bors és a fahéj.
  8. Hatásos a feromonos molycsapda, ami az illatával csapja be a hímeket: azok nőstényt sejtve gyanútlanul repülnek rá a ragadós csapdára. Ennek természetesebb változata a mézes csalogatás. Mindkét módszer csak a kifejlett egyedeket bénítja meg, az éppen fejlődő társaság vígan növekedik.

    A levendula tökéletes védelem a molyok ellen

    A levendula tökéletes védelem a molyok ellen

Hangya

A legtöbb konyhában előfordult már szorgos hangyatársaság a lehullott morzsák környékén, a fal tövében, de sajnos a konyhapulton sem ritka a kis fekete csapat. Előfordulásuk általában időszakos, és nem tesznek nagy kárt, mégis kellemetlen a jelenlétük. Mielőtt a rovarirtókat hívjuk, álljon itt néhány házi praktika:

  1. Ha rendszeresen hagyunk morzsákat a konyhában, akaratlanul is rászoktatjuk a hangyákat a látogatásra. Ha minden étkezés után felsöprünk vagy felporszívózunk, és feltöröljük a kiloccsant folyadékot, nem lesz értelme hozzánk járniuk. Ugyanezért érdemes gyakran ürítenünk a szemetest is.
  2. Végezzünk egy kis állattani megfigyelést: csak átjárásra használják az otthonunkat a hangyák, vagy élelemszerzésre is? Esetleg a fészküket is nálunk helyezték el? Ezek a szorgos állatok éjjel a legtevékenyebbek, így késő délutántól érdemes kitenni mézes-vizes keveréket tartalmazó kupakokat. A vonulásukból kiderül, merre van a fészkük.
  3. Szórófejes flakonba töltsünk vízzel kevert ecetet, és permetezzük az oldatot a hangyaútvonalakra!
  4. A citromlé, a citromhéj riasztja a hangyákat: tegyünk belőlük a küszöbre, ablakba, ajtóhoz, repedésekbe.
  5. Az erőspaprikát sem csípik a hangyák, helyezzünk belőle a leglátogatottabb helyekre. Ha kisgyerek van a háznál, jobb, ha mellőzzük ezt a módszert.
  6. Liszt, fahéj: csíkban szórjuk a határvonalra, vagy a polcok hátuljára, és nem fogják átlépni a természetes kerítést.
  7. A nekik kikészített sütőport beviszik a bolyba, és szinte öngyilkos irtást végeznek maguk között.
  8. Hangyaport vagy spray-t csak akkor alkalmazzunk, ha kisgyerek nem férhet hozzá a kiszórt méreghez!

    Figyelj az ételmaradékokra, ha el akarod tüntetni a hangyákat!

    Figyelj az ételmaradékokra, ha el akarod tüntetni a hangyákat!

Csótány

A csótányok általában az utcáról, a szomszédoktól, vagy repedéseken, csöveken át jutnak be a lakásba. Éjjel aktívak, nappal sötét repedésekben és résekben húzzák meg magukat. A csótányirtás ma már népszerű szolgáltatás, de kezdjük először a természetes védekezéssel:

  1. Fontos a rendszeres takarítás az étkezések után, és a szemetes gyakori tisztítása.
  2. A házi kedvencek tálait mindenképpen ürítsük ki esténként, és naponta mossuk el őket!
  3. A tartalék élelmiszereket tartsuk jól zárható dobozokban, üvegekben.
  4. Rendszeresen ellenőriztessük a csapokat és a vezetékek repedéseit! A falhézagokat tömjük be!
  5. Vékonyan felszeletelt, nyers uborkát tegyünk ki csemegének: egy nap alatt elpusztul tőle a rovar.
  6. Az őrölt babérlevél riasztja a csótányt.
  7. A borax igen hatásos méreg a csótányok ellen is. Liszttel, cukorral és vízzel keverve masszát is lehet belőle készíteni. Vigyázat, a borax más élőlényre is mérgező!
  8. Egy üvegtál belső peremét növényi olajjal bekenve, a belsejébe egy finom gyümölcsöt téve kiváló csapdát készíthetünk. Az edény külsejéhez létra gyanánt tegyünk egy fadarabot vagy rongyot.
  9. Ha lecsapnánk a csótányt, könnyebb a dolgunk, ha előtte víz éri: ettől kissé lelassul.
  10. Használhatunk ragasztós vagy csalis csapdát, krémet, vagy port, de vigyázzunk, ha kisgyerek, vagy háziállat van, mert ezek a szerek mérgezőek! n

    A csótánycsapda hatásos megoldás

    A csótánycsapda hatásos megoldás

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.