Forrás: Getty
A muskátlinak a magyarországi tél a véget jelentheti, hiszen nagyon hideg van a túléléshez. Bár nem tartoznak a legdrágább növények közé, érdemes megpróbálkozni az átteleltetésével. A sikeres teleltetés egyáltalán nem bonyolult, néhány szempontot kell csupán figyelembe vennünk hozzá. Lássuk, mit tehetsz, hogy muskátlid túlélje a telet!
1. Figyeljük a hőmérsékletet
A muskátli a fagypont alatti hőmérsékletet már nem képes túlélni, a tűréshatára 3-5°C-ig tart. Ezért csak addig tartsuk kint, amíg az éjszakai hőmérséklet sem csökken fagypont alá. Bár a muskátli meleget kedvelő növény, a teleltetéséhez az 5-10°C az ideális hőfok. Télre keressünk neki olyan helyet, ahol ennél nincs se melegebb, se hidegebb.
2. A megfelelő teleltetőhely kiválasztása
A muskátlinak télre egy száraz, sötét helyet válasszunk. Erre azért van szükség, mert a hidegben és sötétben megpihen a növény, nem hoz új hajtásokat és nem növekedik. Ilyen körülményeket garázsban, egy száraz pincében, egy fészerben vagy a társasházi lépcsőházban tudunk találni.
3. Öntözés
Télen a muskátli öntözése egyáltalán nem szükséges, sőt, káros is. A teleltetés során az a célunk, hogy lelassítsuk a növény anyagcseréjét, azaz ne kapjon fényt, meleget és vizet, ezzel megakadályozva a növekedést. A teleltetés során a nyirkos, párás levegőtől is óvnunk kell a muskátlit, mert már egy kevés nedvesség is képes elrohasztani a gyökereit.
4. A növény felkészítése
A muskátlit nem szükséges megmetszeni, nem kell visszavágnunk a szárait, csupán az elszáradt levelektől, virágoktól kell megszabadítanunk a növényt. Ezután alaposan vizsgáljuk át, hogy biztosan ne maradjon rajta betegségre utaló jel vagy kártevő. A még biztosabb teleltetés érdekében újságpapírba csomagolhatjuk a töveit, ebben az esetben tároljuk őket fellógatva.