Polyrattan tíkfával
Tipp
Ott, ahol a vízálló ülőgarnitúrádat veszed, jó eséllyel a hozzá való, vízálló anyagból készült párnákat is meg tudod vásárolni.
A régi szép idők víkendházas, balatoni nyaralásai alkalmával még tökéletesen boldogok voltunk a romantikusan fehér és csipkézett öntöttvas szettekkel, vagy pont a másik véglettel, a komor és funkcionális hintaágyakkal. Megfelelt a kempingágy nagy virágmintákkal, a gumírozott hatású spagettiszálas pihenőszék, ami hosszas üldögélés után otthagyta nyomát a bőrünkön. A rendszerváltással ezeket elfújta a szél, majd az új szelekkel jöttek a műanyag Flair-típusú kerti bútorok, az elegancia megtestesítőjeként a tíkfa garnitúrák, a kovácsoltvas termékek, illetve a rattan-, a műrattan, az alumíniumbútorok műanyaggal kombinálva. A választék ma már jókora, nem is könnyű eligazodni az anyagtípusok között.
A szobásítás a cél
Persze nem csak az anyagok tekintetében nőtt meg a kínálat, a kert, illetve a terasz bebútorozási szokásai is nagyot változtak. A trend ma egyre inkább a szobaszerű hangulat és a beltérihez hasonló kényelem megteremtése kültéren is. A kint használatos bútorok lényege, hogy azok az időjárás viszontagságaihoz idomuljanak. A kerti heverő vagy kanapé, illetve annak matracainál alapkövetelmény, hogy azok víz- és UV-sugárzásállók, könnyen moshatók és mozgathatók legyenek. Mi ezeket az esőbiztos anyagokat javasoljuk odakintre.
1. Műrattan, szintetikus rattan vagy polyrattan bútor
A fonott bútorok természetes anyagból nem vízállóak, ezért le kell mondani a természetességről a praktikum javára. A szövési technológia során itt nem növényi rostokat visznek fel a bútorvázra, hanem egy speciális, nagy szakítószilárdságú, teljesen UV-álló műanyag szövetet. Az így készült bútorok színtartók, jól állják az időjárási körülményeket. Az alumíniumváz gondoskodik a korróziómentességről, míg a speciális műanyag szövet hosszú távon is biztosítja a bútorok tartósságát esőben, napsütésben, hidegben és melegben.
2. Kovácsoltvas bútor
Rusztikus, toszkán, mediterrán hangulatot kölcsönöz a kertnek és a terasznak. Gondos és körültekintő ápolást igényel. A tűzihorganyzás biztosítja a legjobb időtállóságot. A munkadarabot több kádba mártva fémtisztára maratják, a végén pedig 500 Celsius-fokos olvadt horganyba teszik, ami minden kis zugot átjárva dermed rá a felületre. Az így kezelt kültéri bútor ára megnő, de a kezelés akár húsz évig megóvja az átrozsdásodástól. Hátrányuk, hogy ezek a bútorok nehezek, mozgatásuk meglehetősen körülményes.
3. Tíkfa bútor
Az indonéz tíkfát ültetvényeken termesztik, nagyon lassan növő fafajta, amelynek magas az olajtartalma, ezáltal nincs vízfelvétele, így nem vetemedik és nem korhad el. Mindemellett a tik rendkívül tömör szerkezetű keményfa, amely sima felületű és selymes tapintást biztosít. Nem szárad ki, ezáltal sohasem szálkásodik és jó hír, hogy minden évszaknak ellenáll. Elegáns, időtálló választás, a minőségi fa ugyanis sosem megy ki a divatból. n
Forrás: www.moebelcentrale.de, www.alhowa.com, img.edilportale.com, www.furnishideas.com