Forrás: Getty
Az ősz nem jelenti a kerti időtöltés végét, a vénasszonyok nyara számos lehetőséget ad kerti partikra, és egyéb kinti tevékenységekre. Azonban az őszi teendők a kertben egyre csak gyűlnek és gyűlnek, ahogy haladunk a tél felé. Ne maradjunk felkészületlenek, állítsunk össze egy őszi kertészkedési tervet, amely mentén lépésről lépére készíthetjük fel az udvart a télre.
Őszi teendők a kertben
1. Gyomlálás
Sajnos az ősz megjelenésével nem tűnnek el a gyomnövények, ezért rá kell szánni az időnket, hogy megfékezzük az elterjedésüket, mielőtt még a szél széthordja a magokat. Az őszi gyomlálás sokat segít a tavaszi gazok elleni hadjáratban. A kitépkedett növények kiváló komposzt alapanyagot képeznek, amelyek az őszi lehullott levelekkel együtt remek termőtalajt fognak alkotni tavaszra. Ha a kézi erő nem bizonyul kellően effektívnek, mindig segítségül hívhatjuk a környezet- és állatbarát bio gyomirtókat.
2. Szabadulj meg az elhalt növényektől
A kiskertet is ősszel kell kitakarítani. Az elhalt, száraz kiskerti növényeket semmiképp se hagyjuk meg. Válogassuk ki a beteg növényeket, a fertőzötteket, a bogarak által ellepetteket, lehetőleg égessük el, semmisítsük meg őket. Ezzel megelőzhetjük, hogy télen vagy tavasszal tovább terjedjenek kertünkben a növénybetegségek. Az „egészséges” elhalt növényeket nyugodtan dobjuk a komposztba a többi növénnyel együtt.
3. Őszi teendők a kertben – és nem csak a kertben
Az őszi teendők a kertben nem csupán a kertben zajlanak, hiszen a kényes, kevésbé hidegtűrő növényeket bizony muszáj beköltöztetni a lakásba. Érdemes odabent előkészíteni a terepet a költözködő növényeknek, olyan helyet kialakítani számukra, amely megfelel az igényeiknek. Például ne közvetlen a radiátor mellé kerüljenek, ne legyenek huzatban stb. Beköltöztetés előtt érdemes a meglévő cserepek nagyságát is ellenőrizni.
4. Kerti szerszámok ellenőrzése
Az ősz beköszöntével szánjuk rá magunkat a meglévő kerti szerszámok ellenőrzésére, hogy időben ki tudjuk cserélni őket probléma esetén. Jobb előrelátónak lenni, mintsem a munkavégzés előtt szembesülni a megfelelő eszközök hiányával.
5. Metszés és betakarás
Ősszel vágjuk vissza évelő növényeink elhalt, elszáradt ágait és virágait, hogy a tavasszal bőséges és egészséges virágokat és új hajtásokat hozzanak. A metszést midig az elhalt, barnás rész tövénél végezzük el. A gyümölcsbokrok, és egyéb cserjék könnyen elfagyhatnak, ezért azokat visszametszés után fedjük be takarófóliával.
6. Kerti bútorok védelme
A kerti bútorokat szereljük szét, fedjük le, tegyük fedett helyre, hogy megóvjuk őket az időjárás viszontagságaitól. A fakerítést, fabútorokat vagy a lugast érdemes védőlazúrral lekenni a nagyobb esőzések előtt, hogy megnöveljük az élettartalmukat.