Forrás: Getty

Mi az az organikus kertészkedés?
Az organikus kertészkedés lényege, hogy teljesen természetes módon termesztjük a zöldséget és a gyümölcsöket – és ez a folyamat egészére igaz. Azaz már a vetőmagból is teljesen természetes módon termesztett növények magjait választjuk, így biztosan nem lesz semmi vegyi lenyomat a növényeinkben.
Az organikus kertészkedés legfőbb eleme a jó, tápláló talaj. Ennek jegyében a növényeket egész életük során natúr tápanyagokkal „etetjük”, majd miután elszáradnak, belőlük is tápanyagot készítünk komposztálással. Az organikus kertészkedés másik fontos eleme az esővíz: mivel ez a víz legtermészetesebb formája, ilyen kertben lehetőleg csak azzal öntözzük a kertünket. Ha ezeket az aranyszabályokat betartjuk, nem kell többé a drága, bolti biozöldségek közül válogatnunk, elég csupán a kiskertünkbe kiszaladni egy garantáltan „zöld” sárgarépáért vagy karfiolért.
Hogyan alakítsunk ki organikus kertet?
· Talaj: Ez az első és legfontosabb lépés, hiszen ez szolgál majd táplálékul a növényeinknek. A talajt már télen érdemes előkészíteni a tavaszi ültetések előtt. Ha szeretnénk, bizonyos összegekért akár teszteltethetjük is a kertünk talaját, hogy mennyire savas, illetve mennyi tápanyag található benne. Olcsóbb és egyszerűbb megoldás, ha biztosra megyünk, és mindenképp humusszal gazdagítjuk a földet. Ehhez mindenképpen saját, vagy teljesen természetes humuszt használjunk.
· Öntözés: Az esővíznél jobb megoldást keresve sem találnánk az organikus kertünk öntözéséhez. Szinte mindenhol túl kemény a csapvíz vagy a fúrt kút vize, ezért csak tisztított vizet használhatnánk, ami viszont rettentő drága megoldás. Az esővízhez csak egyszer kell egy vízgyűjtőbe beruháznunk, onnantól kezdve ingyen locsolhatjuk az organikus kertet. Mindig a reggeli órákban öntözzünk, és sose a levélre, hanem a növény tövére öntsük a vizet.
· Ültetés: A növényeket szellősen ültessük, hogy mindegyiknek legyen elegendő helye növekedni, különben nem fognak elég gazdag termést hozni. Az olyan növényeknél végképp bőséges helyet hagyjunk, amelyek termése a föld alatt növekszik – ilyen például a krumpli vagy a retek.
· Rovarvédelem: Az organikus kertészkedés legnagyobb kihívása a bio rovarvédelem. A legbiztosabb megoldás, ha már a kert előkészítésekor körbeültetjük azt levendulával, bazsalikommal vagy más rovarriasztó virággal, melyek a vegyszerek helyett is gondoskodnak veteményesünk védelméről.
· Elszáradt növények: A szezon végével se hagyjuk magára a kertet, hiszen az elszáradt növényekből kitűnő komposztot készíthetünk a következő évre. Gyűjtsük össze az elhalt szárakat és leveleket, tegyük a komposztálóládába, és hagyjuk állni tavaszig.